Özel Arama
 
SEYAHAT REHBERİ OTO REHBERİ E-DEVLET İL REHBERİ PAYLAŞIM
 
  ANTALYA KEMER RESİMLERİ

<< Geri Fotoğraf Albümü

ANTALYA KEMER İLÇESİ

Batı Toros Dağları'nın eteklerinde, Antalya iline 43 km. mesafede ve 52 km. kıyı şeridi boyunca uzanan İlçemiz, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Bugün Kemer'in bulunduğu yerde, 1910'lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardı. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 km. uzunluğunda, taş duvar örmüşler ve sonraları, bu duvar nedeniyle köylerine Kemer demişlerdir.

Kemer' in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması, oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova' ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Kemer merkezinde bulunan Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı plajında rahatlıkla denize girilmektedir. Ayrıca, konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da, ücret karşılığı yararlanmak mümkündür.

Ülke genelinde Akdeniz Bölgesi tür çeşitliliği bakımından, diğer coğrafik bölgelerden daha zengindir. Bölgeyi baştanbaşa kaplayan Toros Dağları, bölgenin topografik ve jeolojik yapısı ile iklimsel özellikleri, bu tür çeşitliliğinin artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya ili ve çevresi de bitki türü çeşitliliği bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Endemik bitki türü sayı açısından, ülkemiz genelinde ilk sırada gelmektedir. Antalya ili ve çevresinde bitki çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla, bugüne kadar çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, deniz seviyesinden 2000-2500 m. yüksekliğe kadar olan bölgede, yayılış gösteren bitki türlerinin tamamına yakını tespit edilmiştir.

Antalya iline 25 km. uzaklıkta bulunan Beldibi bölgesinde de, bu bitki zenginliğinden payını alan yerlerden biridir. Antalya-Kemer karayolu üzerinde bulunan bu küçük belde de, Akdeniz Bölgesi'nin tipik bitki örtüsü olan maki formasyonları, sahil kesiminde kıyı-kumul bitkileri, Tahtalı Dağı eteklerinde, Kızılçam orman kuşağı ve yerleşim yerlerinin yakınında, kültür bitkileri yer almaktadır. Bununla birlikte bu bölgelerde, dünyanın başka hiçbir yerinde yayılış göstermeyen, sadece ülkemize özgü olan, endemik bitkiler de bulunmaktadır.

Göynük de ise; kanyon yolu, Göynük ve Beldibi'ni birbirinden ayıran Göynük Deresi'ni takiben, dağlara doğru uzanıp, oradan Likya yolunu takip eden üç oluk yaylasına açılır. Gizemli ve otantik bir yoldan yaklaşık 3-4 km gidilirken, sağınızda yemyeşil ormanla kaplı dağ, solunuzda şırıl şırıl akan göynük deresi ve derenin yanında uzanan Göynük beldesi büyüler sizi. Kelimelerin kifayetsiz kalacağı güzellikteki kanyonun dışında dağ patikasından tırmanarak eski Likya yolu kullanılarak yaylaya da ulaşılabilir. Bu yol üzerinde çeşitli duvarlar, taşlar ve taş lahitler mevcuttur. Kanyonda beslenip coşan kar suları, Göynük Deresi boyunca kâh inerek, kâh dönerek çeşitli orman ağaçları, sarı katırtırnakları ve pembenin her tonunun açtığı zakkumlarla öpüşerek, onları da serinleterek kıvrıla kıvrıla denize dökülür.

Çamyuva beldesine giderken yolun sağ tarafında, volkanik iki kayanın çarpıcı bir biçimde, sanki göktaşı düşmüş gibi, bir tabiat harikası oluşturmuştur. İkiz Kayalar (Karataş) aynı zamanda, profesyoneller için zorlu bir kaya tırmanma noktasıdır.

Tekirova beldesi muhteşem görüntüleriyle 500-600 senelik çam ormanlarının içinde serpiştirilmiş gibi durmaktadır. Bu özel konumu ile Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında bulunan Tekirova, kışın 5oC daha sıcak, yazın 5oC daha serin tek beldedir. Tekirova'da bulunan ve eşsiz bir güzelliğe sahip Üç Adalar ve koyları, önemli dalış merkezlerindendir. Üç Adaların denizinin temiz, berrak olması, bölgeyi özellikle Akdeniz fokları ve daha birçok deniz canlısı için, üreme ve yaşama yeri haline getirmiştir. Üç Adalar, bu özellikleri nedeniyle, Tekirova Belediye Meclisi kararıyla, denizaltı milli park alanı olarak ilan edilmiştir.

Tekirova'da bulunan Eko Park (www.ekopark.com.tr) zengin bitki ve hayvan dokusu çeşitliliği ile görülmeye değerdir. Eko Park bitki ve havyan dokusunu yan yana barındıran dünyanın ilk ve tek ekolojik parkıdır.

Tekirova bölgesinde yer alan Tahtalı Dağı Teleferik merkezi ile insanlar denizden çıkıp, Tahtalı Dağı'nın doruklarında serinlemenin veya Phaselis Antik Kenti'nde yüzmenin keyfini çıkaracaklardır.

Tekirova beldesi yakınlarında yer alan bir diğer mağra ise Molla deliği olup, Kemer' in batısında yükselen Tahtalı Dağı'nın doğu yamacında yer alır. Bu mağara Kemer - Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden ancak yaya olarak ulaşmak mümkündür. Her iki köyden de 3 - 4 saat yürümek gerekir.
Antalya, Kemer-Kumluca arasında bulunan Çıralı, mitolojik tanrıların dağıdır. Olympos tanrıların tanrısı Zeus un yaşadığı, tanrıların toplanıp olanı biteni konuştuğu, kararlar aldığı bu yüce dağ Olympos'un tepesindedir. Dağda hiç sönmeyen alevler vardır. Çıralı, 3,2 km uzunluğunda, genişliği 50-100 metre arasında değişen bir kumsala sahiptir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla insarlanmıştır. Genel olarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahiptir. Kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı vardır. Güney ucunda ise antik Olympos kentinin içinden geçerek gelen dere denize ulaşır. Böylece Çıralı kumsalı, güneyi Olympos deresi ile Olympos ve Çıralı olarak ikiye ayrılabilir. Çıralı, bozulmamış doğal yapısı ile her yıl sahiline yuva yapan Caretta Caretta'ların yanı sıra, çok sayıda hayvan ve bitki türünü barındıran bir bölgedir. Doğal güzelliğinin yanı sıra, yakınında bulunan antik Olympos kenti, mitolojide adı geçen Yanartaş, portakal bahçeleri ve seralarla eşsiz güzelliktedir.

Kaynak: Ketav-Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı / www.ketav.org
Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Antalya Turizm Haritası >>

 

Antalya Kemer nerede? nasıl gidilir? Ulaşım haritası

 

 
      Gazeteler     Spor Rehberi     Hakkımızda
  Dergiler   Finans Rehberi   Bize Yazın
  Televizyon   Link Rehberi   Sitene Ekle
  Radyolar   Türkiye Resimleri   Arama Motoru
  Haber   İstanbul Turizm Haritası   English
  Video   Ankara Turizm Haitası   Gizlilik Bildirimi
  Arşiv   Antalya Turizm Haritası   Kullanım Şartları

Her hakkı saklıdır. © E-Yaşam Rehberi 2015
Bu sitenin içeriği telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin alınmadan kullanılamaz.