Özel Arama
 
SEYAHAT REHBERİ OTO REHBERİ E-DEVLET İL REHBERİ PAYLAŞIM
 
  Alanya Kalesi - Antalya/TÜRKİYE

<< Geri Fotoğraf Albümü

Alanya Kalesi:

Kalenin ilk iskan tarihi Helenistik Döneme kadar inse de, gerçek anlamda Selçuklu İmparatorluğu Döneminde tüm görkemi ile anıtsal bir kale şeklini almıştır. İçkale olarak adlandırılan ve yarımadanın batı köşesinin en yüksek yerinde kurulmuş olan bölümünün denizden yüksekliği 250 metreyi bulmaktadır. İdari ve askeri örgütlenmenin merkezi olması nedeniyle dört yönden dayanıklı surlarla çevrilmiştir. İçkale'nin orta kısmında yer alan tuğladan yapılmış iki adet Selçuklu Dönemi su sarnıcı bugün de işlevini sürdürmektedir. İçkale'deki başlıca yapılar, batı bölümü hariç diğer cephelerde kale duvarına bitişik inşa edilmiştir.

Son yıllarda Türk bilim adamlarınca, güneydoğu köşeye doğru uzanan büyük yapı grubunda arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Son bulgular buranın Sultan Sarayı olabileceğini göstermektedir. İçkale'de bugün gezerken görebileceğimiz diğer yapı grubunun ise askeri amaçlı kışla, yatakhane ve depo olabileceği sanılmaktadır. İçkale'nin hemen hemen orta bölümündeki alanda küçük bir Bizans Kilisesi göze çarpmaktadır ki bu da İçkale'nin Selçuklulardan daha önceki dönemlerde de kullanılmakta olduğunu kanıtlamaktadır. Yapı yonca planlıdır.Yuvarlak kemerli pencereler ve nişlerden oluşan geniş kasnak, merkezi kubbeyi çevrelemektedir. Kilisenin frekslerle süslü olduğu, bugün kalan izlerden belli olmaktadır. Mimari özelliklerden dolayı XII.yüzyıla tarihlendirilmektedir.

Alaaddin Keykubad, ayrıca kale ile bütünleşen anıtsal yapılarda yaptırmıştır. Selçuklu sanatının eşsiz örneklerinden birisi olan Kızılkule bunlardan biridir. Kaleye bütünlük sağlayan planı ile Alanya'nın simgesi durumundadır. Limanı sürekli denetim altında tutmak amacıyla yapılmıştır. Sekizgen planlı olarak inşa edilen yapının çapı 29 metre, yüksekliği ise 33 metredir. 1226 yılında yapıldığı bilinen kulenin mimarı kuzey yönündeki yazıtta yazılı olup adı Halepli Ebu Ali'dir. Kulenin güneyindeki yedi satırlık yazıtta ise Alaaddin Keykubad övücü vasıflarla yüceltilmektedir.

Yapımı sırasında devşirme malzemeden (antik çağlara ait mimari parçalar) yararlanılmıştır. Her bir yüzdeki mazgallar, gözetleme pencereleri, düşmana zift ve kaynar su dökmeye yarayan önleri peçeli delikler yapıya ayrı bir güzellik verir.

Selçukluların Akdeniz ile ilk tanışmalarını simgeleyen tersane, 1227 yılında inşa edilmiştir. Yapı, Alanya Kalesi'nin bütünlüğü içerisinde bütün görkemi ayaktadır. Beş tonozlu bölümden oluşan yapının ölçüleri 57x44 metredir. Giriş kapısındaki rozetlerle süslü yazıt Sultan'ın armasını taşımaktadır. Kapının sağ tarafında küçük bir oda yer almakta olup bu oda kimi bilim adamlarına göre mescid, kimilerine göre de depo olarak değerlendirilmiştir. Kapının solundaki odanın ise tersanede görevli memurlar için düzenlendiği düşünülmektedir. Selçuklular, Sinop'tan sonra 2. deniz üssü niteliğindeki bu yapı ile Akdeniz'e açılmışlar hatta bu tersane ile Alaaddin Keykubad "İki Denizin Sultanı" ünvanını almıştır.

Tersaneyi güvence altına almak için yapıldığı sanılan Tophane, 12x14 metre ölçülerinde, iki katlı dikdörtgen planlı bir yapı olup, Alaaddin Keykubad Döneminde yapılmıştır.

 

Kaynak: muze.gov.tr

Resimler: E-Yaşam Rehberi Koleksiyonu

Antalya Turizm Haritası >>

 

Alanya Kalesi nerede? nasıl gidilir? Ulaşım haritası

 

 
      Gazeteler     Spor Rehberi     Hakkımızda
  Dergiler   Finans Rehberi   Bize Yazın
  Televizyon   Link Rehberi   Sitene Ekle
  Radyolar   Türkiye Resimleri   Arama Motoru
  Haber   İstanbul Turizm Haritası   English
  Video   Ankara Turizm Haitası   Gizlilik Bildirimi
  Arşiv   Antalya Turizm Haritası   Kullanım Şartları

Her hakkı saklıdır. © E-Yaşam Rehberi 2015
Bu sitenin içeriği telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin alınmadan kullanılamaz.