Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vize Uygulaması

 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs'a Pasaport Gerekiyor mu?

1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kuzey Kıbrısa seyahatlerinde girişte gerekli evraklar TC Nüfus Cüzdanı veya Pasaportdur.

 

2.Avrupa Birliği Vatandaşları:

Avrupa Birliği vatandaşlarının KKTC’ye seyahatinde gerekli evraklar, AB Pasaportu veya Ulusal Kimlik Kartıdır.

3. Üçüncü Ülke Vatandaşları:

Üçüncü Ülkelerden KKTC’ye seyahatlerde gerekli evraklar ülkesinin Pasaportudur.

Vize uygulaması Güney Kıbrıs’tan geçişlerde de geçerlidir.

NOT: Nijerya Federal Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşlarının KKTC’ye gelmeden önce yurtdışı KKTC Temsilcilikleri’ne şahsen vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs vize başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vize başvurunuzu mümkünse yolculuk tarihinden en az bir ay öncesinden yapmanız tavsiye edilir. Öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişir. Vize başvurularının işlem süresi 2-3 ay veya daha uzun bir süre alabilir. Vize başvuru gününde pasaportunuzun en az altı ay daha geçerli olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur.

Yabancıların KKTC’ye girişte yanlarında bulundurması gerekenler:

Sponsorlu Bağlantılar

 

NOT: KKTC limanlarından girişte Polis Muhaceret memurunun soracağı sorulara tatminkar cevap verenlere en fazla 90 (doksan) gün süreyle KKTC’ye giriş ve kalış izni verilmektedir. Polis Muhaceret memurunun vermiş olduğu kalış süresinden daha fazla kalmayı isteyen ziyaretçilerin süre dolmadan Polis Genel Müdürlüğü’ne giderek uzatma için başvuruda bulunması gerekmektedir. Uzatma başvurusunda bulunmayarak verilen kalış süresini geçen ziyaretçilere çıkışta “vize cezası” olarak para cezası bulunduğuna dair ikazda bulunulur. Ziyaretçi, KKTC’den “vize cezalı” ayrılırsa, yeniden gelişinde para cezasını ödemekle yükümlüdür.