Maddi Hasarlı Trafik Kaza Tespit Tutanağı

 
kaza tespit tutanağı

Kaza Tespit Tutanağı

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 81. maddesi ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 152. maddesi uyarınca yalnızca maddi hasarlı trafik kazalarında kazaya karışan tarafların anlaşarak kazayı kendi tutacakları tutanakla tespit etmeleri mümkündür. Bu tutanak Hazine Müsteşarlığı'nın 2017/18 sayılı "Yalnızca Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgesi" nde belirtilen esaslaragöre düzenlenmelidir.

 

Maddi Hasarlı Trafik Kaza Tespit Tutanağı Boş ve Doldurulmuş Örneklerİ:

Sorgulama ekranında üzerinize kayıtlı araç plakaları Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sisteminden alınarak otomatik olarak getirilmektedir. Sorgulama yaptığınız plakayı işaretleyerek kolayca işlem yapabilirsiniz. Egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulamasını tescil belgesi ile yapacaksanız ekranda açılan kutucuklara tescil belgesi seri numarasını ve plaka numarasını aralarda boşluk bırakmadan girmeniz gerekmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı yazılı olarak veya elektronik ortamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) nin sağladığı uygulamalar ile doldurulur ve imzalanır. Mevcut genelgeye uygun şekilde düzenlenen tutanak, trafik zabıtasınca düzenlenen trafi kaza tespit tutanağı hükmündedir.

Maddi hasarlı trafik kazasında tarafların anlaşmaya vardığı hallerde, yeni bir trafik kazasına sebep olmamak için ve trafik akışını aksatmamak adına olay yerinin fotoğrafları çekilerek kazaya karışan araçlar trafik dışına çıkarılır ve tutanak güzenli bölgede düzenlenir.Düzenlenen tutanağın veya tutanakların kazaya karışan tüm taraflarca imzalanması gerekir.İkiden fazla motorlu aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form doldurulup tutanaklar fotokopi yoluyla çoğaltılabilir.

Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur? tutanak doldurulurken nelere dikkat etmek gerekir? hangi kazalarda kaza tespit tutanağı tutulmaz? Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi - Sbm üzerinden online kaza tespit tutanağı sorgulama ve itiraz etme, trafik kazalarında asli kusur sayılan haller hangileridir? bu soruların cevaplarına ulaşmak, Yalnızca Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgeyi incelemek için aşağdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

- Mobil Kaza Tutanağı Nasıl Doldurulur?

- Kaza Tutanağı Düzenlenirken Dikkat Edilecek Hususlar

- Trafik Kazalarında Asli Kusurlar

- Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelge