Özel Arama
 
SEYAHAT REHBERİ OTO REHBERİ E-DEVLET İL REHBERİ PAYLAŞIM
 
 
  TÜVTURK ve Araç Muayenesi ile İlgili En Çok Merak Edilenler, Sorulanlar ve Yanlış Bilinenler
 

Araç Muayene Öncesinde

Araç Muayene Sırasında

Araç Muayene Sonrasında

Araç Muayene İstasyonları

 
TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında Cumartesi günü de dahil olmak üzere haftanın 6 günü 08.30 ile 16.30 saatleri arasında araç kabulü gerçekleştirilmektedir.


1 - Eski araçlar muayeneden geçemiyormuş,
20 yaşındaki araçlardan sıfır araç gibi performans beklenmesi haksızlık değil mi ?


Periyodik taşıt muayenesi, tamamen aracın yolda seyir güvenliğine uygun olup olmadığına yöneliktir.
Aracınız alındığı tarihten itibaren düzenli bakım gördüyse, çok uzun yıllar seyir güvenliğine tehdit oluşturmayacaktır.
İstasyonlarımızda ilk muayenede kusursuz raporu alan 1952 model aracın yanısıra, 1970’li yıllara ait bir çok araç kusursuz olarak geçmiştir. 1975 Model bu araç Ağustos ayında İzmir istasyonumuzdan ilk muayenede geçmiştir. 1946 Model Willy Jeep Şubat ayında Trabzon istasyonumuzdan ilk muayenede geçmiştir.

2 - Eski araçlar muayeneden geçemiyormuş,
20 yaşındaki araçlardan sıfır araç gibi performans beklenmesi haksızlık değil mi ?


• Tüm ekipmanları, emniyet kemerleri tamam
• Işıklandırmaları eksiksiz
• Tüm yürüyen aksam, lastikler, yol güvenliği için uygun
• Görüş şartlarını engelleyen bir unsur ya da eksiklik yok
• Fren değerleri yerinde
• Direksiyon ve ilgili sistemleri problemsiz
• Ruhsat bilgileri araç ile uyuşmakta


SONUÇ : İlk muayenede KUSURSUZ!

3 - Araç muayenesi çok sıkı, bunları gevşetme imkanınız yok mu ?
• Biz TÜVTURK olarak kriter belirlemiyoruz, aracın durumu ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen unsurları ve noktaları tespit ediyoruz.
• Muayene sonucu bulunan bulguların ne tür kusur olduğu 20 Ağustos 2008 de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan "Araç Muayene Kusurlar Tablosu" na göre belirlenmektedir. Bu kusurlar tablosu’da bir çok farklı yönetmelik kriterlerine göre düzenlenmiştir.
• Bazı kontroller zaten bilgisayar kontrollü otomatik cihazlar tarafından yapılmaktadır. Örneğin fren testinde, cihaz fren değerlerinizi kaydediyor, kusur tablosuna göre aracınız otomatik ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak değerlendirilebiliyor.

4 - Aracımın motor numarası bulunamadı, servise yönlendirildim, neden ?

PERİYODİK MUAYENE’DE:
Motor numarasının görülememesi Periyodik Araç Muayenesinde “Hafif Kusur” olarak değerlendirilmektedir ve sonuç olarak araç muayeneden geçmekte ve ikinci bir tekrar muayenesine ihtiyaç duyulmamaktadır.
Bu nedenle sizin İçin problem teşkil etmez.

TESPiT VE EK 1 İÇİN:
Mutlaka görülmelidir. Motor no silikse, bulunamıyorsa ya da okunamıyorsa, TÜVTURK uzmanı emin olamıyorsa, tespit işlemini gerçekleştirmez . Tespit yapılmış sayılmaz. Neden Göremiyoruz ? Yurt dışında Motor No bir tespit unsuru olarak görülmediğinden üretici firmalar motor numarasını gözle direkt olarak görülemeyecek yerlerin altına koymaktadırlar. Bu, numaraların bulunmasını zorlaştırmaktadır.
TÜVTURK, sadece gözle görülebilen noktalar için muayene yapmaktadır ve herhangi bir açma- sökme işlemi yapma yetkimiz yoktur. Bu nedenle bu durumdaki araçlar yetkili servislere gönderilir.

5 - Muayenede tespit ettiğiniz basit kusurları yerinde tamir etseniz olmaz mı ?
TÜVTURK'ün en önemli ilkeleri bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlüktür. Bu bağlamda biz muayenesini yaptığımız herhangi bir araç parçasının bakımı, tamiri ya da satışını gerçekleştirmemekteyiz.
Uluslararası ISO 17020 standardına bağlı olarak denetlenen TÜVTURK'ün araç tamir ve bakım , yedek parça satış vb. hizmetleri vermemesi gerekmektedir. Ancak TÜVTURK tesisinin dışında isteyen kişi ve
kuruluşlar bu tarz hizmetleri verebilirler.

6 - Boyamda çizik var, bırakıyormuşsunuz, doğru mu ?
Yanlış.
Biz, sadece aracın trafikte güzenli seyrine yönelik muayene yapıyoruz.
Dış görünümü iyi değil,
Kaportası çizik,
Boyası aşınmış,
Kaportada bazı eziklikler var,
Kaportada bölgesel paslanma var
şeklinde ağır ya da emniyetsiz kusur yoktur, araçlar muayeneden kalmaz.
Ancak
• Taşıyıcı parçalarda ( dingil, amortisor vs.) oluşabilecek paslanma ve yıpranma araç güvenliğini tehlikeye
atacağından dolayı kusur olarak değerlendirilir.
•Kirlenme, paslanmadan dolayı aracın şasi numarası görünmüyor ise bu bir emniyetsiz kusur olarak
değerlendirilmektedir.

7 - AB standartlarında muayene Türkiye için erken değil mi?
Yollarımızın durumu belli, Avrupa standartında yolumuz mu var da araçlar Avrupa standardın da mı olacak..
TÜVTURK de araç muayenesi yapılırken aşağıdaki yönetmelik ve uygulamalara göre hareket edilmektedir. Biz kriterleri belirlemiyoruz, Ulaştırma bakanlığın aşağıdaki uygulamalara göre belirlediği kriterleri denetleyip tespit ediyoruz.
•Araç Muayene İstasyonları Yönetmeliği (Ulaştırma Bakanlığı)
•2918 Sayılı Trafik Kanunu (Emniyet Genel Müdürlüğü)
•Karayolları Trafik Yönetmeliği (Emniyet Genel Müdürlüğü)
•Tip Onay Yönetmelikleri (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı)
•AİTM Hakkında Yönetmelik (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı)
•96/96/EC Araç muayene istasyonlarının açılması ve işletilmesine yönelik direktif (Avrupa
Birliği)
Bunların hepsi taşıt ve trafik güvenliğine yönelik uygulamaları içermekte olup, sadece Avrupa’da değil, insan hayatına değer verilen tüm gelişmiş ülkelerde farklı versiyonlarla uygulanmaktadır.

8 - Gecikmelerinde %5 fazla ücret alıyorsunuz, ancak Karayolları Araç Muayene
İstasyonlarında bu yoktu. Bir günlük gecikme için 1 aylık fazla ücret alındı.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca muayene süresi geçirilen araçlardan gecikilen beher ay için %5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir. Tahsil edilen tutarların tamamı Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır, 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilir.
Karayolları tarafından yapılan araç muayenelerinde bugüne kadar belirtilen ücret fazlasının tahsil edilememesi kanunda bunun özelleştirme ihalesinde tanımlanan “İşletici” tarafından tahsil edilebileceği nedeniyledir. İşletici olan TÜVTURK faaliyete geçince ilgili kanun uygulanabilir hale gelmiştir. Ulaştırma ve Maliye Bakanlıkları TÜVTURK'den bu cezai durumu denetlemesini ve gecikme cezası uygulamasını gerçekleştirmesini istemiştir.

9 - Farklı lastik markaları nedeniyle araç muayeneden geçmiyormuş ?
TÜVTURK’de araçların muayenesi yapılırken araç üzerinde farkı lastik markalarının olup olmadığına bakılmaz - marka kontrolü yapılmaz. Lastiklerin hepsinin aynı ölçüde ve aynı desene sahip olup olmadığı kontrol edilir. Lastik ölçüleri farklı ise ağır kusur, lastik desenleri farklı ise hafif kusur olarak muayene raporu tutulur. Lastiklerin diş derinlikleri kontrol edilir, 1.6 mm altında ise araç muayeden kalır.
Lastiklerin durumu kontrol edilir; lastiklerde araç güvenliğini tehlikeye atacak yıpranma, patlama, hasar var ise “Ağır Kusur” olarak muayene raporu tutulur. Lastiklerin kullanım süreleri de kontrol edilir.

10 - Çelik jant yaptırdım, aracımı muayeneden geçirmediler ?
TÜVTURK’de araç muayenesi yapılırken araç jantlarını çelik ya da alaşım olup olmadığına bakılmaz.
Araç üzerinde bulunan jantların araçla uygunluğu kontrol edilir . Araç muayene istasyonlarında bu kontrol ayrı bir elektronik ekipman ile yapılmaktadır. Jant ölçüleri araca uygunsa aracın muayenesi onaylanmaktadır.

11 - Araçların üstündeki yazıları ve görselleri söktürüyormuşsunuz ?
2918 sayılı Karayolları trafik Kanunu’na göre: Araçların üzerlerinde reklam ve logo hariç yapıştırmalar yasaklanmıştır. Ticari araçlarda ticari faaliyetle ilgili olarak reklam ve logo tescil edilmesi durumunda
(ruhsata işlenerek ) kullanılabilir. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçlar tescil ettirmeden de ( ruhsata işletmeden de ) reklam ve logo kullanımını yapabilirler.

12 - Araç muayene ücretleri neden bu kadar yüksek ve binek araç muayene ücreti olan 110.90 YTL neye göre belirlenmekte ?
Muayene ücretleri 2005 yılında belirlenmiş olup, o yıldan beri resmi yeniden değerleme oranı ile arttırılmaktadır. Araç Muayene Ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel
Müdürlüğünün genelge emirleri doğrultusunda belirlenir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35. maddesinde belirtilen esaslar uygulanır, Gelirler idaresi başkanlığı tarafından yıllık olarak yayımlanan sirküler baz alınır. TÜVTURK, tamamen belirlenmiş rakamlara göre işlem yapmak durumundadır.

13 - Traktörümü muayene için köyden merkeze 100 km’lik yolda nasıl getireceğim?
189 adet TÜVTURK taşıt muayene istasyonu Türkiye’nin tüm illerinde ve büyük ilçe merkezlerinde kurulmaktadır. İl ve ilçe merkezlerindeki araç sayılarına göre istasyon ve kanal sayıları değişmektedir.
Şehir ve ilçe merkezlerine uzak olan yerleşimler için her ilde 1 adet “Gezici İstasyon” bulunmaktadır. Belirlenen yerleşim noktalarında gezici istasyonlar belirlenen tarihlerde hizmet vereceklerdir. Programlar hakkında istasyonlarımızdan, çağrı merkezimizden veya internet sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

14 - Araçlardan ceset torbası isteniyor, yok ise muayeneden geçemiyor.
Bütün araçlarda boyunluk olması şart mı?

TÜVTURK de yapılan araç muayenesinde hiç bir araç tipinden ceset torbasının olup olmadığına bakılmaz.
TÜVTURK’de yapılan araç muayenesinde tüm araçlarda boyunluk olması şartı aranmaz. Sadece yolcu taşıyan araçlarda her 10 kişi için bir boyunluk olması şartı aranır

15 - Daha önceden üçgen reflektör, stepne, arka işaret levhası yok diye
araçlar muayeneden kalıyordu. Şimdi ise geçiyor. Neden ?

Biz TÜVTURK olarak kriter belirlemiyoruz, aracın durumu ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen unsurları ve noktaları tespit ediyoruz...
Ancak Ulaştırma Bakanlığı 20 Ağustos 2008 tarihli yeni yayımlanan “Araç Muayene Kusurlar Tablosu”nda kusur cinsi “ağır”dan “hafif e çekilmiştir. Bu nedenle bu üç ekipmanın eksikliği artık hafif kusur olarak nitelendirilir ve aracınız muayeneden geçer. İlk Yardım Çantası ve Yangın Tüpü eksikliği ise tüm araçlar için
ağır kusur olmaya devam edecektir. T.C. Ulaştıma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün 18
Aralık 2007 tarihli “Araç Muayene Kusurlar Tablosu’na” göre ilgili araçlarda 2 adet üçgen reflektör, stepne ve arka işaret levhası olmaması durumu “Ağır Kusur” olarak nitelendirilmekte idi ve aracın muayeneden geçmesini engellemekteydi.

16 - • Sürüş güvenliğini, sürücü görüşünü engellemeyen küçük hasarlar kusur olarak
değerlendirilmemektedir.

• Ancak muayene uzmanımız çatlağın görüşü ve haliyle sürüş emniyetini
etkilediğini tespit ederse bu “ağır kusur” kapsamındadır.
• Kaynak : 20 Ağustos 2008 tarihinde Ulaştırma bakanlığı tarafından yayımlanan
“Araç Muayenesi Kusurlar tablosu
Araçların camında çatlak var diye muayeneden geçirmiyormuşsunuz?

17 - Neden vergi kontrolü yapıyorsunuz ? Araç Muayenesi ile ilgisi ne ?
• 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkındaki kanunun 48 maddesi gereğince araç muayenesi yapan kurumlar araçların muayenesinin yapılması için Fenni Muayene İzin belgesini talep ve kontrol etmekle yükümlü kılınmıştır.
• Bu nedenle vergi borcu olan araçların ve vergi borcu olmamasına karşın TÜVTURK’e üzerinde “Fenni Muayene İçindir” ibaresi yer alan vergi borcu yoktur yazısını ibraz etmeyen araçların muayene işlemi gerçekleştirilmez.
• Bu belge olmadan istasyonumuza muayeneye geldiğinizde sistemimizden konrol yapılabilir, ancak T.C. Maliye Bakanlığı’na bağlı olan bu sistem borç tespit ederse muayene yapılamaz ve bu borçlar istasyonda tahsil edilemez. Bu durumda müşterilerimiz tekrar gidip gelmek zorunda kaldığı için, mutlaka önce bu belgeyi almalarını öneriyoruz

18 - Neden sıra bekleniyor ?
• TÜVTURK olarak Türkiye'deki operasyonumuzun ilk dönemlerini yaşamaktayız. Araç muayene istasyonlarımızda özellikle personel yeterince tecrübe sahibi olması 2-3 ay almaktadır. İlk açılışta yaşanan kuyruklar ilerleyen günlerde genelde kaybolmaktadır.
• TÜVTURK bünyesinde her gün kapasite kullanım analizleri yapılmaktadır dolayısı ile durumu takip etmekte ve gerekirse personel takviyesi yapmaktadır.
• Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan ihale şartnamesinde her ilde kurulacak istasyon ve kanal sayısı belirlenmiştir.
• Biz de bu ihale şartnamesi doğrultusunda illerdeki istasyonlarımızı hizmete açmaktayız. Ancak, ileride doğacak ihtiyaca göre bazı illerde ek istasyonlar açılabileceği gibi istasyonlardaki kanal sayısı da arttırılabilecektir.


19 - Neden sıra bekleniyor ?
• Türkiye'de mevcut durumda motorlu kara taşıtları için oluşturulmuş bir bilgi altyapısı bulunmamaktadır.
• Bu amaçla TÜVTURK istasyonlarında tüm araçların ruhsat ve araç sahibi bilgileri sisteme girilerek kayıt altına alınmaktadır.
• Özellikle de bazı ruhsatlarda daha önceden yapılmış olan hataların da tespit edilmesi nedeniyle bu işlem uzun sürebilmektedir. Araç bilgilerinin sisteme girilmesiyle ilerleyen zamanlarda kayıt işlemleri daha kısa sürecektir

20 - Randevu sistemi var mı ?
• Maalesef henüz yok. Özellikle İstanbul istasyonlarının henüz 45 günlük operasyon tarihi var. Randevu sisteminin oluşturulabilmesi için gereken istatistiki bilgi akışı oluşmuş değil. Şubat sonunda hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

21 - Benim aracım muayeneden geçer mi?
1- Tadilat onayı var ise (üstü açık olması)
2- Jant büyüklüğü araca uygun ise
3- Işıklandırma sistemi çalışıyor durumda ise
4- Görüş şartlarını engelleyen bir durumu yok ise
4 5- Yan barların sökülmesi gerekli
Ek olarak;
Araç ile ruhsat bilgileri uyumlu ise
Fren tertibatı uygun ise
Aks, jant, lastik ve süspansiyon gibi yürüyen aksamları uygun ise
Şase ve şase bağlantıları iyi durumda ise
Ekipmanlar (ilk yardım çantası, yangın tüpü vb.) tam ve çalışır durumda ise

 

Kaynak : Tüvturk

 

BU KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları