Amasra Gezi Rehberi

 
amasra

Amasra Gezilecek Yerler

Ülkemizin her bir köşesi ayrı bir güzel. Bu yazıda da ölmeden önce görülmesi gereken ve farklı yönleri ile öne çıkan güzel bir kentimizden bahsedeceğiz. Bir kere gittikten sonra yeniden yeniden gitmek isteyeceğiniz, bu kentimizin adı Amasra. Batı Karadeniz Bölgemizde Bartın ilimize bağlı olan ilçelerden bir tanesidir. Son derece kendisine has bir dokusu olduğu için her yerli hem yabancı turistlerin gözdesi olan bir kentimizdir. Kentin deniz kenarında olduğunu ise söylemeye bile gerek yok.

Amasra kentine gelenlerin gezip göreceği bir çok yer bulunur. Biz bu yazıda öncelikle o bilgilere yer verdikten sonra akabinde de kent hakkında diğer bilgilere yer vereceğiz.

 

Amasra Kalesi

Amasra kentine gelenler mutlaka görmesi gereken yerlerin başında kentin her yerinden görülen şirin ve son derece özgün bir kaledir. Üstelik UNESCO tarafından 2013 senesinde Dünya Geçici Miras Listesine eklenmiş olan bir kaledir. Amasra Kalesi kendi içinde iki bölümden oluşmaktadır. Yapılan araştırmalara bölgede eskiden bir ada olduğu ve bu kalenin bu ada üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu adanın adı Boztepedir. Şimdiki durumu itibarıyla kalenin bir bölümü Amasra kentinde olan Zindan Kalesi diğeri ise yine adı Boztepe olan bölgedeki Sormagir Kalesidir. Kalenin tarihi çok eski olup farklı uygarlıklar tarafından aktif olarak kullanılmıştır.

Amasra Müzesi

Amasra Kalesinden sonra kente gelenlerin görmesi gereken yerlerden bir tanesi de kent merkezinde olan Amasra Müzesi isimli müzedir. Müzenin bugün itibarıyla 6 Türk Lirası giriş ücreti vardır. Hafta içi her gün yaz aylarında sabah 8.00 ile akşam 17.00, kış aylarında ise sabah 8.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında gezilebilmektedir. Eski Bahriye Mektebinin müze haline gelmesi ile oluşmuş bir müzedir. Müzede Ceneviz, Roma, Bizans ve Helenistik dönemine ait çok özel parçalar sergileniyor. Sizi de zaman içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Özellikle tarih sevenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ağlayan Ağaç

İsmi size de çok ilginç geliyor ve merak uyandırıyor değil mi? Ağlayan Ağaç Amasra kentinin Tavşan Adasına bakan bir lokasyonunda bulunuyor. Manzara izlemek isteyenler, huzur arayanlar için biçilmiş kaftan.Burada gün batımında oturup çay içmenin keyfi ise bir başka. Bu arada Ağlayan Agacın yaklaşık 350 yıllık olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Galla Pazarı

Galla Pazarı adı size ilginç gelenebilir. Bu Pazar belki de ülkemizin en otantik pazarlarından bir tanesidir. Köylü pazarı adı ile de bilinen Pazar haftada iki gün Salı ve Cuma günleri açıktır. Pazarda bölgede yaşayan köylülerin tamamen doğal, el yapımı bölgeye özgü ürünlerini bulmak mümkündür. Yerel lezzet meraklıları için idealdir. Galla sözcüğünün bölgesel bir ifade olduğunu ve kadın anlamına geldiğini de ifade etmek gerekir.

Kemere Köprüsü

Gelelim bir diğer mutlaka kentte görülmesi gereken adrese. Burası da Kemere Köprüsü. Ağlayan Ağaca gitmek isteyenlerin bu köprüden mutlaka geçmesi gerekiyor. Tarihçesi Roma dönemine dayanıyor. Köprü Amasra ile Boztepe bölgesini birbirine bağlıyor. Köprü üzerinden manzara izlemek ise bir harika.

Çekiciler Çarşısı

Kente gelenlerin hem alışveriş yapmak, hem de gezip görmek için gitmesi gereken adreslerin başında Çekiciler Çarşısı geliyor. Çarşının tarihi oldukça eski. Bölgenin kendisine has son derece özgün bölgenin yöresel zanaatlari arasında yer alan Osmanlı döneminden bugünlere kadar devam ettirilen ahşap oymacılığının en özgün eserlerini burada bulmak mümkün. Otantik ürün meraklıları için bu çarşıdan daha özeli de yok.

Direkli Kaya

Direkli Kaya işin özünde kentin tarihçesinin ne kadar eskilere dayandığını en net biçimde ortaya koyuyor. Zira Cenevizliler döneminde yapılan özel bir aydınlatması olan gözetleme kulesi. O dönemin gereksinimlerine uygun olarak inşa edilen bu kulenin etrafında ise doğal bir havuz var ki böyle bir kuleye çok nadir rastlanıyor.

Lütfiye

Bugün çok popüler olan Eataly acaba Lütfiye’den mi insan içine girince düşünmüyor değil. Zira konsept olarak aynı. Zira hem kentin yöresel reçelleri, özel tatları çok özgün bir konseptte satuşa sunuluyor, hem de yine burada bölgeye has çok özel lezzetleri tatmak mümkün. Gurme turistlerin mutlaka uğraması gereken adreslerin başında geliyor.

Çakraz Plajı

Çakraz Plajı sadece Amasra kentinin değil ülkemizin de en güzel plajları arasında geliyor. Altın sarısı kumlar ve turkuaz renginde bir deniz. Üstelik Karadeniz. Bambaşka benzersiz bir deneyim olduğu kesin.

Lav Kayaları

Güzelcehisar Falezleri olarak da bilinen Lav Kayaları Amasra merkezine sadece 36 km uzaklıkta olan bir bölgedir.Tamı tamına 80 milyonluk bir tarihi olup dünyada böyle olan sadece 5 yer vardır.

Bölgede gezilecek başlıca yerler bunlar. Kente gelenlerin yemek yemek için deneyimlemesi gereken adreslerin başında Mustafa Amca’nın Yeri geliyor. Denize sıfır olan bir lokanta. Kente özgü Amasra Salatasının en iyi yapıldığı yer.

Kalmak için çok sayıda kent içinde işletme bulunuyor. Rakamlar ise diğer birçok yere göre oldukça uygun.

Amasra'ya Nasıl Gidilir?

Amasra'ya ulaşım için önce Bartın'a gitmek gerekiyor. Amasra'nın bu güzel gezilecek yerlerini görmek için Türkiye'nin her yerinden ziyaretçiler gelmektedir. Sizde Amasra gezilecek yerleri görmek için Bartın Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Bartın Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.