Avokado Meyvesi - Avokado Ağacı

Avokado Ağacı
 

Avokado Ağacı ve Avokado Meyvesi (Persea americana)

Herdemyeşil subtropik bir meyve türü olan avokado, Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede yetiştirilmektedir. Avokadonun yetiştiricilik alanlarının sınırlı olması, yüksek besin değerinin ve kendine özgü tadının bulunması nedeniyle, pazarda yüksek fiyatla alıcı bulmaktadır. İhracat şansı oldukça yüksek olan bu türün tüketimi, özellikle ekonomik gelir düzeyi yüksek birçok Batı Avrupa ülkesinde giderek artmaktadır.

Avokadonun gıda endüstrisinde değerlendirilmesinin yanında yağ içeriklerinden dolayı, saç ve yüz bakım kremleri, el losyonları ve sabunları olarak kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır. İtalya ve Fransa’da avokado yağı çok fazla ilgi çekmektedir.

Avokadonun Faydaları:

Avokadonun kendine özgü tadının ve aromasının oluşmasında yağının büyük önemi bulunmaktadır. Avokado yağının insan beslenmesindeki önemi; atherosklerotik kalp hastalıklarına neden olan kandaki düşük yoğunluktaki lipoprotein (LDL) kolesterol seviyesini azaltan, tek zincirli doymamış oleik asidi içermesidir. Ayrıca, diğer besinlerden daha yüksek yoğunlukta antioksidant A,B ve E vitaminleri ve yüksek çözülebilir lif içeriği ile kalp sağlığını korumada avokadonun potansiyel yararları bulunmaktadır.

Kaynak: Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü

Not: BATEM' den Virüsten Ari, Tescilli ve Sertifikalı Narenciye ve Subtropik meyve fidanları temin edebilirsiniz.

Avokado Yetiştiriciliği: İklim isteği, toprak isteği, anaçları, döllenme biyolojisi, fidan çeşitleri, bahçe tesisi, bahçelerin yıllık bakım işleri, budama, hasat, depolama, hastalık ve zararlıları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız;

Avokado Yetiştiriciliği Broşürü-1 .pdf (MEB)

Avokado Yetiştiriciliği ve Avokado Çeşitleri Broşürü-2 .pdf (Batem)

Avokado Yetiştiriciliği Broşürü-3 .pdf (Antalya İl Tarım)

Tarım Tv Avakado Yetiştiriciliği Videosu