<<Ana Sayfa

Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

MEYVE AĞAÇLARI RESİMLERİ

<< Geri Fotoğraf Albümü

Kaynak belirtmek şartıyla tüm fotoğraflar izinsiz kullanılabilir.

.

Limon Ağacı ve Meyvesi

Fotoğraf: Sn. Bekir Pekyiğit Arşivinden

Limon ağacı 10 metreye(33 ayak) kadar büyüyebilir,fakat genellikle daha küçüktür.Dalları dikenlidir,ve çiçek demeti formu açıktır.Yaprakları yeşil,parlak ve ovaldir.Meyve çiçeklerin altında büyür.sağlıklı bir limon ağacında çiçekler ve meyveler aynı zamanda bulunur.Limon meyvesi ovaldir.Olgunlaştığı zaman parlak sarı bir burna sahiptir.Küçük tohumlar genellikle "floopies" olarak bilinir ve meyvenin içinde bulunur.

Limon (Citrus x limon); yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türüdür.

Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri ülkemizde çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur.Meyve öncelikle suyu için kullanılır,eti ve kabuğu Aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. Limon suyu yaklaşık % 5 asittir.ekşi mayhoş bir tad verir.pH değeri 2 ila 3 arasındadır.Bu limon suyunu ucuz yapar.

 

Dalında Meyveler / Meyve Ağaçları :
Bu fotoğraf albümünü sürekli güncelleyeceğiz. Bu albümün amacı beton yığınları içinde büyüyen çocuklarımızın meyveleri ağaçları ile birlikte tanıyıp öğrenmelerini sağlamaktır.

Not: Bu albüme katkı sağlamak isteyenler meyve ağacı resimlerini bizimle paylaşabilirler. Yayınlanan resimlerde resim sahibi ve kaynak belirtilecektir.

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV