Tekirdağ Çorlu Havalimanı (TEQ)

tekirdağ çorlu havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Tekirdağ Çorlu Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Tekirdağ Çorlu Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Seymen Mah. Önerler Köyü 59850 Çorlu/TEKİRDAĞ
Tel: 0282 682 40 36
Faks: 0282 682 40 29
E-mail: infocorlu@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tekirdağ Çorlu Havalimanı

Trakya’nın yolcu taşımacılığını üstlenen tek aktif havalimanıdır. Çorlu ilçesinin doğusunda yer almaktadır. Merkeze 15 km uzaklıkla olan bu havalimanı, 2009 yılından beri yalnızca Ankara’ya Anadolu Jet havayolları ile yolcu taşımaktadır. Tekirdağ’da yaşayan vatandaşlar, Tekirdağ’a ulaşımı 2019 yılına kadar Atatürk Havalimanı üzerinden yapmış, daha sonrasında bu görevi İstanbul Yeni Havalimanı üstlenmiştir.

Her ilden, her ilçeden ulaşımın kolay olduğu bu şehir için alternatif bir havalimanı olan İstanbul havalimanı, Tekirdağ’a servis çekerek yolcuların ulaşım sıkıntısını yüzde 80 oranında düşürmektedir. Tekirdağ’ın belirli merkez bölgelerinden İstanbul’a ve İstanbul’dan yine aynı noktalara ulaşımın sağlanıyor olması, Tekirdağ’a ulaşmak isteyen kişilerin ulaşımını kolaylaştırmaktadır.

Tekirdağ Çorlu Havalimanı Tarihçesi

Tekirdağ Çorlu Havalimanı, 1990’lı yıllarda Sovyet Rusya’nın yıkılıp yeni Türk ülkelerinin kurulmasıyla birlikte artan Atatürk Havalimanı yoğunluğunu azaltmak amacıyla kurulmuştur. Trakya bölgesine ulaşmak isteyen kişilerin tercih ettiği Atatürk havalimanını biraz rahatlatmak ve yolcuların İstanbul’a ulaşmak istediklerinde dahi bir alternatife sahip olmalarını sağlamak amacıyla kurulan bu limanın temelleri 1995 yılında atılmıştır. Hizmete açılma yılı ise 1998’dir.

Tekirdağ Çorlu Havalimanının yapılma amacı Atatürk havalimanındaki yoğunluğu azaltmak olduğundan, kuruluşunun ilk yıllarında kullanılma oranı çok yüksekti. Günün her saati hizmet veren bu limana ulaşmak için ödenen ücretlerin de düşük olması, yolcuları cezbetmekteydi. İstanbul’a çok yakın bir mesafede bulunan Çorlu ilçesine kurulan bu havalimanı, hem Tekirdağlılar, hem de diğer Trakyalılar için harika bir alternatif oluşturmaktaydı.

Zaman içerisinde kullanımı ciddi oranda azalan bu liman, şuan yalnızca Ankara üzerinden gelen veya Ankara’ya giden yolcular için kullanılmaktadır. Hele ki 2019 yılının ortalarında açılan İstanbul Havalimanı, bu limanın üzerindeki yükü azaltmış ve Avrupa bölgesinin tamamına yetebilecek konuma gelmiştir.

Tekirdağ Çorlu Havalimanına Nasıl Ulaşılır?

Tekirdağ Çorlu Havalimanına Ulaşım genel olarak özel araç ve taksi ile sağlanmaktadır. Çorlu’nun merkezine 15 km uzaklıkta yer alan havalimanına toplu taşıma ile ulaşmak isteyen yolcular, havalimanının çok yakın yerlerine giden otobüsler aracılığıyla ulaşım sağlayabilir. Tekirdağ’da taksi ücretlerinin genel olarak çok yüksek olmaması, daha çok taksilerin tercih edilmesine neden olmuştur. Yalnızca Ankara yolcuları için kullanılan bu havalimanına direkt ulaşımın olmamasının sebebi, günlük taşınan yolcu sayısının normallerin altında ve çok düşük olmasıdır.

Tekirdağ Çorlu Havalimanına giden Havaş, Havabüs gibi havayolu servisleri de malesef bulunmamaktadır. Günde 1 kez mutlaka Ankara’ya taşımacılığın yapıldığı bu havalimanını kullanmak isteyenler, özel araçla ulaşım sağlamayı tercih edebilirler.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.