Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

KOCAELİ İLÇELERİ

DERİNCE

GÖLCÜK

GEBZE

KANDIRA

KARAMÜRSEL

KÖRFEZ

 

 

KOCAELİ (İZMİT) - 41

<< Geri Kocaeli Rehberi

Tarihi

 

Coğrafi Yapı

 

Ekonomi

 

Turizm

 

Üniversite

Kocaeli Haritası

 

Ulaşım

 

Festivaller

 

Seçim Sonuçları

 

Fotoğraf Albümü

KOCAELİ'NİN EKONOMİSİ

Ekonomik Yapı

Kocaeli Sanayi Odasına bağlı yaklaşık yaklaşık 1800 sanayi kuruluşu faaliyetini sürdürmektedir. Sanayi kuruluşları ağırlıklı olarak Gebze, İzmit ve Körfez ilçelerinde toplanmıştır. Ülkemizin 100 büyük sanayi kuruluşunun 26sı Kocaeli' nde bulunmaktadır. Türkiye İmalat Sanayi Tüketim Mallarının %2,82si, Ara Mallarının %22,03ü ve Yatırım Mallarının %10,23ü Kocaeli' nde üretilmektedir. Kocaeli' nin imalat sanayi açısından ülke içindeki payı %13, dış ticaretteki payı ise %13’dür. Kocaeli' nde faaliyet gösteren önemli sektörlerin Türkiye içerisindeki payı incelendiğinde %28 ile Kimya sanayi birinci sırada yer almaktadır. Bunu sırasıyla metal eşya sanayi, metal ana sanayi, otomotiv sanayi, makine sanayi ve taş ile toprağa dayalı sanayi izlemektedir.
Ülke genelinde tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık %10u Kocaeli sanayi tarafından tüketilmektedir. Üretiminde % 33ü ileri teknoloji kullanan Kocaeli sanayicisi, küresel ölçekte rekabet edebilme imkanını arttırmıştır.

Kocaeli' nde sayıları 100ü aşkın yabancı sermayeli sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Bu kuruluşlar arasında Almanya birinci sırada yer almaktadır.

Bölgede yoğunlaşan sanayi kuruluşları ile birlikte, bilimsel araştırma ve geliştirme merkezleri de Kocaeli' de yer almaktadırlar. Kocaeli Üniversitesi, bölge sınırındaki Sabancı Üniversitesi, Marmara Araştırma Merkezi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, TÜBİTAK, TSE Merkez Laboratuarları, TEKMER (Teknoloji Geliştirme Merkezi), TÜBİTAK Teknoparkı, GOSB Teknoparkı ve KOÜ Teknoparkı sanayinin teknolojik gelişmesine olanak sağlayacak kurum ve kuruluşlardır.

Kişi başına düşen yıllık milli gelir açısından ise Kocaeli son 10 yıldır ülke genelinde birinci sırada yer almaktadır. Bu değer, Türkiye ortalamasının yaklaşık iki buçuk katıdır. Genel bütçe ve vergi gelirlerine katkı bakımından da Kocaeli %17,41 ile Türkiye sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. Kocaeli bir sanayi kenti olarak il GSYİH nın %69.9unu sanayi sektöründe yaratıldığı bir bölgedir.


Kaynak: Kocaeli Sanayi Odası

Kocaeli - İzmit İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları