Isparta Müzesi

 
ısparta müzesi

Isparta Müzesi Gezisi

2002 yılından beri ziyaretçi almaya devam eden Isparta Müzesi, çeşitli tarihi ve kültürel çalışmaların sergilendiği, sanatsal yapıların görülebildiği zenginliğe sahiptir. Farklı dönemlerden kalma taş eserlerin sergilenmesi fikir verirken hangi medeniyetlerin ne kadar etkili olduğunu görebilmek de söz konusudur.

 

Isparta Müzesi Tarihi

İlk olarak 1933 ile başlayan Isparta müzecilik çalışmaları sonrasında çok daha hızlı bir şekilde devam etmiştir. 1971 yılında müze binasının temelleri atılırken çeşitli eserlerin korumaya alınmasıyla beraber sergilenmeleri sağlanmıştır. 1984 yılında müzenin bina inşaatı tamamlanırken çok daha profesyonel bir şekilde işlemler yapılmıştır. İlk onarım 1997’de olurken 2002 yılında ise teşhir ve tanzim çalışmalarının tamamlanmasıyla bir kez daha yenilenerek açılmıştır. O tarihten itibaren aralıksız bir şekilde Isparta Müzesi hem şehir halkına hem de şehre gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet vermeye devam ediyor.

Isparta Müzesi Eserleri

Arkeoloji, Hazine, Etnografya, Halı olarak dört ana seksiyonda olan salonları bulunan Isparta Müzesi, 20 bin civarında esere sahiptir. Müzenin ön ve arka kısımlarında çeşitli mimari parçalarla beraber Psidia Bölgesi mezar stelleri sergilenir. İki katlı olan müzenin girişinde ise kütüphane ve labotuvar vardır. Keza yine büro ve eser belgeleme odası da buradadır. Halı ile birlikte seramik atölyesi ve genişçe konferans salonu ise alt kattadır.

Tymbriada Antik Kenti eserleri büyük öneme sahip olurken Roma’dan kalma çeşitli mezar taşlarının küçük boyutlu olarak sergilenmesine devam edilir. Kazı çalışmalarıyla ortaya çıkan birçok önemli eserin görülebilmesi mümkündür. Ayrıca var olan geniş olanaklarıyla Isparta kent tarihinin izlerine rastlamak da imkan dahilindedir. İslami eserlerin yer aldığı ve arkeolojik çalışmaların büyük katkı sunduğu müzede son dönemlere aitte eserlerin sayısı fazladır. Cumhuriyet Dönemi açısından Isparta önemli kentlerden olurken geçmiş medeniyetlerin yanı sıra Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti eserleri de sergilenir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Isparta Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde olup İstiklal Mahallesindeki Millet Caddesi üzerindedir. Kolaylıkla toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilir olan Isparta Müzesi, her yaştan insan tarafından ziyaret edilebilir. Sizlerde Isparta’ya gelerek bu müzeyi gezebilir, her döneme ait farklı tarihi eserleri görebilirsiniz.

Isparta'ya şehir dışından gelerek müzeyi gezmek isteyen tarih severler ulaşım için tren yolunu tercih edebilir, bunun için İzmir-Isparta arası sefer yapan Göller Ekspresini kullanabilir. Karayolunu tercih edecek yolcular ise Isparta Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Isparta Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler. Isparta'da havalimanıda vardır, bunun içinde Isparta Havalimanını kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı