Pepino Meyvesi - Ağacı(Solanum muricatum)

Pepino Meyvesi
 

PEPİNO (Solanum muricatum)

Ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olduğu bilinen pepino, kavun aromalı meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik oluştuğundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir.

Dünyada üretimi yapılan başlıca pepino çeşitleri, Schmidt Kawi Suma Lincoln Gold Golden Litestipe Miski ve Comerayaa33 dır.Ülkemizde üretimi yapılan pepino Miski çeşitidir. Doğal ortamda çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir. Meyve ağırlığı 40-50 gramdan 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Genellikle 150-600 gram arasındadır.

Pepinonun meyveleri taze olarak tüketildiği gibi genelde meze olarak dondurma ile birlikte ve karışık meyve salatalarında garnitür olarak kullanılmaktadır. Pepino bazı ülkelerde süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir.

İçeriği: 1 kg. meyvede 56gr. Suda eriyebilir kuru madde verir.57 gr. Suda eriyebilir şeker 1 gr. Protein 480 mg. C vitamini 107 mg. P 1150mg. K bulunmaktadır.

Faydaları: İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırır. Ayrıca yara ve diş iltihaplarına karşı etkilidir. Kan damarlarının kuvvetli olmasını sağlar.

Kaynak: Terme Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü

Pepino Yetiştiriciliği: İklim isteği, toprak isteği, anaçları, döllenme biyolojisi, fidan çeşitleri, bahçe tesisi, bahçelerin yıllık bakım işleri, budama, hasat, depolama, hastalık ve zararlıları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız;

Tarım Tv Pepino Yetiştiriciliği Videosu