Adıyaman Havalimanı (ADF)

adıyaman havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Adıyaman Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Adıyaman Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Adıyaman Diyarbakır Karayolu Boztepe Köyü Merkez/ADIYAMAN
Tel: 0416 244 22 12
Faks: 0416 214 24 59
E-mail: infoadiyaman@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Adıyaman Havalimanı

Adıyaman Havalimanı, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin Adıyaman ilinde hizmet vermekte olan bir havalimanıdır. 22 Mayıs 1998 tarihinde gerçekleştirilen açılış ile beraber faaliyet göstermeye başlayan Adıyaman Havalimanı, kent merkezine 22 km uzaklıkta konumlandırılmaktadır. Kurulduğu günden bu yana aktif bir şekilde faaliyet göstermekte olan bu havalimanı haftada yaklaşık 17 kez uçuş düzenlenmektedir. Bu uçuşların İstanbul-Adıyaman, Adıyaman-İstanbul, Ankara-Adıyaman, Adıyaman Ankara ve Adıyaman-Sabiha Gökçen, Sabiha Gökçen-Adıyaman olarak karşılıklı bir şekilde gerçekleştirildiği bilinmektedir.

Adıyaman Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesi 1 milyon olarak bilinmektedir. Kahta yolu üzerine yer alan bu havalimanı için ulaşım da oldukça kolaydır. Gün içerisinde havalimanına ulaşım sağlayan çeşitli toplu taşıma araçları bulunabilmektedir.

Havalimanının Teknik Blok, Kule, ARFF ve Garaj Binası gibi hizmet binaları 2010 yılında inşa edilerek kullanıma sunulmuştur. İki uçak kapasitesine sahip olan apron 2012 yılında genişletilerek 5 uçak kapasitesine yükseltilmiştir. Ayrıca terminal binası da 2013 yılında yeniden inşa edilerek daha büyük ve geniş bir terminal binası kazandırılmıştır.

Yeni terminal binasının fiziki şartlarının yerine getirilmesinin ardından Adıyaman Havalimanı 2015 yılından itibaren Geçici Hudut Kapısı olarak belirlenmiş ve özellikle hac – umre seferleri olmak üzere havayolu şirketleri tarafından dış hatlar seferleri düzenlenmeye başlamıştır.

Adıyaman Havalimanı Özellikleri

Adıyaman Havalimanı özellikleri genellikle bu havalimanını kullanacak olan yolcuların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Şehir merkezine ortalama olarak 20 dakika mesafede yer alan bu havalimanında yolcuların temel gereksinimlerini karşılayabilecekleri çeşitli alanlar bulunmaktadır. Örneğin; pek çok farklı bankaya ait olan ATM’ler, kafe ve restoranlar, büfe, emanet eşya birimi ve araç kiralama firmaları yer almaktadır. Özellikle de turistik ya da iş seyahati amacıyla gelen yolcular açısından araç kiralama firmaları büyük kolaylık sağlayabilmektedir.

Adıyaman Havalimanı’na Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Adıyaman merkezden havalimanına ulaşım sağlayabilmek için tercih edilebilecek birçok farklı ulaşım aracı bulunmaktadır. Taksi, toplu taşıma araçları ve havalimanı servisleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilen yolcular, bu doğrultuda ortama olarak 5 TL gibi bir ücret ödemek durumunda kalabilir. Ancak bu durum taksi ile ulaşımda geçerli olmazken, ortalama 20 dakikada ulaşım sağlanan taksi ile 110 TL civarında bir ücret ödemek durumunda kalınabilmektedir.

Toplu taşıma araçlarında ise Adıyaman merkezden yaklaşık 30-35 dakikalık bir yolculuk ile rahatlıkla havalimanına ulaşabilmek mümkündür. Öte yandan merkezde, Mimar Sinan Parkı çevresinden yolcu alan HAVAŞ servisleri de havalimanı için tahsis edilmiş özel ulaşım araçları olarak kullanılabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.