Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

Hurda Araçlar Trafikten Çekiliyor.. (19.03.2009 )

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''30 yaşın üzerinde 164 bin kamyon var. Bunların bütün vergi borçlarını ve her türlü plaka borcunu sildikten sonra hurda bedelinin biraz fazlasını vererek vatandaştan alacağız. Vatandaşı bu çileden kurtaracağız'' dedi.

Erzincan'ın Refahiye ilçesinde esnafı ziyaret eden Bakan Yıldırım, gazetecilere açıklama yaptı.

Karayolu Taşıma Kanunu'nun 2003 yılında çıkarıldığını ve söz konusu konuyla ilgili düzenleme yaptıklarını belirten Yıldırım, şunları kaydetti: ''Ağırlık kontrolü, boy kontrolü, arabaların fren muayenesi, belgelendirme sistemi. Ve şimdi de çok önemli bir adımı da bugün itibarıyla gerçekleştiriyoruz. 30 yaşın üzerinde 164 bin kamyon var. Bunların bütün vergi borçlarını ve her türlü plaka borcunu sildikten sonra hurda bedelinin biraz fazlasını vererek vatandaştan alacağız. Vatandaşı bu çileden kurtaracağız. Bunun parasal hacmi iki yıl içerisinde 800 milyon TL. Bu parayı 164 bin kamyoncumuza dağıtacağız. Hayırlı, uğurlu olsun. Böylece sektör vergi borcundan kurtulacak. Ekonomik ömrünü tamamlamış bu kamyonların sahipleri de kurtulmuş olacak. Yenilemek isteyen de aracını yenileyebilecek.''

Yıldırım, uygulamanın bugün başladığını ifade ederek, ''Resmi Gazete'de yayınlandı, yürürlüğe girdi. İki yıl içerisinde 164 bin kamyonu piyasadan çekeceğiz. Kanunun en önemli ayaklarından biridir. Böylece filomuz gençleşiyor ve rekabet gücü artıyor. Hem çevre açısından hem seyir açısından hem de sahiplerine külfet açısından rahatlama olacak'' diye konuştu
 
 
  HURDA ARAÇLARIN MKEK HURDA İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLMESİ

Hakkında

Satış İhale Bilgileri

Hurda Araç Teslimi

Adresler

HURDA ARAÇLARIN MKEK HURDA İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKLİ OLAN İŞLEMLER:

1. 17 Kasım 2007 Tarih ve 26703 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Tebliğ kapsamındaki araçlarını hurdaya ayırmak için aracın kayıtlı olduğu tescil kuruluşuna müracaat edilmesi halinde, hurdaya ayırma işlemi yapılmayacak, araç sahibi veya kanunu vekiline (EK-2) deki dilekçe doldurtularak araç üzerinde haciz rehin, mülkiyet muhafaza vb. takyidat bulunmadığına dair (EK3) deki belge düzenlenecek ve hurdaya ayırma işleminin aracın teslim edileceği MKEK Hurda Müdürlüğünde yapılacağı konusunda müracaatçı bilgilendirilecektir.

2. Araç üzerinde haciz rehin, mülkiyet muhafaza vb. takyidat bulunmadığına dair belge (EK-3) her hangi bir tescil kuruluşuna müracaat edilmek suretiyle de alınabilecektir.

Bu durumda araç sahibi ve kanuni vekilinden (EK-2) deki dilekçe alınarak araç üzerinde takyidat bulunup bulunmadığı, aracın kayıtlı olduğu tescil kuruluşuna Pol-Net sakınca sorma sistemi üzerinden sakınca yazısı olarak sorulacak, sakınca sorma yazısının “Açıklama” bölümüne MKEK Hurda Müdürlüklerine hurda olarak teslim edileceğinden şeklinde not düşülecektir.

Aracın kayıtlı bulunduğu tescil kuruluşu, dosya ve bilgisayar kayıtlarını kontrol ederek en geç 24 saat içerisinde cevap verecektir. Olumlu olarak cevap verilmesi halinde müracaat edilen tescil kuruluşu iki suret olarak (EK-3) deki belgeyi düzenleyecek, bir suretini araç sahibine verecektir. diğer suretini kendisine saklayacaktır. Araç üzerinde takyidat var ise, takyidatlar da belirtilmek suretiyle “sakıncalı” olarak verilecektir. Bu durumda (EK3) deki belge düzenlenmeyecektir. Pol-Net hattı bulunmayan tescil kuruluşlarında sakınca sorma ve cevap verme işlemleri 03.06.2004 tarih ve 114 sayılı genelgede belirtildiği şekilde yürütülecektir.

3. Tebliğ kapsamında gerek doğrudan (EK-3) belgesi düzenlenmesi, gerekse bu amaçla başka bir tescil kuruluşunca sorulan sakınca sorma yazısına cevap verilmesinden sonra, ilgili araçların dosyaları başka bir yerde muhafaza edilecek araç üzerine takdiyat gelmesi halinde anında bilgisayara işlenecektir. Bilgisayara işlenmesinden veya geç işlenmesinden kaynaklanan sorunlarda ilgili personel sorumlu tutulacaktır.

4. Araçların teslim edileceği MKEK İzmir - Aliağa, Kocaeli –Seymen ve Kırıkkale Hurda Müdürlüklerinin bulunduğu yerdeki Trafik Tescil kuruluşu, bu Hurda Müdürlükleri içerisin de tahsis edilecek yerlerde tebliğ süresince göreve yapmak amacıyla en az bir kişi olmak üzere, teslimat yoğunluğuna bağlı olarak yeterince personel görevlendirecektir. Tescil birimlerinde yeterince personel bulunmaması halinde şehir içi veya bölge trafik birimlerinden geçici görevle alınacak personele hurda işlemleri konusunda hizmet içi eğitim verilerek görevlendirme yapılacaktır. Ayrıca mümkün olması halinde görevlendirilen personele şehir içi veya bölge trafik birimlerinden bir adet tablet bilgisayar tahsis edilecektir.

5. MKEK Hurda Müdürlüklerinde araçların hurdaya ayrılma işlemleri aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleştirilecektir.

Araç sahibine yada kanuni vekiline (EK-1) deki dilekçe doldurtulacaktır.

İlgili vergi dairesinden alınmış “İlişik Kesme Belgesi” araç üzerinde takyidat bulunmadığına dair (EK-3) deki belge, araca ait plakalar ile tescil ve trafik belgesi alınacaktır.

Araç tablet bilgisayardan sorgulanarak; Pol-Net’teki bilgiler ile tescil ve trafik belgesindeki bilgiler ve (EK-3) deki belgedeki bilgilerin uyumlu olup olmadığı karşılaştırılacak ve kayıtlarında herhangi bir şerh olup olmadığı kontrol edilecektir. Belgelerdeki bilgiler ile bilgisayardaki bilgiler arasında uyumsuzluk olması halinde, bilgisayardaki bilgiler esas alınacak, gerekiyorsa belgelerde sahtecilik olup olmadığı konusunda inceleme yapılacaktır.

Tablet bilgisayar bulunmaması veya geçici olarak gayri faal olmaması halinde, telsiz veya telefon gibi haberleşme araçlarıyla bağlı olduğu tescil biriminden sorgulama yapılacaktır.

Sakınca olmaması halinde, ibraz edilen belgeler üzerine ve tescil belgesinin noter ile ilgili bölümüne tarih atılarak “Hurdaya ayrılmıştır” kaşesi ile işlemi yapan personelin isim kaşesi basılacaktır.

Tescil belgesi araç sahibine verilecek, plakalar kesilmek suretiyle iptal edilecek, diğer evraklar bir üst yazı ekinde posta yoluyla dosyasının bulunduğu tescil kuruluşuna gönderilecektir.

Araca ait tescil belgesinin zayii edilmiş olması halinde işlem yapılmayarak, herhangi bir tescil kuruluşundan zayiinden yeni bir tescil belgesi çıkartılması gerektiği hususunda araç sahibi bilgilendirilecektir. Trafik belgesi ve plakaları zayii edilmiş ise bu hususta dilekçesi alınarak hurdaya ayırma işlemi yapılacaktır.

Aracın dosyasının bulunduğu tescil kuruluşu, gönderilen evrakları dosyasına takarak, MKEK biriminde hurdaya ayrılma tarihi itibariyle bilgisayar kayıtlarında da hurda işlemi yapılacak, vergi kayıtlarının kapatılması için (EK-1) deki dilekçe fotokopisini bir üst yazı ekinde ilgili vergi dairesine gönderecektir.

Makul bir süre içerisinde hurda evraklarının posta yoluyla gelmemesi halinde, aracın MKEK birimine teslim edildiği yerdeki tescil kuruluşu ile irtibata geçerek evrakların gönderilmesini isteyecektir.
 

Hurda Satış İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

BU KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV

 

2. El Araç Sayfaları

2 El Otomobil
2 El Kamyon
2 El Otobüs
2 El Motosiklet
2 El İş Makinaları
Pert/Hasarlı Araç Satışı
Gümrük Araç Satışı
Araç Satış İhaleleri