İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

 
longoz ormanları

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Gezisi

Kırklareli ilinde bulunan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, dünyanın en önemli milli parkları arasında yer alarak, Türkiye için oksijen depoları oluşturmaktadır. Doğal bir yaşam ortamı olması ile birlikte farklı bitki ve hayvan türleri için önemli bir alan oluşturan milli park, farklı spor türleri ve aktiviteler için de turistik bir öneme sahiptir.

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Tarihi

TÇok eski zamanlardan bu yana Bulgaristan sınırında bulunan İğneada belgesinde yer alan longoz ormanları, yıllar boyunca halk için hem geçim kaynağı hem de bir yaşam kaynağı oluşturmuştur. Önemli bir doğal alan olması ile birlikte 2007 yılında kuruluşu gerçekleştirilen milli park, bugün halen faaliyette olmakla birlikte de Türkiye'de çok önemli bir koruma alanı sağlamaktadır.

Anadolu'nun ve Rumeli'nin Türk topraklarına kazandırıldığı dönemlerde İne Bey tarafından kazanılmış olan bu topraklar, zamanla İğneada olarak adlandırılmış ve sonrasında da 2007 yılında bu bölgedeki birçok alan birleştirilerek, Türkiye'deki 39. milli park ilan edilmiştir. Bu önemli ekosistem içerisinde ormanlar, tuzlu ve tatlı su gölleri, bataklıklar gibi birçok farklı bölüm Karadeniz kıyısı ile birlikte birleşmektedir.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Özellikleri

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Yıldız dağlarından Karadeniz'e ulaşan yapısıyla kuzeyinde Erikli ve güneyinde Mert gölü ile çevrelenmiştir. Beş farklı bölgeye sahip olan milli park içerisinde lagün olarak Erikli gölü, denize ulaşan Mert gölü, parkın Kuzey bölümünde bulunan ve kumlar ile çevrili olan Saka gölü, Pedina gölü ve Hamam gölü gibi noktalar bulunur.

Park içerisindeki bitki türleri arasında özellikle longoz ormanları bağlamında yaklaşık 500 değişen bitki türü barındırmaktadır. Ormanlık alan içerisinde kayın, meşe, çınar yapraklı akçaağaç, ıhlamur, kızılcık, gürgen, saplı meşe, ova akçaağacı ve dişbudak gibi birçok farklı tür yer almaktadır.

Bitki florası dışında ise milli parkı sınırlarında yaban kedileri, yaban tavşanı, karacalar, porsuklar, su samurları, büyük kulaklı yarasalar, gelincikler, kurtlar, ağaç sansarları, yaban domuzu, kır tavşanı, tilkiler ve alacalı kokarca gibi birçok memeli türü yaşamaktadır. Yine onlarca çeşit ile birlikte ağaçkakan, ibibik, karaleylek, yeşil ağaçkakan, orman kartalı, baykuş ve telli balıkçıl gibi kuş türleri de habitata dahildir.

Bölgedeki göl ve deniz kıyılarında hamsi, kalkan balığı, mezgit, dil balığı, kefal, alabalık ve gümüş balığı gibi türler yaşamaktadır. Ayrıca yılan, kaplumbağa, semender ve kertenkele gibi sürüngen türleri de flora içinde bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Ulaşım Ve Konaklama

Milli parka ulaşım gerçekleştirmek için İğneada bölgesine İstanbul üzerinden ulaşan otobüs seferleri ve Kırklareli kent merkezinden Demirköy ilçesine ve bu sayede milli parka oluşan araçlar yer almaktadır. İl merkezine 94 ve Demirköy ilçe merkezine 27 kilometre mesafede bulunan milli park çevresinde konaklama açısından kamp alanları yer alması ile birlikte çevre bölgelerde bulunan konaklama tesisleri de tercih edilebilir.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Giriş Ücreti (2022)

Türkiye'nin en önemli rekreasyon alanlarından biri olan milli park için girişte şahıslar ve araçlar için ayrı ücretler talep edilmektedir. 2022 yılında şahıs giriş ücreti için 7 TL ve araçlar için ortalama 20 TL gibi bir ücret talep edilmektedir. Park alanı içerisinde ücretli veya ücretsiz olarak doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, yaban hayatı gözlemleri, deniz turizmi ve fotoğrafçılık gibi etkinlikler gerçekleştirilir.

Longoz Ormanları Giriş Ücretleri
Şahıs 7 TL
İndirimli Şahıs 3.5 TL
Bisiklet 7 TL
 Motorsiklet 14 TL
Otomobil 21 TL
Minibüs 63 TL
Midibüs 105 TL
Otobüs 210 TL

Longoz Ormanları Milli Parkı Ulaşım

Şehir dışından Kırklareli İğneada Longoz Ormanları Milli Parkına ulaşım için karayolunu tercih edecek yolcular Kırklareli Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilir Kırklareli'ne sefer düzenleyen otobüs firmaları iletişim bilgilerine ulaşabilirler.