Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 
 
  Sigorta Şirketleri Ağır Hasarlı Araçlara Kasko Yapıyormu?

Bu konuda kullanıcımız Şansal Korkmaz' dan bir yorum geldi;

Selamlar, sizin aracılığınızla 2.el ticari araç alacakları bilgilendirmek istiyorum. Sigorta şirketleri ağır hasarlı (PERTOTAL) olmuş hasarlı araçları ihale sistemi ile satıyorlar. Satmış oldukları araçlar onarıldıktan sonra piyasaya geri dönmekte. Sıkıntı bundan sonra başlıyor. Sebebi ise sigorta şirketleri pert olarak sattıkları araçlara bir daha kasko yapmamaları ve yetkili servislerin araçlara ağır hasarlı ibaresi koyması. Bu uygulama az hasarlı olarak yüksek modelli araçlarda aynı çok sorun olmaya başlamıştır. 2008 model araçlar sadece sel hasarlı olanlar bile pert olarak işlem gördüğü için yetkili servislerde araçları karalanmaktadır. Bu yüzden araçların satışlarında sorun yasamakta ve geri iade edilmektedir.
Araç pert gözüktüğü için poliçe kesilmiyor. Bu tüm sigorta şirketlerini kapsıyor. Ciddi hukuki sorunlar yaşanmaya başladı. Ayıplı mal sıfatıyla iade ediliyor. En azından bu pert araçları alanları bilgilendirmek zorunda değiller mi ? Veya ihale ederken alıcıya söylemeleri gerekmiyor mu. Çünkü sigorta şirketleri bu araçları (ORTALAMA AYDA 300 ADET) satıyor. Bu araçlar en fazla 5 yaşında,yani ekonomik değeri yüksek araçlar. Trafikte mevcut araçların yaklaşık % 10 u bu şekildedir. Bu tarz böyle pertten alınan yüksek modelli ve değerli araçlar piyasada daha çok sorun olacak. Bu konuyla ilgili olarak kullanılmış otomobil alıcılar aracın evrakları ile beraber en yakın sigorta acentesine giderek aracı kasko yaptırmak üzere sorgulatsınlar. O zaman aracın sigorta geçmişi dokümanına ulaşacaklardır. Şu an en basit çözüm bu gibi ! Saygılar...

Kullanıcımızın bu uyarısı üzerine konuyu araştırmak üzere bilgilerine başvurduğumuz büyük bir sigorta acentesinin hasar sorumlusu Türkiye' de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin % 90' a yakının pertten çıkan araçlara kasko yapmadığını belirttiler.

Tramer Web Sitesinden aşağıdaki linkten açılan sayfada "Plaka" seçeneğini işaretleyerek, aracınızın plaka ve şasi numarasını yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

 

İkinci El Araç İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

BU KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV

 

2. El Araç Sayfaları

2 El Otomobil
2 El Kamyon
2 El Otobüs
2 El Motosiklet
2 El İş Makinaları
Pert/Hasarlı Araç Satışı
Gümrük Araç Satışı
Araç Satış İhaleleri