Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

 

İl Rehberi

Link Rehberi

FEYZİ KUTMAN MÜREFTE ŞARAP MÜZESİ

<< Geri Fotoğraf Albümü

Kaynak belirtmek şartıyla tüm fotoğraflar izinsiz kullanılabilir.

.

Murefte

Feyzi Kutman Sarap Muzesi

 

Feyzi Kutman Mürefte Şarap Müzesi:

Kutman Şarap Müzesi bu konuda Türkiye'deki ilk ve tek müze olma özelliğini taşıyor. Burada şarap tarihine dair herşeyi görebilirsiniz.

Tahta presler, elle çevrilen salkım ayırma makinaları, Osmanlı döneminden kalma kantarlar... Şarap Müzesi'nde, eskiden nasıl şarap yapıldığına dair birçok aleti görebiliyorsunuz... Üzümlerin suyunun eskiden ayakla ezilerek çıkarıldığı çıfıt devirden, şimdi üzümleri kamyondan boşaltırken giyilen çizmelerin bile dezenfekte edildiği döneme nasıl gelindiğini görüyorsunuz.

Şarap Müzesi'nin sanat galerisinde sergilenen resimlerin teması da tabii ki üzümler ve şarap yapımı... Müzenin kuruluşunda da çok emeği geçen ressam Temel Şen, şarap kültürü ile ilgili yaptığı resimlerin burada sergilenmesinden son derece mutlu.

Heves Atasoy / NTV-ROTA

Mürefte’de büyük maddi yatırımlarla ve büyük emeklerle kurmuş oldukları Kutman Şarap Tarihi Müzesi gerçekten gezilmeye görülmeye değer. Otantik eski havasında 1888 yılında yapılmış olan o anlamlı tarihi şarap üretim binasında büyük bir coşku ve büyük bir sevinçle bu müzeyi her bir taşını, her bir köşesini doya doya gezme olanağı buldum. 19. yüzyılda yapılmış bir eski Mürefte Şarap Evini nasıl da güzel ve anlamlı bir müzeye çevirmişler takdir etmemek elde değil. 1900’lü yıllarda nasıl şarap yapılabildiğini, elektriğin, traktör ve kamyonların olmadığı bir dönemde üzümün bağbozumu zamanında nasıl at, katır ve eşek sırtında sepetlerle şaraphaneye getirildiğini, burgulu el preslerinde nasıl sıkım yapıldığını el pompaları ile şıranın nasıl taşındığını, sapların ve çekirdeklerin o dönemki imkanlarla nasıl ayrıldığını, gerekirse üzümlerin nasıl çıfıta taşındığını ve oradan fermentör vazifesi gören büyük fıçılara ve ya beton tanklara nasıl alındığını, maya hazırlama kaplarının nasıl kullanıldığını yerinde görerek, kayıtların nasıl tutulduğunu üzümlerin nasıl tartıldığı, fermentasyonun o günkü koşullarda nasıl takip edildiğini, şarabın nasıl şişe veya fıçılarla nakledildiğini tarihi ile Sayın Adnan Kutman’dan dinleyebilir ve bizzat o dönemlerden kalma şarap üretim cihazları ile birlikte yaşabilirsiniz.

Dr. Mustafa Tolay

www.kutman.com.tr

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV