Ercan Havalimanı (ECN)

adana havalimanı
 
 
kktc sivil havacılık dairesi

Ercan Havalimanı İletişim Bilgileri

KKTC Sivil Havacılık Dairesi Ercan Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Sivil Havacılık Dairesi, Ercan Havalimanı, Lefkoşa, Kıbrıs
Tel: +90 (392) 600 51 00
Faks: +90 (392) 231 46 20
E-mail: info.havacilik@gov.ct.tr
Şikayet E-mail: cad.havacilik@kamu.ct.tr
Muhaceret Polisi Tel: +90 392 231 46 11
Demirhan Karakolu Tel: +90 392 232 40 09
KKTC Muhaceret Dairesi Tel: +90 392 611 10 23
KKTC'ye Giriş ve Çıkış, Pasaport ve Vize Sorularınız için

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

KKTC Ercan Havalimanı

Ercan Havalimanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hava yolu ulaşımı sağlayan havalimanlarından biridir. KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yer alan bu havalimanı, sivil alanda faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin pek çok farklı noktasından uçuş gerçekleştirilen bu havalimanı, 1975 yılından bu yana dünyanın birçok noktasından insana hava yolu ulaşımı imkanı sunmaktadır.

Adını 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın ilk günü şehit olan Pilot Kıdemli Binbaşı Fehmi Ercan’dan alan KKTC Ercan Havalimanı, Türk Hava Yolları, AtlasGlobal, Pegasus Havayolları, Onur Air ve Borajet gibi firmalar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca zaman zaman Freebird Hava Yolları ve Tailwind Airlines tarafından da özel uçuşlar gerçekleştirilebilmektedir.

KKTC Ercan Havalimanı Tarihi

Ercan Havalimanı, ilk olarak sivil tava trafiğine 3 Şubat 1975 tarihinde açılmıştır. 20 Aralık 1975 tarihinde ilk kısa pisti hizmete sokulan bu havalimanında, ana pistin açılış tarihi ise 20 Haziran 1976’dır.

Kurulduğu ilk yıllarda henüz tam anlamıyla tamamlanmamış olan bu havalimanında zaman içerisinde diğer birimler de hayata geçirilmeye başlanmıştır. Kargo, itfaiye ve ikram birimleri 1977 yılının Aralık ayında faaliyete geçirilen Ercan Havalimanı, 10 Mayıs 2004 yılında ise 19 milyonluk bir yatırım ile yenilenmiş ve yeniden hizmete açılmıştır.

KKTC Ercan Havalimanı Özellikleri

KKTC Ercan Havalimanı özellikleri genellikle uluslararası alanda yolculuk eden kişiler tarafından merak edilmektedir. İşletmesi 25 yıllığına Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A. Ş. Terminal Yapı ve Tic. LTD. ŞTİ’de olan Ercan Havalimanı, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’ya 23 km, Gazimağusa’ya ise 29 km’lik bir mesafede konumlandırılmaktadır. Uluslararası tanıma ve Kıbrıs sorunlarından ötürü bir ambargo haline gelen bu havalimanına farklı ülkelerden ulaşım sağlayabilmek için ilk olarak Türkiye’ye iniş yapmak gereklidir.

Öte yandan yolcuların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir büyüklüğe ve niteliğe sahip olan KKTC Havalimanı, yıllık 100 bin yolcuya hizmet verirken, aynı zamanda bu rakamın 10 katı yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Duty Free, banka ATM’leri, VIP dinlenme salonları ve bunun gibi pek çok farklı alana sahip olan bu havalimanında, yolcular tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.