Şanlıurfa GAP Havalimanı (GNY)

şanlıurfa havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Şanlıurfa GAP Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Şanlıurfa Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Şanlıurfa Diyarbakır Karayolu 35. Km Gölgen Mah. 63340 Karaköprü/ŞANLIURFA
Tel: 0414 378 11 11
Faks: 0414 378 11 21
E-mail: infogap@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Şanlıurfa Gap Havalimanı

Özellikle soğuk kış aylarında, Şanlıurfa’ya ulaşımı kolaylaştıran Şanlıurfa Gap havalimanı, 2007 yılından beri hizmet veren havalimanlarından bir tanesidir. Büyük şehirlerle kıyaslandığında bir hayli küçük sayılabilecek havalimanları arasında yer alan bu alan, Türk hava yolları, Pegasus, Onur Air ve Anadolu Jet gibi havayolu şirketlerinin uçak kaldırdığı havalimanları arasındadır.

Şanlıurfa Gap havalimanı, her şehire uçuşu bulunmasa da, haftada bir dahi olsa çoğu şehire ulaşımı olan limanlardan biridir. İstanbul’a her gün uçuş gerçekleştiren havalimanının, dış hatlar terminali de bulunmaktadır. Genellikle bir transfer noktası olarak kullanılır. Yurtdışı uçuşlarını gerçekleştirecek olan kişiler, Şanlıurfa üzerinden büyük şehirlere geçiş yapabilir. Bunun yanı sıra, Şanlıurfa’ya yurtdışından gelen yolcular da, genellikle İstanbul veya Ankara üzerinden aktarmalı olarak gelmektedir.

Şanlıurfa GAP Havalimanı Tarihçesi

Şanlıurfa GAP havalimanı, resmi olarak 17 Haziran 2007 yılında açılmış olan bir havalimanıdır. Yapımı 10 yılda tamamlanmış olan bu limanın uçak kapasitesi 8, büyüklüğü 12000 metrekaredir. DHMİ tarafından işletilir. Yaklaşık 500 araçlık otoparkı bulunmaktadır. Ulaşım genel olarak özel araç ve taksi üzerinden yapılır. Şehre uzaklığı 35 kilometredir. Fakat günün bazı saatlerinde ve bazı günler genellikle 1 kere, otobüsle de ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüs saatleri genel olarak İstanbul uçuşunun gerçekleştirileceği saatlere göre ayarlanmıştır.

Şanlıurfa GAP Havalimanı Özellikleri

Türkiye’nin en uzun havalimanı pistine sahip olan Şanlıurfa GAP havalimanı, çok fazla kullanılmadığı için çok fazla gelişmemiştir. İçerisinde bir adet büfe, bir adet otomat ve araç kiralanabilecek yerler bulunmaktadır. Büfe fiyatları bir havalimanına nazaran oldukça uygun kabul edilmektedir. Büfe içerisinde tost, fast food, meşrubat tarzı gıdalar satılmaktadır.

Şanlıurfa havalimanının kapatılması sonrasında açılan Şanlıurfa GAP havalimanı, diğerine nazaran daha büyük ve daha gelişmiştir. Pisti oldukça büyük ve güvenlidir. Uçuşların en sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilmesi için, tüm olanaklar sağlanmıştır. Dış hatlar terminalinin açılışı çok uzun bir zamana dayanmasa da, son yıllarda kullanımı artmıştır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden bir tanesi olan Şanlıurfa’ya ulaşım, bu havalimanı üzerinden kolaylıkla sağlanabilir. Bu yöreye mensup yemekleri tatmak, Mardin’e geçmeden önce bir uğrayıp havasını solumak, güzel bir Güneydoğu Anadolu bölgesi turuna bakmak için tercih edilen bu şehir, geleni kendisine hayran bırakmakta ve her gelene tatilini birkaç gün uzattırmaktadır. Farklı havayolu şirketlerinin bu havalimanına uğraması dolayısıyla, biletleri çok fazla pahalı olmayan bu şehre uğramak, herkesin ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer almalıdır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.