Samsun İdman Yurdu - 1919

 

Samsun’da 1919 yılında kurulan kulüplerden biri SAMSUN İDMANYURDU idi. Tahir Usta Pasajı Sahiplerinden Tahir Usta ve kardeşi Mahmut Usta tarafından kurulan kulüp Sarı-Kırmızı renklere sahipti. Kaynak: Baki SARISAKAL/Yazar-Tarihçi

Düzeltme: Mahmut Usta, Tahir Ustanın ağabeyidir.

Samsun İdman Yurdu Trabzon' un Rus işgali zamanı Samsuna göç eden ve futbolu çok seven Trabzon kökenliler tarafından kurulmuştur. Tahir ve Mahmut Usta kardeşler Trabzon' un Faroz Mahallesindendir.

Samsun Amatör Küme futbol takımı olan Samsun İdman Yurdu Samsun/Selahiye Mahallesinin takımı olarak bilinirdi.

 

Bu dönemde Türkiye'de profesyonel futbol ligi yoktu. Amatör takımlar Türkiye İdman Cemiyeti İttifakına bağlıydı. İl içinde ilçelerle birlikte Amatör Küme maçları oynanıyordu. Bafra ve Çarşamba futbol kulübü olan ve deplasmana gidilen ilçelerden bazılarıydı. Futbolcuların hepsinin lisansı vardı. Ama futbolcu transfer ücreti, maaş yoktu. Tamamen amatör bir ruh, futbol heyecanı vardı. Futbolculara zaman zaman yöneticiler hediyeler verirdi. Bu hediyelerde genelde elbise olurdu.

 

Maçlar Fener Semtinde yer alan şehir stadında yapılırdı. Stadyumun bir yanı kapalı tribün diğer yanları açık tribündü. 19 Mayıs stadyumu ise o zamanki hipodrom yerine yapılmıştır. O zaman Hipodromda (At Yarışı Meydanı) at yarışları yapılır, bazı dönemlerde de Türkkuşu (Türk Hava Kurumu) uçakları şehire ziyarete bu meydana gelirdi. Uçaklar ziyaret edilir, parası olanlara kısa turlar attırırlardı.

 

O dönemde Samsun Amatör Kümede yer alan futbol takımlarından bazıları ve renkleri,

  • Samsun İdman Yurdu (Sarı, Kırmızı)

  • Halkspor (Sarı, Lacivert)

  • Samsunspor (Siyah, Beyaz)

  • Demirspor (Lacivert, Mavi)

  • Yaprak Spor (Tekel' in Takımı - Yeşil, Sarı)

  • Yolspor (Karayoları'nın Takımı - Turuncu, Beyaz)

Samsun İdman Yurdu önce 19 Mayıs Spor Gençlik Kulübü adını almış, derece alamadığı için daha sonraları adı Samsun Galatasaray olarak değiştirilmiştir. Samsun Galatasaray, Fener Gençlik ile birlikte Samsunsporun temelini atan takımlardan iki tanesidir.

 

 

1958 - 1959 Samsun Şampiyonu olan "Samsun Galatasaray" futbol takımı,
Ayaktakiler: Yalçın, Arat, Ersan, Nihat, Gafur
Oturanlar: Resul, Selahattin, B.Metin, Muharrem, Aydemir, K.Metin

 

 

1958-59 Sezonu Samsun Galatasaray Yönetim Kurulu;
Ayaktakiler (Soldan sağa): Selahattin Serkan (Samsun İdman Yurdu Eski Santraforu), Yılmaz Çepni (Tütün Tüccarı), Nüzhed Ulusoy (Avukat, Samsun Milletvekili), Necati Mısırlıoğlu (Şekerleme-Fabrikatör), Muzaffer Uzer (Eski Belediye Başkanı - Fabrikatör), Hasan Takış (Tütün Tüccarı), A.Nejat Çapraşık (Tütün Tüccarı)
Oturanlar (Soldan sağa): Ahmet Erhamza (SSK Md.Yrd.), Kaya Uçar (Kabzımal), Kemal Usta (Malzemeci), Tabelacı Murat (Yardımcı)

 

Bu sayfa Samsun futbol tarihine kaynak oluşturmak amacıyla E-Yaşam Rehberi tarafından oluşturulmuştur. Bilgi kaynağı Mahmut Usta'nın oğlu emekli SSK Bölge Müdürü Ahmet Erhamza' dır.

Ahmet Erhamza gençlik yıllarında "Samsun Galatasaray" futbol kulübünde yöneticilik yapmıştır.