Korfu Adası (Corfu)

korfu adası

Korfu Adası Hakkında

Korfu Adası, Yunanistan’ın batısında, Adriyatik Denizi’nin girişinde ve Akdeniz’in devamı olan İyon Denizi’nde bulunan Yedi Adaların en kuzeydeki adadır. Yunanistan’a bağlı olan Korfu Adası doğal güzellikleri, cennet sahilleri ve tarihi değerleri ile turizm açısından oldukça popüler tatil yerlerinden biridir. Korfu adı Grekçe’de “tepeler” manasına gelmektedir. Osmanlıca belgelerde Körfüs, Korfa olarak geçen adanın adı, İtalyan tarih kaynaklarında Corfu, Yunancada ise Kerkyra şeklindedir. Yaklaşık 600km2 yüzölçümüne sahip olan Korfu Adası, muhteşem manzaralara sahip tepeleri, turkuaz renkli kıyıları, zümrüt yeşili bitki örtüsü ve selvi, çam, okaliptüs, limon, portakal ve zeytin ağaçları ile kaplı bir cennettir. Eski ve dar sokakları, tarihi yapıları ile adeta sizi geçmiş zamanlara götürecek bir ambiyansa sahip olan Korfu’da İtalyan, Venedik, İngiliz ve Rus mimarilerinin en seçkin örneklerini görebilirsiniz. Korfu Adasının diğer bir özelliği de, yerli halkının varlıklı Rum Ortadoks ailelerinden oluşmasıdır.

 

Adanın tarihine de değinecek olursak, Korfu Adası’nda ilk yerleşimin MÖ.730 yıllarında olduğu belirlenmiştir. Yıllar boyunca stratejik bir liman şehri ve ticaret kenti özelliğine sahip olmuş bu güzel ada, tarihte Roma, Bizans, Venedik, Fransız, İtalyan ve İngiliz Devletlerinin himayesi altında kalmıştır. 1500’lü yıllarda Piri Reis’in notlarında yer bulan Korfu Adası, Sultan II.Bayezid’in adaya sefer düzenlemesi ile ilk kez Osmanlı ordusu ile tanışmış olsa da çeşitli nedenlerden dolayı işgal edilememiştir. Daha sonraları Kanuni Sultan Süleyman döneminde Kaptanıderya Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki donanma kuvvetleri ve İstanbul’dan yola çıkan kara ordularının tarihe geçen Korfu kuşatması gerçekleştirilmişse de Venediklilerle Haçlı ordularının müdaafasında galip gelememişlerdir. Osmanlıların tarihlerinde işgal edemediği tek Yunan adası Korfu Adası’dır. Londra Antlaşması ile 1864 senesinde Yunanistan’a bağlanmıştır.

 

Korfu Adası Gezilecek Yerler

Corfu Town

Korfu Adasının en eski şehir merkezi olan Corfu Town, orta çağdan kalma İtalya-Venedik mimarisini yansıtan yapıları ve sokakları ile tipik bir Akdeniz şehridir. Alışveriş dükkanları, cafeleri, Yunan mutfağının farklı lezzetlerini sunan restoranları ve tarihi binaları ile gezmeye doyamayacağınız yerlerdendir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde koruma altına alınmış olan Corfu Town’da, meşhur Liston Esplanade Meydanı üzerinde, Bizans dönemi eserlerinden MS.6.yy’da inşa edilmiş olan “Old Fortress” denilen bir ortaçağ kalesi bulunmaktadır. Meydanın kuzey bölümünde St Michael ve St Georgiu Sarayı barok tarzıyla göz kamaştırmaktadır. Saray içerisinde, Neoklasik tarzıyla Asya Sanatları Müzesi yer almakta, müzede Çin, Japon, Uzakdoğu ve Hindistan tarihine ışık tutan ve geçmişi 2000 yıl öncesine kadar uzanan heykeller, sembolik eşyalar ve antika nesneler gibi koleksiyonerlerin katkıları ile oluşturulmuş sayısı onbeşbini bulan eser sergilenmektedir. Dikkat çeken bir başka yapı da 1840 senesinde o dönemin valisi Loannis Kapodistrias tarafından mimar Loannis Chronis’e yaptırılan Kopodistrias Konağı’dır. İyon Devleti döneminde cumhurbaşkanı konağı olarak kullanılmış olan tarihi yapı, günümüzde İyonya Üniversitesine tahsis edilmiştir. Şehirde ayrıca adeta şehrin simgesi haline gelmiş dini eser olan Spyridonas Kilisesi tüm ihtişamı ile sizi karşılayacaktır. 1590 senesinde inşa edilmiş olan kilise, İyon mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Kiliseye ait çan kulesi şehrin en yüksek ve etkileyici yapısıdır. Azizleri betimleyen ve altın kullanılarak yapılmış olan iç mekan süslemeleri kilisenin öne çıkan özelliklerindendir. Diğer bir dini yapı da, Dimarchio Meydanı’nda bulunan Aziz James Katolik Kilisesidir. 16.yy’da inşa edilmiş olan eser, gotik tarzı ile oldukça ilgi çekicidir. İkinci dünya savaşında büyük hasara uğramış olan tarihi yapının 1970 yılında neredeyse baştan inşa edildiği söylenmektedir. Eski kente yakın konumda olan Kerkyra bölgesinde Kaiser II.Wilhelm tarafından inşa ettirilen binada Banknot Müzesini, Avusturya İmparatoriçesi Sisi’nin (Elizabeth) bir dönem ikamet ettiği Achillion Sarayı’nı ve İngiliz asilzadelerinin konakladığı Mon Repos Sarayını da görebilirsiniz.

Eski Perithia Köyü

Korfu’nun kuzeyinde bulunan bu şirin köy, Kassiopi’ye 8km mesafede Pantokrator Dağı eteklerinde kurulmuştur. 14.yy Bizans yerleşimi olan köyde, Venedik tarzında inşa edilmiş evler ve yapılar ile çiçekli bahçeler görsel olarak oldukça güzel ve fotoğrafçılık için oldukça uygundur. Bizanslıların kıyıları bırakıp dağlara doğru çekilerek buraya köy inşa etmesinin sebebi, o dönemde kıyıdan saldıran ve yağmalayan korsanlardan korunmak için olduğu söylenmektedir. Yıllar geçtikçe ve ada turizmi geliştikçe köy halkıda kıyılara doğru inerek bu köyü terketmişlerdir. Günümüzde her ne kadar hayalet köy olarak anılsa ve terk edilmiş yapıları, taş duvarları, paslanmış kapıları, kırık saksıları olsa da Perithia Köyü, turlarla gelen binlerce turisti ağırlamaktadır.

Angelokastro Kalesi

Korfu Adasında muhteşem deniz manzaralı bir tepe üzerindeki dik bir uçurumda inşa edilmiş olan tarihi kale, Kirini’ye yakın konumu ile çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de Bizans Döneminden kalma bir yapı olduğu aşikardır. Kutsal Melek Kalesi olarak da bilinen tarihi yapı içerisindeki kilise Gabriel ve Michael baş meleklerine adanmıştır. Kilise bir mağarada inşa edilmiştir. Angelokastro kalesinin girişinde bulunan kubbeli kapı dikkat çeken bir diğer özelliğidir. Kalenin antik dönemde korsan saldırılarından korunma ve güvenlik amaçlı inşa edildiği varsayılmaktadır. İçerisinde üç yer altı sarnıcı bulunan yapının batı bölümünde ise insan bedeni şeklinde taştan oyulmuş lahitler içerisinde yedi adet mezar yeri bulunmaktadır.

Korfu Adası Plajları

Muhteşem doğası, turkuaz renkli kıyıları, konforlu otelleri ve lüks tatil olanakları ile Korfu Adası mükemmel anılar biriktirebileceğiniz bir yerdir. Bakir koylarında sakin ve gözden uzak plajlarının yanı sıra son derece organize ve eğlenceli aktiviteler düzenlenen plajları da bulunmaktadır. İsterseniz seçtiğiniz rotaya göre hazırlanan tekne turlarıyla deniz mağaralarını ziyaret edebilir, batık bölgelerinde dalabilir, cam gibi berrak sularda yüzebilirsiniz. Korfu Adası’nın yaklaşık 200km kıyı şeridi bulunmaktadır. Bu kıyılarda muhteşem doğal güzelliklere sahip plajlar konumlanmıştır. Ada genelinde 57 adet popüler plaj mevcuttur. Bunların arasında öne çıkanlardan birkaçını saymak gerekirse; şehir merkezine 40km mesafede Agios Georgios Pagon Plajı, 37km mesafede Bataria Kassiopi Plajı, 32km mesafede İssos Plajı, 23km mesafede Paleokastritsa Plajı, 22km mesafede Nissaki Plajı, 19km mesafede Agios Gordios Plajı, 18km mesafede Agios Ioannis Peristeron Plajı, 18km mesafede Glyko Koyu Plajı, 16km mesafede Glyfada Plajı, 13km mesafede Dassia Plajı popüler plajlar arasında sayılabilir. Bu plajların bazıları rüzgar sörfü, dalış, su sporları, çeşitli eğlence aktiviteleri, beach club, taverna-restoran ve ya cafeterya hizmeti gibi artılara sahiptir. Ayrıca şehir merkezine 36km uzaklıkta bulunan Canal d’Amour denilen bölge Aşk Kanalı anlamına gelen bir çeşit kanyondur. Turizm açısından çok önemli olan bölgede muhteşem manzara, yemyeşil ormanlık alanların içerisinde kayalıkların arasından denize akan bir kanal oluşumu bulunmaktadır. Bir inanışa göre dar alandan yüzerek geçen sevgililerin evleneceğine inanılmaktadır.

Korfu Adasında Yeme İçme

Korfu Adası’nın her yerinde restoranlar ve cafe-barlar bulunmaktadır. Eğlence türü olarak yemekli tavernaları tercih eden Korfu’lular, menü olarak Akdeniz mutfağının bol mezeli ve zeytinyağlı yemeklerini tüketiyorlar. Yunan mutfağı ile Türk mutfağının benzerlikler gösterdiği menülere Korfu’da da rastlamak mümkün. Balık çeşitleri, kalamar, karides, ahtapot, ıstakoz, salata çeşitleri, yaprak sarması, pilaki, yoğurtlu kızartma çeşitleri, cacık, kebap çeşitleri, dondurma ve baklava gibi pek de yabancı olmayan lezzetleri bulunmaktadır. Korfu’da ayrıca kahve dükkanları meşhurdur “frappe” denilen yöresel kahve çeşitleri buzlu yada sıcak olarak hazırlanmaktadır. Yöresel içkilere gelince Korfu’da, Rakı, anason votkası, likör çeşitleri ve kendi üretimleri olan Yunan şarabı tüketilmektedir.

Korfu Adası’na seyahat planlarınızda yardımcı olacak oteller hakkında bilgi almak ve konaklama fiyatlarını öğrenmek için Online Otel Rezervasyonu sayfasından yararlanabilirsiniz.

Seyahatiniz sırasında rahatça gezebilmek ve popüler yerlere kolaylıkla gidebilmek için Korfu Adası’nda araç kiralama seçeneklerine Korfu Adası Araç Kiralama sayfasından ulaşabilirsiniz.

Korfu Adası Ulaşım

Korfu Adası’nda bulunan Loannis Kapodistrias Havaalanı Corfu Town şehir merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Türkiye’nin uluslararası birçok havalimanından Atina ve Selanik üzerinden aktarmalı olarak Korfu Adası’na uçabilirsiniz.

Eğer, Korfu Adası seyahatinizi havayolu ile planlayacaksanız Havalimanları Uçuş Bilgileri adresinden tercih ettiğiniz rota ister Atina ister Selanik olsun, uçak seferleri ve saatleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca uçak biletleriniz için en avantajlı seçenekleri de Ucuz Uçak Bileti adresinden takip edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Deniz yolu ile Korfu Adasına seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, Yunanistan Igoumanista Limanı’dan feribotla 1 saat gibi bir sürede gidilmektedir. İtalya’dan özellikle Venedik’ten de feribotla Korfu Adasına seferler bulunmaktadır. Ayrıca Arnavutluk’tan da Korfu Adasına feribot seferleri düzenlenmektedir. Deniz ulaşımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Feribot Seferleri sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

Korfu Adası Nerede?

Korfu Adası, Yunanistan’ın kuzeybatı ucunda, Adriyatik Denizi’nin girişinde bulunan İyon Denizi’nin üst kısmındaki yedi adalardan biridir. Korfu Adası Yunanistan’a bağlı bir ada olup, Arnavutluk’a ve İtalya’ya da yakındır. Korfu Adası’nın coğrafi konumunu aşağıdaki harita üzerinde görebilirsiniz.