Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

  Bozcaada (Tenedos) / Çanakkale

<< Geri Fotoğraf Albümü

Bozcaada (Tenedos) / Çanakkale:

Bozcaada bugün Çanakkale'nin bir ilçesi olup, kuzeyinde Semadirek, kuzey-batısında Limni, güneyinde Midilli, kuzey-doğusunda Gökçeada bulunmaktadır. Çevresindeki küçük adacık ve kayalıklarla 40 km2'lik bir yüzölçümüne sahiptir. Bozcaada'da yüksek tepe ve orman yoktur. Bunun yanı sıra adanın en yüksek tepesi olan ve 40 mil uzunluğundaki çevreyi kontrol eden Göztepe'den dolayı da Bozcaada ismi yakıştırılmıştır.

Ege Denizi'nde Ülkemize ait iki adadan biridir. Antik Çağ'da adı Tenedos olan Bozcaada, Homeros'un İlia'da Destanı'nda bahsedilmektedir. Heredotos Bozcaada'nın ilk yerleşimcilerinin Pelasglar olduğunu yazmaktadır. M.Ö. 334 yılında Büyük İskender Ege Adaları'na hakim olmuş, daha sonra M.Ö.1.yy'da Roma İmparatorluğu, 1455-56 yılında ise Venedik'lilerden alınan ada Ege'de Türklerin eline geçen ilk ada olmuştur. M.Ö.6. yüzyıldan Roma Dönemi'ne kadar kullanılan mezarlıkta toprak heykelcikler, çanak çömlekler bulunmuştur. Venedikliler yapılan ikinci (Yeni Kale) ve 1657 yılı yapımı Köprülü Mehmet Paşa Camii ilçenin diğer eserleridir.

Bozcaada'daki Osmanlı Dönemi'nden kalma önemli tarihi mekanlar arasında; Yalı Cami, Alaybey Cami, günümüzde park olarak kullanılan Namazgah ile tarihi çeşmesi, 1870 yılında inşa edilmiş üç nefli Meryem Ana Kilisesi ziyaretçileri mimari yapıları ile etkileyecektir. Aya Paraskevi Ayazması olarak tanımlanan mekanın Ortodoks inancında önemli bir yeri vardır. Eskiden burada düzenlenen Paraskevi Şenliklerinin yerini günümüzde Bağbozumu Şenlikleri almıştır.


Şarap Fabrikaları, Rüzgar Santrali, Bozcaada Bağları, Alaybey Cami, Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi, Göztepe, Habbele, Çamlık piknik alanı,Namazgah Çeşmesi, Ada Evleri, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi, Tuz Burnu, Köprülü Mehmet Paşas Cami, Ayazma Yat Limanı, Mermer Burnu, Polente Deniz Feneri adada mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Günümüzde Ağustos ayında "Bağ Bozumu Şenlikleri" yapılan adada, 4 şarap fabrikasının yanısıra, evlerde de şarap yapılmaktadır. Eski çağdaki adı Tenedos olan adaya Geyikli Yükyeri İskelesi'nden kalkan arabalı vapurla ulaşılmaktadır.

 

Kaynak: Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Resimler: Derya TUR

 

Bozcaada Ulaşım:

Çanakkale - Geyikli Feribot İskelesi arası 52,3 km, Bursa - Geyikli Feribot İskelesi arası 325 km, İstanbul/Kadıköy - Geyikli Feribot İskelesi arası (feribot kullanmadan İzmit üzerinden) 541 km, İstanbul/Eminönü - Geyikli Feribot İskelesi arası (Eceabat üzerinden feribot kullanarak) 366 km dir.

Çanakkale Havalimanı - Geyikli Feribot İskelesi arası 52 km dir. Çanakkale Havalimanına Anadolu Jet Ankara'dan uçuş gerçekleştirmektedir. Edremit Körfez Havalimanı - Geyikli Feribot İskelesi arası ise 105 km dir. Edremit Körfez Havalimanına Borajet, Pegasus ve THY İstanbul ve Ankara' dan sefer düzenlemektedir.

Çanakkale Geyikli - Bozcaada arası feribot seferi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Gestaş Denizcilik firması bu güzergahta tarifeli seferler yapmaktadır.

 

Bozcaada nerede? nasıl gidilir? Ulaşım haritası

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV