Mardin Havalimanı (MQM)

mardin havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Mardin Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Mardin Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Mardin Havalimanı Yolu / Kızıltepe
Tel: 0482 313 34 00
Faks: 0482 313 34 04
E-mail: infomardin@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Mardin Havalimanı

Mardin Havalimanı, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde hizmet vermekte olan havalimanlarından biridir. Kent merkezine yaklaşık olarak 20 kilometrelik mesafede konumlandırılan bu havalimanı, yurt içi ve yurt dışı seferlere ev sahipliği yapabilmektedir.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yer alan ve 1999 yılından bu yana kullanılmakta olan Mardin Havalimanı, yerli ve yabancı birçok havayolu firması tarafından tercih edilmektedir. Uluslararası havalimanı olma özelliğine sahip olan bu havalimanında Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines, Anadolu Jet, Aeroflot, EgyptAir, Hawaiian Airlines ve Tarom gibi firmalar tarafından seferler düzenlenmektedir.

Mardin Havalimanı Tarihi

İlk olarak 1999 yılında açılan ve hizmet vermeye başlayan Mardin Havalimanı, hayata geçirildiği ilk zamanlarda yalnızca iç hatlar olarak hizmet vermekte idi. 2012 yılında ihtiyaçlar doğrultusunda yeni bir terminal binası yapımına başlanmış ve 2 yıl süren çalışmaların ardından 2014 yılında tamamlayarak hizmete açılmıştır. Yeni terminal binası ile beraber dünyaya açılan bu havalimanında yurt içi ve yurt dışı seferler düzenlenmeye müsait olan bu havalimanında pek fazla yurt dışı uçuşları gerçekleştirilmemektedir.

Kızıltepe ilçe merkezine 8 km, Midyat ilçesine 75 km ve Nusaybin ilçesine de 66 km uzaklıkta yer alan Mardin Havalimanı, özellikle de Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük kentlere havayolu ulaşım imkanı sunmaktadır. Bir yılda yaklaşık olarak 300 bin yolcuya hizmet veren bu havalimanında, hizmet kalitesinin artırılabilmesi için çalışmalar da sürdürülebilmektedir.

Mardin Havalimanı Özellikleri

Mardin Havalimanı özellikleri yolcular tarafından merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Atıkları ayrıştırma özelliği sayesinde Yeşil Havalimanı olma niteliği taşıyan bu havalimanı, iklim koşullarına uygun bir mimari ile tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bin 736 metrekarelik alanın yolcuların kullanımına sunulduğu bu havalimanında 254 araç kapasiteli bir otopark da bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra yolcuların talep ve ihtiyaçlarına uygun alanlara da yer verilen Mardin Havalimanı’nda bankaların ATM’lerini, cafe ve restoranları, büfeyi, araç kiralama ve emanet eşya birimlerini bulabilmek mümkündür.

Mardin Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Bu havalimanını ilk kez kullanacak olan yolcuların en çok araştırdığı konulardan bir diğeri de “Mardin Havalimanı’na Nasıl Gidilir?” sorusunun cevabıdır. Kent merkezinden yaklaşık olarak 30 – 35 dakikalık bir yolculukla ulaşabilmenin mümkün olduğu bu havalimanına minibüs, taksi ya da kiralık araçlarla gidilebilmektedir.

Mardin Havalimanı’na özel araçların yanı sıra kent merkezinden ya da diğer ilçelerden çeşitli toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilirken, yolcuların uçuş saatinden en az 1,5 – 2 saat öncesinde yola çıkması tavsiye edilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.