İkinci El Eşya ve İkinci El Araç

 
ikinci el

Gümrük Malları

İkinci el eşyalar ve ikinci el arabalar için bakılacak bir yerde gümrük malları ve gümrük araç satışı ihaleleridir. Gümrük malları, tasfiye edilen eşyaları Tasiş Perakende Satış Mağazalarından satın alabilirsiniz. Bu mağazalarda perakende olarak satılan gümrük mallarını sorgulamak ve mağazaların adreslerine ulaşmak için aşağıdaki sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Gümrük malları için bir diğer yol ise Ticaret Bakanlığı E-İhale sistemidir. Burada gümrük malları gruplar halinde toplu açık arttırmaya çıkarılmaktadır. Gümrüklerde kaçakçılıkla yapılan mücadelede esnasında yakalanan eşyalar ile yurda yasal yollardan getirilen, fakat sahiplerince gümrük işlemleri yasalara uygun şekilde tamamlanmayan eşyalar tasfiyelik hale gelmekte ve büyük bir kısmı satışa çıkmaktadır.

 

Gümrük Arabaları

Tasfiye edilen gümrük araçları satışı E-İhale sistemi üzerinden online yapılmaktadır. E-ihale’nin nasıl çalıştığı hakkında bilgiye aşağıda linki olan bizim bilgi sayfamızdan ve kendi sayfasından sık sorulan sorular kısmından ulaşabilirsiniz. E-İhale sayfasında Güncel Araç İhaleleri bölümünde üye olmadan ihaleye çıkarlan araçları görebilirsiniz. Ama açık teklif usulü ile araçlara verilen teklifleri, fiyatları göremezsiniz. İhalelerde araçlara verilen teklifleri görmek için üye olup sisteme giriş yapmanız gerekir.

Gümrük Araçları Tescil İşlemleri

E-İhale ile aldığınız aracın tescil işlemlerini sizin yaptırmanız gerekmektedir. Bu işleme ait masraflarda size aittir. Araç tescil işlemleri için ilgili işletme müdürlüklerinin herhangi bir yasal yükümlülüğü yoktur.

Gümrük Eşyalarının ve Araçlarının Görülmesi

E-ihale ile eşya yapılacak eşya satışlarına katılacak olanlar, eşyanın bulunduğu ilgili İşletme veya Gümrük Müdürlüğüne başvurarak izin belgesi alarak eşya ve araçları bulunduğu yerde görüp inceleyebilirler. Bu işlemi ihalenin ilan süresi ve son gün hariç olmak üzere teklif verme süresi içerisinde yapabilirler. İşletme Müdürlüğü bedeli ödenmek şartı ile eşyanın niteliğinde, miktarında ve değerinde önemli bir değişikliğe neden olmamak kaydıyla istenirse eşyadan örnek verilebilir. Sadece 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca davası devam eden eşyalar ile yeniden ihraç amaçlı satışa çıkarılan eşyalardan örnek verilemez.