Araçlarda Kullanılan Reklamların Tescil İşlemleri

 
araç reklam

Araçlarda Kullanılan Yazı, Resim ve İşaretlerin Tescili İşlemleri

31.01.2018 Tarihli ve 30318 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan Araçların Satış, Devir Ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik gereğince araçlarda kullanılan logo, yazı, resim ve işaretlerin tescili İşlemleri aşağıdaki kurallar çercevesinde yapılır.

 

Araç işletenin ticari ad veya unvanı ile işletmeci kuruluşun tanıtımına yönelik logo, amblem ve benzeri mahiyetteki yazı, resim ve işaretler araç üzerinde bulunabilir. Fakat bunlar aracın camları, tekerlekleri, ön ve arka kısımlarında bulunamaz. Otobüs ve minibüslerin ayrıca ön ve arkalarına işletenin firma adı, kısa ticari ad veya unvanı da yazılabilir. Araçlarda alkol ve tütün reklamı içeren yazı, resim ve işaretlerin kullanımı yasaktır.

Araçlarda kullanılan logo, yazı, resim ve işaretlerin tescili başvurusu sırasında aracın tespit muayenesinin yapılmış olması koşuluyla araç işletenin tescilini talep ettiği yazı, resim ve işareti kullanım hakkı olduğuna dair yazılı beyanının ya da belgenin ibrazı ile bu madde kapsamındaki tescil talebinin araç sahibi olmayan işleten tarafından talep edilmesi halinde, araç sahibinin muvafakati gerekmektedir.

Sürücü Kursu araçlarında, adaylara eğitim vermek için kullandırılan araçlar ile minibüs ve otobüslerin ön ve arka kısımlarında da yazı, resim ve işaret kullanılabilir.

Araçların Satış, Devir Ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmeliğin 23. maddesi kapsamında tescil edilen yazı, resim ve işaretler aracın tescil belgesi ve kayıtlarına “… logoludur” veya “… yazısı, resmi, işareti mevcuttur” şeklinde işlenir.

Ticari Araçlara Reklam Konulması

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde yük ve yolcu taşıyan ticari araçların iç ve dış kısımlarında reklam bulundurulmasına dair usul ve esasları incelemek için aşağıdaki yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Ticari Araçlarda Reklam Bulundurulması Hakkında Yönetmelik belediye ve mücavir alan sınırları içinde umum servis aracı, personel servis aracı ile okul taşıtı hariç olmak üzere ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapılan taksi, taksi dolmuş, minibüs, otobüs ve kamyonetler ile kiralık otomobil cinsi motorlu araçları ve bu araçlarla çekilen hafif römorkları kapsar.

Araca Logo İşlenmesi İçin Gerekli Belgeler:

- Kimlik

- Araç tescil belgesi

- Logo kullanım hakkı olduğuna dair araç işleteni tarafından verilen yazılı beyan/belge

- Aracın geçerli muayenesi varsa muayene raporu aranmaz.

- Aracın Tespit Muayene Raporu aranır.

- Zorunlu mali sorumluluk sigortası (Elektronik ortamda kontrol edilir.)

Araçtan Logo Kaldırılması İçin Gerekli Belgeler:

- Kimlik

- Araç tescil belgesi

- Logo söktürüldüğüne dair beyan

- Aracın geçerli muayenesi varsa muayene ve tespit raporu aranmaz.

- Zorunlu mali sorumluluk sigortası (Elektronik ortamda kontrol edilir.)