Meyvelerin Renkleri

meyvelerin renkleri
 

Meyvelerin Renkleri Bize Ne Anlatıyor?

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı meyveler. Rengarenk çeşit çeşit. Her birini tek tek sever insan. Bunların bize sunulmuş bir lütuf olması inkar edilemez, fakat nasıl oluyor da biri kırmızı iken bir diğeri sarı ve ya mor olabiliyor. Anlamadığımız bir varoluşla hemen hemen tüm renklere rastlayabiliyoruz bu meyvelerin. Bence hepsi ayrı bir süper star. Peki, çarşıda pazarda torbamıza doldurduğumuz bu renkler bize ne anlatıyor.

Kırmızının Albenisi

Hemen hemen her öğünümüze dahil ettiğimiz bu renk Antioksidan deposudur. Bu antioksidanlar hastalıklarla savaş halindedir. Özellikle kansere büyük başkaldırıcıdır. Kendinizi yiyip bitireceğinize bol bol kırmızı meyve yiyin. Şirin mi şirin benekli bir çilek mesela, hem canlı rengi ile içinizi açar hem de A,C,B6 ve B12 vitaminlerini içinde saklar.

Cildi gençleştirip yaşlanmaya meydan okuyan kırmızı renkteki meyvelerimiz, bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsakların düzenli çalışmasında en büyük yardımcılardandır. Ah benim kırmızım sana bu yüzden tutkunum. Saymakla bitmez marifetin.

Tam Bir Şovmendir Sarı

Sarı renkli meyveler mideye girer girmez en büyük şovunu yapar ve beyin fonksiyonların işlemesinde aktif rol oynar. Nam-ı diyar sarı meyveler C vitamini açısından da zengindir ve vücuttaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Hücre yenileyici, bağırsak dostudur kendileri. Kronik ağrıları zayıflattığı gibi vücut işleyişini düzenler. Mesela ne mi? Kavun tabii ki efendim, gün içinde maruz kaldığımız strese birebirdir örneğin.

Bir Terapidir Turuncu

Kendine aşık eder Turuncu. Bu renge sahip olan meyveler gibi. Anlasanız kıymetini o kaçar siz kovarsınız. Yakaladığınız zaman renklendirir sofralarınızı. Ağız sağlığımızdan tutunda bağışıklık sisteminin korunmasına kadar sağlıklı bir iletişim kurar sizinle. Bol miktarda A vitamini barındıran bu meyveler karaciğerinizdeki mikropları da silip süpürür. Örneğin, bir Portakal nelere değer.

Yeşilin Besleyiciliği

Yeşili görmemiz bile mutluluk vermiyor mu? Tam bir büyüme hormonu kendisi. Besler de besler adamı. Güven verir. İyileştirme gücü yüksektir. Cildinize berraklık kazandıran bu meyveler, içerdiği pektinler ve vitaminler sayesinde zararlı bakterileri de önler. Parkinson, Alzheimer gibi rahatsızlıklar da savaşmaktan vazgeçmez. Mesela evlerimizin olmazsa olmaz misafiri Elma. Bir şükrü hayran oluyor insan gördükçe dalında seni.