Şile Gezi Rehberi

İstanbul Şile İlçesi

İstanbul’a bağlı olan ve pek çok gezilecek yeri bulunan Şile, merkeze sadece 70 km uzaklıktadır. Eğer siz de hafta sonunu güzel bir yerde değerlendirmek istiyorsanız, tercihinizi Şile’den yana kullanabilirsiniz. Şile, çevresinde Kandıra, Pendik, Derince, Körfez, Beykoz ve Gebze’ye komşu olan bir ilçedir. Peki, Şile’de nereler gezilir? Neler yapılır? Neler tüketilmelidir?

İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki ilçesi olan Şile konumu ve gezilecek yerleri itibariyle de pek çok kişinin tercihi. Türk müziğinin en önemli isimlerinin başında gelen Zeki Müren’in Şile’ye olan hayranlığı sebebiyle, burada Zeki Müren mağazası bile bulunuyor.

Mavi ve yeşilin bir arada olduğu bu ilçede gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Şile, Karadeniz’e kıyısı olması sebebiyle yılın belirli bölümleri oldukça yağışlı geçse bile, yaz kış pek çok kişiye ev sahipliği yapıyor.

Şile Resimleri

şile
şile
şile
şile
şile
şile
şile
şile

Sponsorlu Bağlantılar

 

Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de tarihi ve turistlik bakımından gezilebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Bu yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Şile Kalesi

Şile Kalesi, aslında Ocaklı Kale olarak da bilinmektedir. Çünkü ilçenin merkezinde, Ocaklı Ada bölgesinde bulunmaktadır. Tarihi olduk eskiye dayanan bu kalenin Osmanlı ve Bizans’a ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Günümüzde yapılan çalışmalar sebebiyle, kalede meydana gelen arızalar onarıldı.

Tarihi Şile Evleri

Şile’nin geçmişinde oldukça önemli bir konumda bulunan Tarihi Şile Evleri, geçmiş tarihi daha kolay bir şekilde anlamamızı sağlıyor. Eski dönemde kullanılan evler, günümüzde koruma altına alınarak, merak edenlere gösteriliyor. Genellikle Hacı Kasım ve Balibey Mahallelerinde bulunan evlere bakabilir, eski dokuyu yakından inceleyebilirsiniz.

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya, doğal güzelliğin en saf halini gözler önüne seren önemli bir yer. Aynı zamanda efsanelere bile konu olan bu yer, Şile Feneri’ne oldukça yakın. 1730 yılında yaşanan aşk hikâyesine konu olduğu düşünülen bu Ağlayan Kaya’nın hikâyesi oldukça hüzünlü. Eski dönemlerde yörenin zengin ağası olan Dimitri eşi ve kızı Eftelya ile yaşamlarına devam etmektedir. Ağanın çiftliğinde ise öksüz Mehmet ve annesi yaşamaktadır. Zaman içerisinde Eftelya ile Mehmet birbirlerine âşık olu. Ancak kızın babası bu aşka onay vermez. Mehmet annesiyle çiftlikten kovulur. İki aşık birbirlerine veda etmek için bu kayada buluşurlar. Gözyaşları birbirlerine karışarak kendilerini Karadeniz’in sularına bırakır. O günden beri bu kayanın genç çift için ağladığı söylenir.

Şile Saklı Göl

Genellikle kahvaltı yapmak isteyenlerin ilk uğradıkları yer, Saklı Göl oluyor. Merkeze sadece 14 km uzaklıkta olan bu yerde ailenizle beraber hafta sonu kahvaltı yapabilirsiniz.

Mağaralar

Şile’nin doğal güzelliklerini ortaya koyan pek çok mağara bulunuyor. Hatta burada bulunan mağaralardan bazıları Cilalı Taş Devri’ne kadar dayandığı bile söylenmektedir. Şile bölgesinde bulunan mağaralar şu şekildedir: Ocaklıada, Tersane, Feneraltı, Akşam Güneşi, Tavanlı, Sofular, Meşrutiyet, Ekşioğlu, Karabeyli, Sığır Çopulu, Gölcük, Yukarı Kışla, İnkese, Soğuksu, Gürlek, Gökmaslı ve Zeki Müren Mağaralarıdır.

Şile’de Ne Yenir?

Şile sadece gezilecek yerleri bakımından değil de aynı zamanda yiyecek bakımından da oldukça zengindir. Sayısız bir şekilde tüketebileceğiniz pek çok yiyecek bulunuyor. Genellikle balıklarının çok zengin olduğu bu bölge, Balık Cenneti olarak da biliniyor. Bunun sebebi, bölgenin Karadeniz’e kıyısı olmasından kaynaklanmaktadır. Buraya ne zaman giderseniz gidin balık tüketebilirsiniz.

Balık dışında et ve sebze tüketebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Herkesin damak zevkine uygun yiyecekler bulunuyor.

Şile’de Nerede Kalınır?

Şile’ye genellikle hafta sonu ya da günübirlik ziyaretler düzenlenmektedir. Ancak kalmalı olarak gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Tercih edebileceğiniz oteller şunlardır:

The Sign Şile, Violet Park, Phellos Suites, Şeref Şile, Şile Butik Otel, Ağlayankaya, Dikçatı Şile, Façiba Butik Otel, Grand Şile, Tilbe, Kumsal Butik, Beach Butik Hotel Şile, Keyif Boutique Hotel, Murathan Apart Otel, Manolyam Otel, Ağva Deniz Yıldızı, Hotel Sile Resort gibi pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Her bütçeye uygun olan fiyatlarıyla, Şile’ye gittiğinizde tatilinizi uzatabilirsiniz.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye her ilden kolaylıkla ulaşım bulunmaktadır. İstanbul’daysanız, Şile’ye giden İETT otobüslerini tercih edebileceğiniz gibi, özel araçlarınızla da gidebilirsiniz. 1. Ya da 2. Köprüyü kullanabilir, aynı zamanda TEM yolunu tercih edebilirsiniz. Şile gezisi için İstanbul Otobüs Firmaları (Anadolu Yakası) sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Bekir Pekyiğit

Şile ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster