Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 
 
  İkinci El Araç Alırken Kontrol Edilmesi Gerekenler?

2 El aracın lastiklerinin durumuna bakın. Lastik dişleri ve yanaklarına bakın, asimetrik bir aşınma, yıpranma, ön ve arka takımlarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir.

 

Direksiyon simidi bir taraftan diğerine geri gelirken akıcı olmalı. Herhangi bir takılma, titreşim veya ses, problemi olduğunu gösterir.

 

Vitesleri kontrol edin. Araç vitese sorunsuz geçmeli, debriyaja tam basılı vites atarken, zorlanma veya ses gelmesi sorun olduğunu gösterir. Çok sert veya çok hafif debriyaj pedalı da, aşınmış parçalardan dolayı olabilir.

 

İkinci el aracın motoru rölantide sarsıntısız çalışmalı. Devirlenirken rahatça devirlenmeli, titreşim veya takılma olmamalı. Yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağını kontrol edin, kahverengi tortu görürseniz, vakit kaybetmeyin, başka bir arabaya bakın.

 

Gaz pedalına bastığınızda egzozdan çıkacak mavi dumanı kontrol edin. Mavi egzoz gazı çok çıkarıyorsa, motorun iç parçaları aşınmış demektir.

 

2 el arabanın kaportasını kontrol edin. Pas, çürüme var mı? Aracın altına bakın, değiştirilmesi gereken bir egzoz sistemi belli olur.

 

Kaputun altında duran çok temiz bir motor bölmesi, sizden bir şey saklamak için iyice yıkanmış olabilir.

 

Aracın kaputunu açtığınızda pul pul dökülen bir boya, yapılmış bir kazanın belirtisi olabilir.

 

2 el arabanın içinin durumu ile kilometresi birbirine uyuyor mu ? bunu dikkatlice kontrol edin. Düşük kilometrede bir arabanın koltuk kumaşı, derisi ve yayları aşınmış, pedalları erimiş olmamalı. Aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.

 

Aracın kapılarını açıp kapayın, sorunsuz açılıp kapanıyor mu? Kapı lastiği yırtılmış, erimiş veya tam oturmuyorsa, aracın aldığı bir darbeden kaynaklanıyor olabilir.

 

Kapı lastiğinde boya olmaması gerekir. Plaka ışıkları arabayla aynı renk parlıyorsa, kötü boyamadan kaynaklanabilir.

 

2 el arabanın panellerinin hizasına dikkat edin. Bütün boşlukların eşit olması lazım.

 

Test sürüşünde frenlere dikkat edin, frenleri sıkı bir şekilde kontrol edin.

 

Aracın elektrik sistemi doğru düzgün çalışıyor mu kontrol edin; camlar, havalandırma, klima, açılır tavan ve diğerlerine dikkatli bakın.

 

2 El Oto İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

BU KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV

 

2. El Araç Sayfaları

2 El Otomobil
2 El Kamyon
2 El Otobüs
2 El Motosiklet
2 El İş Makinaları
Pert/Hasarlı Araç Satışı
Gümrük Araç Satışı
Araç Satış İhaleleri