Zeytin Meyvesi - Zeytin Ağacı

Zeytin Ağacı

Zeytin Ağacı ve Zeytin Meyvesi: (Olea europaea L.)

Zeytin ve zeytinyağı Akdeniz insanı için değerli bir besin kaynağı olmasının yanında, aydınlanma aracı, sağlık ve güzellik iksiri olarak ta kullanılmış ve Akdeniz ticaretinin temelini oluşturmuştur.

Zeytinin anavatanının Mezopatamya olduğu, oradan da Akdeniz havzası boyunca yayıldığı, kültür bitkisi olarak ilk kez M.Ö. 4000 yıllarında Anadolu, Doğu Akdeniz ve Güney Asya’da (Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş yöreleri) başlayıp, Suriye, Lübnan kadar ulaştığı pek çok kaynakta yer almaktadır. Anadolu üzerinden Ege adaları yoluyla Yunanistan, İtalya İspanya’ ya kadar uzanmıştır. İspanyollar tarafından, 16. yüzyılda Kuzey ve Güney Amerika’ya götürülmüş, daha sonrasında Çin ve Japonya’ya kadar ulaşmıştır.

Zeytin kutsal kitaplarda da yer alan ve kutsallığın, refahın, adaletin, sağlığın, zaferin, gururun, bilgeliğin, aklın, günahlardan arınmanın ve yeniden doğuşun simgesi olarak ifade edilen bir bitki olarak anılmaktadır. Tanrıça Athena’nın hayatını sürdürebilmesi için zeytin ağacını sürekli görmesi gerektiği, kimi tanrıların zeytin ağacının altında doğduğu gibi, mitolojilere ve birçok efsaneye konu olmuştur.

Yapılan arkeolojik çalışmalar, şimdiye kadar dünya üstünde bulunmuş en eski zeytinyağı tesisinin İzmir' in Urla ilçesi yakınlarındaki antik Klazomenai kentinde bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.

Zeytin ve Zeytinyağının Faydaları:

Zeytinden elde edilen zeytinyağının içeriğinde olein E vitamini hidrokarbonlar linolik palmitrik ve steraik asitler bulunmaktadır. Zeytin bol kalori içermesinin yanında tüm bu faydaları sadece yağında değil kendi bünyesinde de bulundurmaktadır. Ev ilaçlarında zeytin tanesi kabukları yaprakları ve yağı kullanılır. Zeytin taneleri oldukça besleyicidir. Yaprak ve kabukları şekeri ve yüksek tansiyonu düşürür bağırsaktaki solucanları düşürür. Yağı ise sarılıkta çok faydalıdır karaciğeri çalıştırır safrayı arttırır karaciğer ağrılarını keser. Unutulmamalıdır ki yağlar mide de değil bağırsaklarda sindirilmektedir.

Ayrıca zeytinyağı kolesterolün damar tıkanıklığına yol açan LDL bileşenini azaltırken iyi kolesterol dediğimiz HDL’yi ise hiç etkilemez. İçinde %80 oranında bulunan oleik asit meme veren kadınlarda bebeğin sinir dokularının gelişiminin sağlanması açısından çok faydalıdır. Kızartmalarda kullanılabilecek en sağlıklı yağdır zeytinyağı.

Zeytin gastrid ve ülserlere karşı koruyucu bir rol oynar ayrıca kabızlığa iyi gelir. Zeytin ve zeytinyağının içerdiği E vitamini dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki kötü etkilerini azaltır.

Zeytin Yetiştiriciliği:İklim isteği, toprak isteği, anaçları, döllenme biyolojisi, fidan çeşitleri, bahçe tesisi, bahçelerin yıllık bakım işleri, budama, hasat, depolama, hastalık ve zararlıları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız;

Zeytin Yetiştiriciliği Broşürü .pdf (Alata)

Zeytin Tarımı Zeytin Çeşitleri Broşürü .pdf (Marmarabirlik)

Zeytin Yetiştiriciliği Broşürü-2 .pdf (Adana İl Tarım)

Zeytin Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele Broşürü .pdf (Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı)