Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 
 
  Aracınız Çalındığında Neler Yapmalısınız ?

Derhal otonuzun çalındığı bölgenin güvenliğinden sorumlu birimle (POLİS veya Jandarma) irtibat kurunuz. Eğer otonuz POLİS bölgesinde çalındıysa 155 Polis İmdat, Jandarma bölgesinde çalındıysa 156 Jandarma İmdat, numaralı telefonu arayarak anında bilgi vermeniz güvenlik güçlerinin bir an evvel otonuzu bularak sizi mağdur eden şahıs ya da şahısları yargı önüne çıkarmalarını kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki bu konuda ki ihmaliniz yalnızca oto hırsızlarının işini kolaylaştırır.

İlgili güvenlik kuvvetine telefonla bilgi verdikten sonra ilk iş olarak size en yakın POLİS veya Jandarma karakoluna Trafik Tescil Belgenizi (Ruhsat) alarak gidin. Ülkemizde çalınan otoların durumu bölgesi itibariyle, POLİS ve jandarma sorumluluk bölgesi olarak ikiye ayrılmıştır. POLİS bölgesinde çalınan otolar oto sahibinin müracaatı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Çalıntı Oto Projesine kaydedilmektedir. Bu sayede çalınan bir oto kayıt girilir girilmez ilk etapta tüm Türkiye'de ve hemen akabinde İnterpol bilgisayar kayıtlarına girilerek tüm Dünya'da arattırılmaktadır.

Otonuzun çalındığını bildirdiğiniz karakolda müracaatınız alındıktan sonra başvuru evrakınızı Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık (Oto Hırsızlığı) Büro Amirliğine kendiniz de götürebilirsiniz.

Otonuzun çalındığını fark ettiğinizde; size en yakın karakola müracaat ederseniz bu imkanlardan faydalanabileceksiniz...

Eğer şahsınıza ya da oturduğunuz toplu konut veya apartmana ait bir otopark varsa, size uzak bile kalsa, otonuzu mutlaka buraya park edin. Yapılan araştırmalar tek başına gözlerden uzak bir yere park edilen otoların daha çok çalındıklarını göstermektedir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa otonuzu ara sokaklardan ziyade park yasağının olmadığı cadde üzerlerine park edin. Kısa bir süre içinde olsa, asla ışıklandırması olmayan tenha bir yere otonuzu park etmeyin.

 

Kaynak: Eskişehir Emniyet Müdürlüğü
 

Araç İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

BU KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV

 

2. El Araç Sayfaları

2 El Otomobil
2 El Kamyon
2 El Otobüs
2 El Motosiklet
2 El İş Makinaları
Pert/Hasarlı Araç Satışı
Gümrük Araç Satışı
Araç Satış İhaleleri