Kayıp Ehliyet Başvurusu

 
kayıp ehliyet

Ehliyet Yenilenme İşleminde Gerekli Belgeler

Sürücü Belgesinin kaybedilmesi, çalınması, yıpranması, bozulması veya kimlik bilgilerinde değişiklik olması durumunda ehliyetin yenilenme işleminde gerekli belgeler şunlardır;

Ehliyet yenileme işlemi için yukarıda sayılan evrakları tamamladıktan sonra bulunduğunuz yerdeki İlçe Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak yeni ehliyetinizi çıkarabilirsiniz.

 

Kayıp Ehliyet Hakkında

Kayıp ve çalıntı durumlarında sürücü belgesi ücretleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlendiğinden dolayı yenilemelerde değerli kâğıt ve vakıf payı bedeli ödeme zorunluluğu vardır. Şayet sizde başkasına ait bir sürücü belgesi bulursanız bunu size en yakın nüfus müdürlüğüne veya kolluk makamlarına teslim etmelisiniz. Sürücü Belgeleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa “Ehliyet” sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Ehliyet Kaybedilince Gazeteye İlan Vermek Gerekir mi?

Eskiden olduğu gibi ehliyet kaybolduğu zaman gazete ilanı vermek yasal açıdan mecburi değildir. Kanunen kayıp ehliyetinizi yenilerken gazete ilanı vermeniz zorunlu değildir. Ancak kayıp ehliyetinizi bulabilecek yanlış kişilerin kötü amaçlı kullanımına karşı önlem olarak gazete ilanı verebilirsiniz. Ehliyetinizin kaybolduğunu ilan etmek size hukuki bir koruma sağlar.