Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

SAKARYA İLÇELERİ

AKYAZI

FERİZLİ

GEYVE

HENDEK

KARAPÜRÇEK

KARASU

KAYNARCA

KOCAALİ

PAMUKOVA

SAPANCA

SÖĞÜTLÜ

TARAKLI

 

 

SAKARYA (ADAPAZARI) - 54

<< Geri Sakarya Rehberi

Tarihi

 

Coğrafi Yapı

 

Ekonomi

 

Turizm

 

Üniversite

Adapazarı Haritası

 

Ulaşım

 

Festivaller

 

Seçim Sonuçları

 

Fotoğraf Albümü

SAKARYA TURİZM

İl Ormanı Orman İçi Dinlenme Yeri

Adapazarı-Sapanca karayolu üzerinde Adapazarı’na 12 km mesafede 154.5 Hektar alana sahip günübirlik piknik sahasıdır. İlk olarak 1983 yılında tesis edilen sahada; idare binası, 5 adet tuvalet, elektrik, su (1 adet depo, 16 çeşme), 3 adet çocuk oyun alanı, sportif sahalar, 2 adet giriş kontrol kulübesi, kır gazinosu, büfe, manzara seyir terası, 4 adet yağmur barınağı, kamelya, 180 adet piknik masası gibi düzenleme çalışmaları mevcuttur.

Meşe, karaçam, sarıçam, kızılçam ve sahil çamı ile kaplı bulunan bir orman örtüsüne sahip olan O.İ.D.Y., Sakarya ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin dinlenme ve rekreasyon ihtiyaçlarını karşılamaktadır.17 Ağustos 1999 depremiyle zarar gören bazı tesisler 2000-2002 yılları içerisinde yeniden yapılarak hizmete sunulmuştur.

Poyrazlar Gölü Orman İçi Dinlenme Yeri

Adapazarı’nın kuzeyinde, Akarca Köyü yakınında Adapazarı’na 10 km, Poyrazlar Gölü’nün girişinde bulunan kontrol kulübesine ise 200 m mesafede bulunan saha, 38 Hektar alana sahip günübirlik piknik sahasıdır. 1985 yılında tesis edilmiş, 1995 yılında ise resmi tescili yapılmıştır. Sahada; bekçi evi, 3 adet tuvalet, elektrik (çamlık alan hariç), su (1 adet depo, 12 adet çeşme), 3 adet çocuk oyun alanı, yürüyüş ve bisiklet parkuru, sportif sahalar, 2 adet giriş kontrol kulübesi, 3 adet kamelya, yağmur barınağı, 120 adet piknik masası gibi düzenlemeler mevcuttur.

Özellikle hafta sonları yoğunluk kazanan piknik alanı; meşe, sarıçam ve sahil çamı ile kaplı orman örtüsüne sahiptir. 1nci derece doğal sit alanı olan sahanın, 1995 yılında gelişim planı yapılmış ve halen O.İ.D.Y. olarak hizmet vermektedir.

Kuzuluk Orman İçi Dinlenme Yeri

Adapazarı-Akyazı-Mudurnu yolu üzerinde, Akyazı’ya 8 km, Adapazarı’na 34 km uzaklıktadır. 73 Hektar alana sahiptir. 1996 yılında tesis edilmiştir. Sahada; kır gazinosu, 2 adet tuvalet, 3 adet çeşme, 1 adet giriş kontrol kulübesi, 1 adet çocuk oyun alanı gibi düzenlemeler mevcut olup bunlar onarıma muhtaçtır.Kayın ve meşe ormanıyla kaplı O.İ.D.Y. nin gelişim planı mevcuttur.

Çadır Gölü Orman İçi Dinlenme Yeri

Adapazarı - Karasu yolunda, Ferizli istikametinden 500 m mesafede olan O.İ.D.Y., 71 Hektar alan üzerine kurulmuştur. Sahada; 1 adet giriş kontrol kulübesi, 1 adet tuvalet, 3 adet çeşme, çocuk oyun alanı, yağmur barınağı mevcut olup hepsi kullanılamaz durumda, onarıma muhtaçtır.Dişbudak ve gürgen gibi orman örtüsü ile kaplı, bozulmamış doğasıyla eşsiz bir dinlenme yeridir.

Sakarya - Adapazarı İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları