Malta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 
malta

Malta Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Malta 7 adacıktan oluşan dünya üzerindeki küçük ülkelerden biridir. İnsanların ilgisini çeken oldukça önemli bir yer olan bölge Akdeniz ile bütünleşmiş durumdadır. Malta'nın sadece birkaç adasında yaşam vardır. Ada ülkesi olması sebebi ile yaz aylarında tatilcilerin önem verdiği bir yerdir. Bölgenin tarihi de çok eski dönemlere dayanmakla beraber içerisinde bu bulgulara rastlamak mümkündür. Akdeniz sahillerinin en iyi alanları olan Malta birkaç tatil köyüyle yaz aylarında tatilcilerin ağırlıyor. Tarihte belirli dönemlerde İngiliz sömürgesi olan ülke 1964 yılında kendi egemenliğini kurmuştur. Malta dünya üzerinde oldukça önemli bir bölge olmakla beraber yemek lezzetleri de geniştir.

Malta Mutfağı Nasıldır?

Malta mutfağı son derece geniş ve özel yemekler ile donatılmıştır. Lapa bezelye ile yapılan hamur işi başta olmak üzere lezzetli ve çeşitli yemekler bu mutfakta yer alır. Bunun yanında farklı tatlar ile göze çarpan bu mutfağın yemekleri acı portakal ile süslenmiştir. Kulağa oldukça kötü gelen bu tür, bölgede insanların rağbet ettiği bir yemektir. Özellikle doğal yaşam alanları konusunda elverişli olan ortam insanlara da birçok fırsat tanımıştır. Yeni yemeklerin keşfi ve bunların dünyaya açılması konusunda insanlar sürekli çalışır.

Malta Doğası Nasıldır?

İnsan yaşamının kısıtlı olması ve birçok adaya ulaşılamaması sebebiyle doğal ortam her daim korunmuştur. Bu durum sebebi ile birçok önemli film bu bölgede çekilmiştir. Birçok izleyiciye kavuşan ve sevilen bir film olan Truva bu adalarda oynanmıştır. Özellikle sakin ortama sahip olması sebebi ile işlemlerin çok kolay olması mümkündür. Birçok tarihi deve ev sahipliği yapan bölge Bizans başta olmak üzere Roma ve Yunan mimari eserlerini içerisinde bulundurur. Barok katedralleri bu mimari eserlerden yalnızca biri olmakla beraber bölgede sıkça karşılaşılabilir.

Bölge Doğası Nelerden Oluşur?

Malta yedi adası ile bilinen ve her adasında farklı özellikleri barındıran bir bölgedir. Bu adalar içerisinde herhangi bir dağ ya da ormanlık alan yoktur. Yeşil alanın bulunmadığı ve genellikle taş ile kaya parçalarından oluşan toprak yapısı sebebi ile herhangi bir ticari faaliyet gelişmemiştir. Çevresi denizlerle kaplı olmasına rağmen kendi içerisinde herhangi bir nehir bulunmaz. Bölge mimari açıdan geçmiş dönemleri yansıtmaktadır. Özellikle tarihi yapılar bölgenin geçmişinden dolayı bolca bulunmaktadır.

 

Malta'nın Başkenti Neden Önemli?

Malta’nın başkenti Valetta’nın geçmiş dönemlerde Avrupa içerisinde mimari planlama ile yapıların yerleri belirlenerek kurulan bir şehirdir. Planlamanın en doğru şekilde yapıldığı bölgede yaşam son derece moderndir. Trafik soldan akmaktadır. Bölgede yapılan araştırmalar oldukça geçmiş dönemlerden kalma tapınakların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Geçmiş yıllara dayanan tarihi insanlar için bir araştırma isteği doğurmaktadır. MÖ 5000 yılına oluşturulmuş mimari eserler, yapılan araştırmalar sonu ortaya çıkarılmıştır. Malta dünyaya çeşitli kaliteli ürünler üretmekte olup bunlar birçok ülke tarafından ilgi görür.

En İyi Arı Türleri Malta'da

Bölge birçok ülkeye göre çeşitli üretim alanlarında kalitesini konuşturuyor. Özellikle bağların çeşitli arılar tarafından üretiliyor olması bölgede önemli bir konudur. Sadece Malta'da bulunan bir arı türünün üretmiş olduğu ballar dünya üzerindeki en iyi ballar olarak gözlemleniyor. İnsan sağlığına büyük katkılar yapan ballar birçok ülke tarafından dikkatle izlenmektedir. Bölgede dağlık alan bulunmaması ve yeşil alanların az olması da bu balın kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlayan unsurlar arasında yer alır.

Malta Eğitim Sistemi

Diğer Avrupa ülkeleri gibi burada da eğitim sistemi belirli kademeler ile sağlanır. Ülkede bulunan Malta Üniversitesi en eski üniversitelerden biridir. Bu eğitim kurumunda birçok farklı ülkeden binlerce öğrenci eğitim görmektedir. Birçok ülke gibi Malta'nın da eğitim dili İngilizcedir. Küçük adaları ile dikkat çeken ülke içerisinde birkaç tane tatil köyü mevcuttur. Özellikle eğitim gören öğrenciler yaz aylarında bu tür mezralarda konaklamayı sevmekte ve tercih etmektedirler.

Dil Okulu Açısından Malta Niye Cazip?

Başta ulaşım kolaylığı geliyor. İstanbul’dan uçakla 2,5 saat uzaklıkta olması ve THY nin her gün seferi olmasıdır. 3 Ayı geçmeyecek şekilde bir dil okuluyla anlaşıldıysa Schengen Vizesi almak kolaylaşmaktadır. İklimi, konaklama imkanları ve dil okullarının sayılarının fazlalığı, uygun ücretleri Malta’yı dil okulu açısından cazip kılmaktadır. Malta dil okullarının fiyatlarının diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun olduğu bilinmektedir.

Malta'nın Dini Nedir?

Ülkede birçok insanın dini Katolik’dir. Bu sebeple ülkenin birçok bölümünde kiliseler yer alır. İnsanların özgür düşüncelerine saygı duyulmakla olup, bölgede birçok dini inanca sahip insan yaşamaktadır. Sağlık sektöründe de gelişmiş olan ülke birçok hastaneye sahiptir. Birçok farklı ibadethane ülke içerisinde bu sebeple bulunmaktadır. Dini inançların yanında müzik çeşitleri de diğer ülkelere göre farklıdır. Müzik aletleri ile yapılan melodiler eşliğinde karşılıklı atışmalar görülmektedir. Bu şekilde yenilikler ortaya çıkar. Şehir sokaklarında bu tür durumlarla karşılaşmak mümkündür.

Malta Adalarında Yerleşim Yerleri

Çeşitli planlamalar ile insanların yaşam alanları belirlenmiştir. Fakat tarihte insanlar Malta’da mağaralarda yaşamıştır. Günümüzde bunların en belirgin örnekleri mevcuttur. Ghar Dalam oldukça eski bir tarihe dayanan ve birçok insanın yaşamasına elverişli ortam sunan mağaradır. İnsanlık tarihi boyunca bu mağaralar gibi birçok yaşam alanı ortaya çıkmıştır. Geçmiş zamanlarda insanlar bu tür alanlarda yaşamışlardır.

Malta'nın Bayrağı Nasıldır?

Ülkenin kırmızı beyaz renklere sahip olan bir bayrağı mevcuttur. Bayrak üzerinde bir haç işareti bulunmaktadır. Ada kendi bağımsızlığını korumakla birlikte dünyada en yaygın para birimi olarak görülen Euro'yu kullanır. Ülkede bulunan birçok mimari yapı eski dönemlere dayanmakla birlikte dünya üzerinde önemli bir konumda yer alır. Ggantijina tapınakları bunlara verilecek en iyi örnektir. Bayraktaki haç işareti eski dönemde İngiliz Kralın haç ile bölgeyi ödüllendirilmesinden geldiği düşünülmektedir.

Malta'nın Konumu

Malta stratejik konum bakımından oldukça ideal bir durumdadır. Birçok politika devrimlerine ev sahipliği yapmış bölge şu anda insanların tatil yapmak amacıyla tercih ettiği bir ada ülkesi haline gelmiştir. Yüz ölçümü son derece küçük ve nüfusu da oldukça azdır. Dünya üzerinde ülke adalardan oluşmuş en küçük ülkelerden biridir. Yemekleri mimari eserleri ve daha nice unsurları ile görülmeye değer bir yer olarak göze çarpar. Türkiye'den bölgeye ulaşım 2,5 saatlik bir süre ile uçakla sağlanır. Eğitim sistemi başta olmak üzere birçok sektörde geride olsalar da görülmeye aday bir bölgedir.

Ülkede Geçim Kaynakları

Ülke sahilleri ve taşlık arazi ile ünlü bir yerdir. Ekonomik açıdan dünya piyasasına açılamayan ve kendi içerisinde bir yönetim sistemi oluşturan Malta, parlamenter sistem ile yönetilir. Ticaret konusunda çok gelişmiş bir ülke olmamakla birlikte üretimde de fazla ileriye gidememiştir. Ada ülkesi olması sebebiyle tatil ve dinlenme tesisi olarak kullanılırlar. Bu durum en büyük gelir kaynağı olarak bilinir. Bölgede yaşam oldukça güzel olmakla beraber Malta dünya üzerindeki en küçük adalara sahip olan ülkeler arasında yer alır.