Konya Havalimanı (KYA)

konya havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Konya Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Konya Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Büyükkayacık Mah. Vali Ahmet Kayhan Cad. 42100 Selçuklu/KONYA
Tel: 0332 239 13 43
Faks: 0332 239 13 41
E-mail: infokonya@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Konya Havalimanı

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde havayolu ulaşımı sağlayan havalimanlarından biri de Konya Havalimanı’dır. İç ve Dış hatlar alanında hizmet sunan Konya Havalimanı, yaklaşık olarak 20 yıldır faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin en çok turist ağırlayan kentlerinden olan Konya’ya kolay ulaşım sağlamak amacıyla hizmet vermekte olan bu havalimanı, yılda bir milyondan fazla yolcuyu ağırlamaktadır. Üstelik kent merkezine yaklaşık 11 kilometrelik mesafede konumlandırılmakta ve pek çok toplu taşıma aracı ile ulaşım sağlanmaktadır.

Türkiye’nin pek çok farklı şehrine ve dünyanın birçok noktasına sefer düzenlenen bu havalimanında Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Sun Express, Pegasus gibi yerli havayolu şirketlerinin yanı sıra Air Canada, Oman Air, Qatar Aiways ve Ukraine International gibi firmalar tarafından tercih edilmektedir. Uluslararası havalimanı olma özelliği ile dikkat çekmekte ve her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayabilmektedir.

Konya Havalimanı Tarihi

2000 yılında sivil hava trafiğine açılan ve açıldığı günden bu yana faaliyet gösteren Konya Havalimanı, 3. Ana Jet Üst Komutanlığı’na bağlı askeri havalimanına eklenen tesisler aracılığı ile sivil hizmet sağlayabilmektedir.

Totalde 196 bin metrekarelik bir arazi üzerine kurulu olan Konya Havalimanı, 2001 yılından bu yana dış hatlar alanında da hizmet vermektedir. Dolayısıyla uluslararası havalimanı olma niteliği taşıyan bu liman, yolcularının konforu ve ihtiyaçların karşılanması açısından her geçen gün geliştirilmeye devam etmektedir.

Konya Havalimanı Özellikleri

Konya Havalimanı terminal binası 23 bin 650 metrekare büyüklüğüne sahip olmasıyla bilinmektedir. Öte yandan 520 araç kapasitesine sahip olan bir otopark ve yolcuların rahatlığı için VIP salonları da yine bu havalimanında bulabilmek mümkündür. Kent merkezine yalnızca 11 km uzaklıkta yer alan bu havalimanında ayrıca daha birçok sosyal alan da bulunabilmektedir.

Konya Havalimanı özellikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, büfe, cafe, restoran, wifi, emanet eşya, araç kiralama ve bu gibi alanlar da yer almaktadır. Bu sayede yolcuların her türlü ihtiyacı karşılanabilmekte, konforlu bir yolculuk yapabilmelerine olanak sunulabilmektedir.

Konya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Diğer pek çok havalimanında olduğu üzere “Konya Havalimanı’na Nasıl Gidilir?” sorusunun yanıtı da günümüzde sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Kent merkezi Selçuklu’dan oldukça kolay yollarla ulaşım sağalabilen bu havalimanına, taksi, havalimanı servisleri, özel araç ya da kiralık araçlarla ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

Tercih edilen araca göre yaklaşık olarak 20 dakika ila 30 dakika arasında ulaşım sağlanabilen Konya Havalimanı’na taksi için ortalama 55 TL, havalimanı servisi için 15 TL ödeme yapmak gerekmektedir. Ayrıca yolcuların uçuş saatinden 1 saat öncesinde havalimanında olabilmesi için en az yarım saat öncesinde yola çıkması önerilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.