Özel Arama
SEYAHAT REHBERİ OTO REHBERİ E-DEVLET İL REHBERİ PAYLAŞIM TÜRKİYE RESİMLERİ
 
 

KURŞUNLU ŞELALESİ RESİMLERİ

 

 

KURŞUNLU ŞELALESİ TABİAT PARKI

Kuruluşu:
21.05.1991

Konumu:
Batı Akdeniz Bölgesi, Antalya İli, Merkez İlçesi sınırları içerisinde bulunur.

Ulaşım:
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya şehir merkezinden 23 km. uzaklıktadır. Özel araç ile seyahat yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Antalya-Aksu (Isparta) Devlet Karayolunun Soğucaksu köprüsünden kuzey istikametine ayrılan 8 km.lik yolla ulaşılmaktadır.

Kurşunlu Şelalesine toplu ulaşım ile gitmek için Antalya Belediyesinin 519 nolu otobüsüne Meydan Aktarma Merkezinden binebilirsiniz. 524 ve 524A Nolu belediye otobüsleri ile hem Düden Şelalesine hem de Kurşunlu şelalesine ulaşmak mümkündür.

Bu tabiat harikası da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Şelâle bir masal diyarından çıkıp gelmiş gibidir. Yemyeşil derin bir vadinin içindedir. Bütün çevresi yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle gezilebilir. Yer yer gölcüklerin oluştuğu sularda çok sayıda balık yaşamaktadır. Aynı zamanda zengin faunası ile dikkat çeker. Düden, Kurşunlu ve Manavgat Şelâleleri, birçok Türk filminde mekân olarak kullanılmıştır. Hepsine de otobüsle rahatlıkla gidilebilir.

 

Kurşunlu Şelalesi park alanı içinde yeme içme mekanları, büfe, hediyelik eşya dükkanları, fotoğraf makinesi pili, kitap, harita alabileceğiniz dükkanlar ve tuvalet bulunmaktadır.

Kaynak Değerleri:
Yöreye adını veren irili ufaklı şelalelerin bulunması maki formasyonlarının güzel örneklerini içermesi, flora, fauna ve özellikle nilüferli gölüyle üstün bir peyzaj güzelliği sergilemektedir. Kızılçam, Doğu Çınarı, Defne, Yabani Zeytin, Sakız ağacı, Alıç Zakkum başlıca bitki örtüsünü oluşturur. Boz ördek, Yeşilbaş Ördek, Sakarmeke, Saz Tavuğu, Karabatak,İspinoz, Su Çulluğu, Domuz, Tilki, Tavşan, Sansar yörede yaşayan başlıca yaban hayvanlarıdır.

Kaynak:
Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü / T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı VI. Bölge Müdürlüğü Burdur
Resimler:
E-Yaşam Rehberi

 

Antalya Turizm Haritası >>

 

Kurşunlu Şelalesi nerede? nasıl gidilir? Ulaşım Haritası

 

 
 

 

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV