Çorum Şehir Rehberi

çorum

Çorum Hakkında

İlin Adı: ÇORUM - (Çorum ilinin merkez işçe ile birlikte 14 adet ilçesi vardır.)

Çorum İlçeleri: Çorum (merkez), Alaca, Bayat, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu ve Uğurludağ’dır

Çorum Plaka Kodu: 19

Çorum Telefon Alan Kodu: 364

Çorum Nüfusu: 536.483

Çorum Bölgesi: Karadeniz

Çorum, uzun yıllardır birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve Hititlerin de başkenti olmuştur. Anadolu’da Çorum ili “Kral Yolu” ve “İpek Yolu” üzerinde kurulmuş bir tarihi kent olarak kabul edilmiştir. Hattuşa ve Alacahöyük tarihi yerleşim yerlerindeki kazı çalışmalarından ortaya çıkan tarihi eserler ve kalıntılar nedeniyle kentin görülmesi gereken yerleri bulunmaktadır.

Çorum Şehrinin Adı Nereden Geliyor?

Çok eski dönemlerde Nikonia (Yankonie) adını taşıyordu. Anadolu’nun Türkleşmesini başlatan Malazgirt Savaşı’ndan sonra Oğuz Beylerinden Çorumlular, bu bölgeye gelip yerleşmişlerdir. Kentin adı da bu beylikten kaynaklanarak Çorumlu olmuştur. Zamanla lu’su atılarak Çorum denilmiştir.

Çorum’da Boğazkale ve çevre bölgelerde yapılan kazılarda Milattan önce. 4000 - 5000 yıllarına ait tarihi kalıntılar bulunmuştur. Milattan önce 1700 yıllarında kurulan Hitit Devleti ve daha sonra üst üste kurulan devletler tarihi miras bırakmışlar. Hitit Devletinin başkenti Hattuşaş’ta milattan önce 1200 yıllarına kadar egemenlikleri sürmüştür. Sonra Frigler Devleti kurulmuş. Hititlerden de daha önce belirlemeyle Frigler de milattan önce 676 tarihine kadar Çorum’a tarihi kalıntılar bırakmışlardır. Anadolu’ya gelen Kimmerler, Frigler hakimiyetine son vermiş ve bölgeyi yağmalayıp oradan ayrılmışlardır. Sonra da Çorum ve çevresine Asurlular egemen olmuş. Daha sonra Medler milattan önce 612 yılında Asurluların elinden alarak hakimiyet kurmuşlardır. Milattan Önce 585 yıllarında ise dağılan Medlerin yerine Persler egemenlik kurmuştur. Yine milattan önce. 332 yılında Makedonya imparatoru İskender, egemenliği altına girmiştir. İskender’in öldükten sonra milattan önce 276 yıllarında Galatlar Çorum’a egemen olmuştur. Pontus Rum Devleti verdikleri gözdağından korkan Galatlar, Roma İmparatorluğu’na bağlanmış, böylelikle Bizanslılar hakimiyet sürmeye başlamışlardır.

Türk Sultanı Alparslan’ın 1071’de Malazgirt Savaşıyla Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır, Yapılan çetin savaştan sonra 1075’te Çorum fethedilmiştir. Daha sonra Sivas’ta kurulan Ertana Devletine bağlanan Çorum, 1380 yılında Kadı Burhaneddin Devletine geçmiştir. Yıldırım Bayezıt döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Osmanlı Döneminde Çorum, Sivas beylerbeyinin bir sancağı iken, 1841 yılında Ankara vilayetinin sancağı olmuş, 1864’te de bir ilçe merkezi olarak Yozgat’a bağlanmıştır. Cumhuriyet döneminde ise aynı adı taşıyan il merkezi olmuştur.

 

Çorum'un Coğrafyası

Çorum, Karadeniz Bölgesi’nin Orta ve İç Anadolu orta Kızılırmak bölümü üstünde yer alan bir ildir. Doğusunda Amasya, batısında Çankırı, kuzeyinde Sinop ve Kastamonu, güneyinde Ankara ve Yozgat illeriyle çevrilidir. Çorum yüzölçümü 12.820 kilometrekaredir.

İlin rakımı 770 metredir. Kentin, kuzey ve doğu kesimleri dağlık ve tepeliktir. Dağlar yassı, bol geçitli ve parçalanmış bir durumdadır. En yüksek dağı, Kös Dağı’dır.

En önemli akarsuyu Kızılırmak’tır. Bunun üç büyük kollarından ikisi; Delice Irmak ve Devres Çayı da il topraklarında Kızılırmak’a karışırlar. Diğer küçük akarsuları da: Çorum Çayı, Mecitözü Suyu’dur ve Yeşilırmak havzasına aittir. Çal Suyu ve Çekerek Irmağı önemli akarsularındandır ve Eğmir Gölü ilde bulunan tek göldür.

Çorum'un İklimi

Çorum’un genelinde genellikle karasal iklim özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Yüksek kesimlerde yaz akşamları dahi serin bir havaya sahiptir.

Çorum'un Ekonomisi

Çorum’un ekonomik yapısı; tarım, hayvancılık, sanayi ve ticarete dayanıyor.

Çorum, leblebisi ile meşhurdur. Dünyanın en iyi Leblebi üretimini yapmaktadır. Bulunduğu bölgede Kızılırmak’ın suladığı alanda en iyi Pirinç üretimi yapmaktadır.

Arazi bakımından buğday ve arpa üretilmektedir. Dğerleri ise; patates, çavdar, mısır, fasulye, kendir, yem bitkileri ve sebzeler de ekilmektedir. Çorum toprak ve makine endüstrisi oldukça gelişmiştir.

Çorum’un ekonomisinde hayvancılıkta önemli bir yer tutmaktadır. Koyun, kıl keçisi, tiftik keçisi, manda ve sığır besleniyor. İlde arıcılık da gelişmektadir.

Çorum Ulaşım

Çorum Karayolu Ulaşımı:

Çorum’a karayoluyla ulaşım Ankara-Samsun ve birçok karayolları ile sağlanmaktadır. Otogar il merkezinde bulunmaktadır. İlçelere otogardan ulaşım sağlanıyor.

Çorum Otogarı Telefon Numarası: 0364 213 66 70

Çorum Havayolu Ulaşımı:

Çorum’da havaalanı yoktur. İle en yakın hava limanı 60 km mesafedeki Merzifon Havaalanından ulaşım sağlanmaktadır.

Amasya Merzifon Havaalanı iletişim: 444 0 849

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çorum'nun Gezilecek Yerleri

Çorum, Anadolu'nun en eski ve leblebinin başkentidir. Arkeolojik bakımdan en zengin gerçek bir hazinedir. Kökü çok eskilere dayanan birçok devlete yerleşim yeri olmuş.

Çorum'un gezilecek tarihi ve turistik yerleri:

Boğazköy (Hattuşaş): Anadolu’da yaşayan Hitit Devletinin başkentidir. İl merkezine 82 km, Sungurlu ilçesine 30 km uzaklıktadır. Hattuşaş’ın çevresi 6-8 km uzunluğunda büyük bir sur ile çevrilidir. Bu surların içinde birçok tapınaklar vardır. Hattuşaş şehrinin 5 tapınağının en büyüğü ve en önemlisi Büyük Tapınaktır. Kazılarda 10.000’den fazla tarihi kalıntıların bulunduğu bir yerdir. Hattuşaş, 1986 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

Yazılıkaya Tapınağı: Hattuşa’nın etkileyici yeri Yazılıkaya Tapınağıdır. Yüksek kayalar arasındaki tapınaktaki kral ve kraliçeler kabartma halinde kayalara işlenmiştir.

Alaca Höyük (Arinna): Çorum’a 45 km, Alaca’ya 22 km, Boğazköy’e 37 km uzaklıkta yer almaktadır. Höyüğün genişliği 277 metre, uzunluğu 310 metre olup, 20 metre yüksekliktedir. Alacahöyük Eski Tunç Çağı ve Hitit döneminde din ve sanat açıcından çok önemli bir bölge imiş. Yapılan kazılarda Hitit İmparatorluğuna ait altın, gümüş ve tunçtan yapılmış çok sayıda tarihi eserler çıkarılan bir hazinedir.

Çorum Kaleleri

Çorum Kalesi,
İskilip Kalesi,
Osmancık Kalesi’dir.

Çorum Camiler ve Külliyeler

Ulu Câmi,
Hıdırlık Câmii,
Şeyh Muhiddîn Yavsî Câmii,
Büyük (Ulu) Câmi,
Mihri Hatun Câmi,
Sinan Paşa Külliyesi,
Koca Mehmed Paşa Câmi,
Akşemseddîn Câmii,
Elvan Çelebi Zâviyesi,
Türbe ve Kuleler
Koyun Baba Türbesi,
Çorum Saat Kulesi,
Sungurlu Saat Kulesi’dir.

Çorum Hamamlar Ve Mağaralar

Güpür Hamamı,
Paşa Hamamı,
Ali Paşa Hamamı,
Eski Ekin Mağarası’dır.

Çorum Mesire Yerleri

Belediye Park
Baha Bey Çamlığı
Hacılar Hanı Çamlığı ve Çatak’tır.

Çorum Kaplıcalar

Laçin Hamamı,
Arak Madeni Suyu ve Figani (Beke) Hamamı’dır.

Çorum Şenlik ve Festivalleri

Uluslararası Çorum Hitit Fuar Ve Festivali: Çorum / Merkez, Fun Club Çorum
Geleneksel Ramazan Etkinlikleri: Çorum, Çorum Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Çorum Kitap, Kültür ve El Sanatları Günleri: Çorum, Çorum Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Bayat Geleneksel Ramazan Etkinlikleri: Bayat İlçesi, Bayat Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Hattuşa Kültür Etkinlikleri: Boğazkale İlçesi, Boğazkale Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Boğazkale Bükme Kültür Etkinlikleri: Boğazkale İlçesi, Boğazkale Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Boğazkale Gastronomi Festivali: Boğazkale İlçesi, Boğazkale Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Dodurga Kaynaşma Dayanışma ve Kültür Etkinlikleri: Dodurga İlçesi, Dodurga Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Geleneksel Asırlık Kargı Panayırı: Kargı İlçesi, Kargı Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.

5. Geleneksel Oğuzlar Altınkoz (Ceviz) Kültür, Sanat Etkinlikleri Doğa ve Su Sporları Etkinlikleri: Oğuzlar İlçesi, Oğuzlar Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Pirinç Festivali: Osmancık İlçesi, Osmancık Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Geleneksel Hıdrellez Şenlikleri: Osmancık İlçesi, Osmancık Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Karakucak Yağlı Güreş ve Şenlikleri: Sungurlu İlçesi, Sungurlu Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.

Çorum'da Ne Yenir

Çorum, Anadolu ve Karadeniz mutfak kültürünün karışımı olan lezzetli yemekleri görülmektedir. İl tarihi zenginliğini yöre mutfağına da katmıştır.

Çorum Yöresel Yemekleri:

Çorum Mantısı,
İskilip Dolması,
Sırık Kebabı, ve Hingal Mantısı eşsiz lezzetli yemekleridir.

Çorum Leblebisi: Meşhur sarı leblebisi kuru nohuttan yapılır. Nohut’un leblebiye dönüşmesi iki ay sürmektedir. Geçmişten bu yana Çorum’da yetişen Nohut’un iriliği ve kuşaktan kuşağa aktarılan kavurma işlemlerin leblebiye dönüşümü kendine hastır.

Çorum’dan Ne Alınır?

Leblebi, Pirinç, Bakır Süs Eşyaları, Kargı Bezi, El İşi Baston, Ahşap Oyma Ürünleri, El yapımı Müzik Aletleri, Ahşap oyuncak ve Mutfak Eşyaları, Sepet, Taş Oyma Ürünleri ve El Örgüleri hediye olarak satın alınabilir.

Çorum Devlet Daireleri İletişim Bilgileri

T.C. Çorum Valiliği

Adres: Karakeçili Mah. Gazi Cad. Hükümet Konağı No:61 / Çorum
Mail: corum@icisleri.gov.tr
Telefon: 0364 213 52 07
Faks: 0364 224 38 09

Çorum Belediyesi

Adres: Yeniyol Mah. Gazi Cad. No: 2 PK.19200 / Çorum
Tel: 0364 225 08 10
Tel: 0364 333 03 33
E-Posta: iletisim@corum.bel.tr
Kep: corumbelediyesi@hs01.kep.tr

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü

Adres: Karakeçili Mah. Fuar Cad. No:1, Çorum Merkez, Çorum, Türkiye
Mail: corum155@egm.gov.tr
Telefon: 0364 224 10 09

Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Adres: Çepni Mah. İnönü Caddesi No:176 Merkez ÇORUM
Hasapaşa Semt Polikinliği Adresi: Gülabibey Mah. Millet Cad. No: 81/B Bahçelievler Semt Polikinliği Adresi: Bahçelievler Mah. Çamlık Cad. No:88
Telefon: 0364 219 30 00
Faks: 0364 219 30 30
E-Posta: corumdhs7@saglik.gov.tr

Çorum Vergi Dairesi Başkanlığı

Adres: Karakeçili Mahallesi, Gazi Caddesi No:55 Valilik Ek Bina 19030 ÇORUM
Telefon: 0364 666 01 89

Çorum Tapu Müdürlüğü

Adres: Karakeçili Mahallesi Gazi Caddesi Valilik Ek Binası B Blok Zemin Kat PK.19030 Merkez / Çorum
Telefon: 0364 280 10 00
Faks: 0364 224 80 55
E-mail: corum-tsm@tkgm.gov.tr

Çorum Kadastro Müdürlüğü

Adres: Karakeçili Mahallesi Gazi Caddesi Hükümet Konağı Ek Binası C Blok Kat:1 P.K.19030 Merkez/ÇORUM
Telefon: 0364 280 11 11
Faks: 0364 225 54 40
E-mail: corum-km@tkgm.gov.tr

Çorum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü

Adres: Çepni, Hıdırlık Cad. No:4, 19040 Çorum Merkez
Telefon: 0364 213 84 20
Faks: 0364 223 93 49
E-mail: corumilnufus@nvi.gov.tr

Çorum Haritası

Haritayı Göster