Başkent Ekspresi

 
başkent ekspresi

Başkent Ekspresi Hakkında

Başkent Ekspresi Ankara Gar ile İstanbul Haydarpaşa Garı arasında çalışmış ekspres anahat trenidir. O dönemde tren Ankara İstanbul arası 562 km olan hatta yolculuk süresi 6 saat 30 dakika sürmekteydi. Zamanının en hızlı treniydi. Ankara Gar'dan 10:20 de İstanbul Haydarpaşa'dan ise saat 10:00'da hareket etmekteydi.    Ankara Eskişehir Yüksek Hızlı Tren'in sefere başlamasıya Eskişehir İstanbul arasında çalışmaya başlamıştır. Başkent Ekspresi her gün işleyip Eskişehr -İstanbul arası 315 km lik demiryolu güzergahını 4 veya 4,30 saatte tamamlamaktaydı. Bu o günler için çok hızlı bir tren yolculuğu seyahat süresi idi. Başkent Ekspresi'nin tren numarası 11001 - 11002 dir. Günümüzde bu trelerin yerine İstanbul - Ankara Yüksek Hızlı Trenleri çalışmaktadır. Trenin vagon tipleri pulman ve yemekli vagondu. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi inşaa süresi kapsamında seferlerine 1 Şubat 2012 tarihinde son verilmiştir. Başkent Ekspresi Süper Ekspres kategorisinde (Kaynak: TCDD) olup, Süper Ekspresler hızlı ve konforlu olup, büyük kentler arasında işleyen ara gar ve istasyonlarda durdurulmayan trenlerdir.

Seyir Süresi: Ankara-Haydarpaşa: 06.30' - Haydarpaşa-Ankara: 06.30'
Teşkilatı: 6 Pulman ve 1 Yemekli vagondan oluşmaktadır.
İşleme günleri: Her gün

başkent ekspresi tarife

Süper Ekspres TVS 2000 Yolcu Vagonlarının Ortak Özellikleri

TVS 2000 serisinin ilk örneği olan TÜVASAŞ tasarımı lüks Pulman, Kompartımanlı, Yemekli, Yataklı ve Salon Vagon; teknik emniyet, yolcu konforu, iç dekorasyon ve estetiğe önem veren özgün bir anlayışın ürünüdür.

TVS-2000 Yemekli Vagon

TVS-2000 yemekli vagonda her şeyden önce yolcular konforlu, iklimlendirilmiş ve iyi aydınlatılmış bir ortamla karşılanır. Salon bölmesinde toplam 55 yolcu için 14 adet bağımsız yemek masası vardır. Koltuklar uzun yolculuklarda bile maksimum yolcu konforu sağlayacak şekilde anatomik olarak tasarlanmış ve (2+2) oturma düzeninde gruplanmıştır. Her bir koltuk lastik titreşim yutucular vasıtası ile araç üzerinde serbestçe yüzebilen taban kaplamasına doğrudan bağlanmıştır. Bu konstrüksiyon, salon bölümünde daha az gürültü ve titreşim oluşmasını sağlar. Gürültüye karşı yalıtım ve korozyona kaşı gerekli korumayı sağlamak için araç gövdesinin içi ve şasi tamamen ses yutucu bir malzeme ile kaplanmıştır.. Hoparlör sistemi seyahat hakkında yolculara bilgi verir. Yolcuları kuvvetli güneş ışığına karşı korumak için, her pencere bir stor perde ile donatılmıştır.

Yemekli vagon, sıcaklığın vagonun her yerinde kararlı olmasını sağlayan ısıtma sistemi ile kombine edilmiş bağımsız bir iklimlendirme sistemi ile donatılmıştır. Sıcak ve soğuk hava tavan ve yan duvarlardaki kanallar vasıtası ile üniform olarak vagona dağıtılır. Mutfak bölmesinde iki adet aspiratör yemek pişirme sırasında personele oldukça iyi havalandırılmış bir ortam sağlar. Mutfak bölümündeki tamamen paslanmaz çelikten yapılmış donanımlar müşteri isteklerinin tamamına cevap verecek kapasitededir. Bütün donanımlar kolay temizlenecek ve elektrikle çalışacak ayrıca hijyenik şartları sağlayacak şekilde üretilmiştir.

Salon bölmesinde üzeri mermerle kaplı bir teşhir buzdolabı ve ayrıca bazı içeceklerin soğutulduğu bir buzdolabı vardır.

 

Kullanım Şartları:

E-yasamrehberi.com bu sitede sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan tren saatlerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Bu saatlerin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez. Bilgileri lütfen TCDD web sitesinden veya yukarıdaki telefon numaralarından kontrol ve teyit ediniz.