Dara Ören Yeri

 
dara ören yeri

Dara Ören Yeri Hakkında

Mardin ilinin Mezopotamya ovası bölgesine hakim bir noktada bulunan Dara Ören Yeri, Oğuz köyü sınırlarında yer almaktadır. Tarih içerisinde Yukarı Mezopotamya'nın bilinen en büyük ve en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen antik kent, içeriğindeki onlarca farklı yapıyla bugün tarihe ışık tutan turizm bölgeleri arasında bulunmaktadır.

 

Dara Ören Yeri Tarihi

Dara Ören Yeri, günümüzde koruma altına alınmış yapısı ile birlikte Türkiye'nin İzmir'de bulunan Efes antik kenti kadar değerli ve her yapısıyla çok özel bir antik kenttir. Arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre antik kent M.S. 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından inşa ettirilmiştir. İnşa edildiği dönemlerde Roma-Pers mücadelesinde önemli bir yere sahip olan şehir, 7. yüzyılda Araplar ve 15. yüzyılda ise Osmanlı hakimiyetinde yer almıştır.

Dara Antik Kent Mimarisi

Bölgenin kayaç yapısına bakıldığında kireçtaşı ile karşılaşılırken, Dara Antik Kenti de bu kireçtaşı ana kaya üzerinde kurulmuştur. 50 metrelik bir tepenin üzerinde kurulu olan antik kent, mağaralar ile oyulmuş bir şehir olarak aslında içerisinde birçok kalıntıyı da barındırmaktadır.

Dara Ören Yeri kalıntıları içerisinde en önemli yapılardan birisini dünyanın ilk su barajı kalıntıları oluşturmaktadır. Oğuz köyü çevresinde Roma döneminden kalma mağara evler gibi birçok farklı yapı kenti şekillendirirken, şehir 4 kilometre boyunca etrafındaki surlar ile kapalı bir hale getirilmiştir. Şehir dahilinde surlar 2 kapı ile giriş oluştururken, eski saray, su sarnıçları, iç kale, antik çağ mozaikleri, kaya mezarları, kent içinde bulunan kilise, çarşı, zindan ve tophane gibi birçok yapı yer almaktadır.

Kentte dünyanın başka bir yerinde örneği bulunmayan ünik mezarlar, galeri mezar şeklinde inşa edilmiş en önemli ve görülmesi gereken noktalar arasında bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Dara Antik Kenti Giriş Ücreti

Mardin gezilerinde mutlaka listeye dahil edilen tarihi bölgelerden biri olan Dara Ören Yeri için giriş ücreti talep edilmemektedir. Pazartesi günleri kapalı olan antik kent bölgesi, yaz döneminde 08.00-19.00 ve kış döneminde 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Dara Antik Kenti Ulaşım

Mardin il merkezinin Güneydoğu’sunda yer alan ve Mezopotamya ovasına doğru uzanan Dara Antik Kenti, kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz köyü sınırlarında yer almaktadır. Ören yerine ulaşmak için Oğuz köyü bölgesinden 10 kilometre içeriye kadar özel araçlar ile veya toplu taşıma araçları ile ulaşmak gerekecektir.

Şehir dışından Dara Antik Kenti ulaşım için hava yolunu tercih edecek tarih severler Mardin Havalimanı sayfamızı inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Mardin Otobüs Firmaları sayfamızdan Mardin'e sefer yapan otobüs firmaları bilgilerine ulaşabilirler.