Değle Ören Yeri

 
değle ören yeri

Karaman’da Bizans Esintisi Değle Ören Yeri

Karaman gezilecek yerler Değle Ören yeri olmadan eksik kalırken tarihi kalıntıların sayısı oldukça fazladır. Özellikle Bizans dönemlerine ait çeşitli yapılarla ilgili fikir sahibi olmak adına bu bölgenin incelenmesi büyük öneme sahiptir. Volkanik özelliğe sahip bir dağ hüviyetindeki Karadağ’ın üzerinde bulunan Değle Örenyeri çeşitli araştırmalara konu olmayı da başarmıştır.

 

Değle Ören Yeri Tarihi

Özellikle Bizans Dönemi konut yapılarının nasıl olduğuna dair tüm fikirler bu bölgeden alınabilir. Dini yapılarla kıyaslandığında özel konutların çok daha basit bir şekilde inşa edildiğini söyleyebiliriz. Buna ilave olarak en fazla üç odalı olarak yapılmıştır. Çok büyük sanatsal çalışmalar bulunmazken mimari anlamda da bir önem söz konusu değildir. Değle Ören Yeri denilince Bizans kaya mezarları ve mezar kapakları da fikir bulunabilecek hususlardandır. Var olan tepenin doğu bölümünde kesme taşla yapılmış oda mezarların varlığı birçok değerlendirmenin yapılmasını sağlar. Ayrıca Bizans Dönemi öncesinden kalmış olabileceği iddia edilen bir sunak da vardır bölgede. Kaya mezarına dönüştürülen sunakla beraber kabartma sahne dikkat çeker. Sağ eliyle tohum saçan bir adam kabartması da yine döneme ait bilgi içerir. Adeta bir yeniden araştırma sahası olarak değerlendirilen ve çeşitli kazılarla birçok farklı unsurun ortaya çıkarıldığı Değle Ören Yeri, kültürel turizm açısından baş döndürücüdür. 6 kilise kalıntısına sahip olan bölgenin Karadağ’ın yüksek yamaçlarında kurulmuş olması da gizemli hale getirir. Yapılacak bir Karaman gezi planı içerisinde mutlaka olması gerekenler arasındadır. Bu yönüyle de diğer yapılardan birkaç adım öne çıkarken görülecek çok daha fazlasına sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Değle Ören Yeri Nerede, Nasıl Gidilir?

Değle kaleleri ve kiliseleriyle öne çıkan İç Anadolu Bölgesi kenti Karaman sınırları içerisindedir. Kent merkezine 35 kilometre uzaklığa sahip olan Değle Ören Yeri, kutsal olması bakımından ziyaretçilerin çokça rağbet ettiği bölgedir. Bunun en önemli nedeni ise Aziz Paul tarafından ziyaret edilmesidir. Yabancı turistlerin gelmesinde tarihi önemi ve Bizans ile ilgili olması da bulunur. Ayrıca kolay bir şekilde ziyaret edilmesinin sonrasında hemen Binbir Kilise, Karaman Müzesi de görülebilir. Yalnızca yaz ayları değil, bahar mevsiminde de bu bölgenin ziyareti mümkün olup talebi fazladır.

Karaman'a şehir dışından gelerek Değle Ören Yerine ulaşım için tren yolunu tercih edecek tarih severler Karaman-Konya arası çalışan yerel tren seferlerini inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Karaman Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Karaman Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı