Çanakkale Havalimanı (CKZ)

çanakkale havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Çanakkale Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Çanakkale Havaalanı Müdürlüğü

Adres: Barbaros Mah. Şht. Gürol Cad. 17020 Merkez/ÇANAKKALE
Tel: 0286 213 10 21
Faks: 0286 213 08 77
E-mail: infocanakkale@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çanakkale Havalimanı

Çanakkale Havalimanı, Ege’nin güzide kentlerinden biri olan Çanakkale’de havayolu hizmeti sunan bir havalimanıdır. 1995 yılında sivil – askeri havalimanı olarak faaliyet göstermeye başlayan bu havalimanı, 2008 yılında açılan yeni terminal binası ile daha geniş bir kitleye hizmet vermeye başlamıştır.

Çanakkale’nin tek havalimanı olma niteliğine sahip olan Çanakkale Havalimanı, uluslararası havalimanı olma özelliği de taşımaktadır. Kent merkezine 5 kilometrelik mesafede konumlandırılan bu havalimanı, bin 800 x 30 büyüklüğünde bir beton piste sahiptir. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Srilankan Airline gibi havayolu şirketlerin sefer düzenlediği bu havalimanından gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok uçuş gerçekleştirilmektedir. Denizli, Kayseri, Ankara, İstanbul, Hatay, Şanlıurfa, Bodrum, Ordu, Samsun ve Antalya gibi birçok kente Çanakkale Havalimanı üzerinden ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

Çanakkale Havalimanı Tarihi

Hem askeri hem de sivil alanda kullanılmakta olan Çanakkale Havalimanı, ilk olarak 1995 yılında hizmet vermeye başlamıştır. İç ve dış hatlar olmak üzere uluslararası olarak faaliyet göstermekte olan bu havalimanı, 2008 yılında yeni bir terminal binasına kavuşturulmuş ve bu sayede yıllık yolcu kapasitesi artırılmıştır. Üstelik aynı yıl havalimanına yeni bir apron da ilave edilmiş ve bin 200 kilometrekarelik terminali ile hizmet vermeye başlamıştır.

Öte yandan 26 Temmuz 2010 tarihinde yeni bir ARFF Binası için çalışmalarına başlanan Çanakkale Havalimanı’nda, 2011 Temmuz döneminde çalışmalar tamamlanmış ve ARFF Binası hizmete açılmıştır. 14 Aralık 2012 tarihinde ise “Çanakkale Havalimanı Pist Uzatılması, Genişletilmesi ile PAT Sahaları Bakım ve Onarımı” çalışmalarına başlanmış, 1 Mart 2014 tarihinde ise çalışmalar tamamlanarak havalimanı yeniden havayolu ulaşım hizmeti vermeye başlamıştır.

2015 yılında ise Çanakkale Havalimanı “Yeni Terminal Binası ve Mütemmimleri” projesi hayata geçirilmiş, proje dahilinde havalimanına yeni bir terminal binası ile 3 park kapasitesi bir apron kazandırılmıştır.

Çanakkale Havalimanı Özellikleri

Çanakkale Havalimanı özelliklerine bakılacak olursa: bu havalimanı, kentin tek havalimanı olma niteliği taşımaktadır. Sivil ve askeri alanda faaliyet gösteren bu havalimanında 50 araç kapasiteli bir otopark yer almaktadır. Yolcuların her türlü ihtiyacı da göz önünde bulundurularak pek çok alana yer verilen bu havalimanında araç kiralama firmaları, bankaların ATM’leri, kafe, büfe ve emanet eşya birimleri de bulunmaktadır. Üstelik Kipa AVM, Carrefoursa Express gibi alışveriş merkezlerine de yakın bir konumda bulunan bu havalimanına ulaşım da oldukça kolaydır.

Çanakkale merkezine oldukça yakın olan bu havalimanına yarım saat içerisinde ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Havalimanı servisleri, otobüsler, taksiler ve özel araçlarla ulaşım sağlanan Çanakkale Havalimanı’na toplu taşıma ile maksimum 40 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.