Sakız Adası (Chios)

sakız adası

Sakız Adası Hakkında

Sakız Adası Yunanistan’a bağlı adalar arasında 842 km² lik yüzölçümü ile beşinci sırada yer alan , Ege Denizi adasıdır. Türkiye anakarasına 6km uzaklıkta bulunan Sakız adası, dağlık bir adadır. Ada, İzmir’in Çeşme ilçesinin tam karşısında konumlanmış olup feribotla 30 dk’lık mesafededir. “Hora” olarak da anılan Sakız Adası, adını üzerinde yetişen çok sayıdaki damla sakızı ağaçlarından almıştır. Görsel anlamda Helenistik dönem ve Ceneviz mimarisinin hakim olduğu Sakız Adası, turistlerin tatil için en çok tercih ettikleri yerlerdendir. Psara ve Oinusses, Sakız adasına bağlı iki küçük adacıktır. Doğu Ege Adalarının en popüler adalarından olan Sakız adasında ortaçağ eserlerini yansıtan toplam 66 adet köy vardır. Labirenti andıran dar sokakları geometrik tasarımlarla süslenmiştir. Geleneksel taş evleri, muhteşem Ege manzarasını süsleyen yel değirmenleri ile kendine has bir karaktere sahiptir.

 

Köklü bir geçmişe sahip olan Sakız Adasının ilk sakinleri İyon Medeniyetidir. Ada üzerinde yapılmış olan arkeolojik araştırmaların sonucunda, Sakız Adası üzerindeki yaşam bulgularının MÖ.6000’lere yani Neolitik çağa kadar dayandığı belirtilmektedir. Geçmişte Yunanistan’ın en büyük ticaret merkezlerinden biri olan ada, tarih boyunca, Büyük İskender, Antik Yunan, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Cenevizliler tarafından yönetilmiştir. 1566 yılında Osmanlı Devletinin sınırlarına katılan Sakız Adasında, Osmanlılara ait birçok esere rastlanmaktadır. Osmanlı döneminde, ipekböcekçiliği ve damla sakızı ticareti sayesinde Sakız Adası oldukça kalkınmıştır. Denizcilik ve denizyolu ticareti ile de Karadeniz-Akdeniz limanları arasında stratejik bir liman görevi görmüştür. Sakız adası, 1912 senesinde Yunanistan’a bağlanmıştır.

 

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Chios Kenti

Sakız adasının merkezi olan Chios, ana liman kenti olup adanın doğusunda konumlanmıştır. Ortaçağ mimarisinin hakim olduğu kentte, bir üniversite, kültür merkezleri, idari binalar ve tarihi ibadethaneler yer almaktadır. 1881 yılında büyük bir deprem yaşamış olan Chios, o yıl oldukça hasar görmüş ve tarihi eserlerinin bir kısmını kaybetmiştir. Güçlü bir turizm altyapısı bulunan kentte, oteller, restoranlar, kafeler ve eğlence yerleri bulunmaktadır. Kent merkezinde gezilecek yerlere gelince 9.yy’da Bizanslılar tarafından inşa edilen Castle of Chios, kenti sarmalayan tarihi bir kaledir. Koulas kulesi ve Kria Vrusi (su deposu) günümüze kadar sağlam kalabilen bölümleridir. Kentin dar sokaklarına uzanan kale surlarının içlerinden, tüneller benzeyen taş duvarlar arasından ilerlenmektedir. Kalenin güney ucundaki Porta Maggiore kapısı Venedikliler tarafından ilave edilmiştir. Chios Kentinin kuzey sahilinde kentin adeta simgesi haline gelen dört adet tarihi yel değirmeni ortaçağdan kalma olup, deniz kıyısındaki muazzam manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle gün batımında turist akınına uğrayan bölgede güzel zamanlar geçirebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kent merkezinde ayrıca, arkeoloji müzesini, denizcilik müzesini, narenciye müzesini, Philip Argenti Müzesini ve Korais Kütüphanesini, Bizans Müzesini ve Justinian Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Pyrgi Köyü

Sakız adasının en popüler köylerinden biri olan Pyrgi, Chios Kentine 24km mesafededir. Mimarisi ve renkli sokakları ile öne çıkan köyde, binaların cepheleri geometrik motiflerle süslenmiştir. Pyrgi Köyünün sokaklarında gezerken, ambiyansı ve çekiciliği sebebiyle adeta hayali bir yerdeymiş hissi uyandırmaktadır. Canlı renklerde badanaları ile yapıları sanatsal bir görsele sahip olan Pyrgi’nin merkezinde, kiliseler, kafeler ve tavernalar yer almaktadır. Köy sınırları içerisinde ayrıca 15.yy’dan kalma bir Ceneviz kulesi olan Dotia Kulesi ile Sakız Müzesi ve Folklor Müzesi ziyaret edilebilir.

Mesta Köyü

Chios Kentinin güneyinde ve yaklaşık 35km mesafede bulunan Mesta Köyü, çok iyi korunmuş bir ortaçağ köyüdür. Mesta geçmişte en iyi damla sakızı üreticilerinden biridir. Bu nedenle yerel halkı varlıklıdır. Dar sokaklarında kale surlarını andıran bitişik nizamda inşa edilmiş taş evler ve duvarlarında rengarenk begonvillerle adeta kartpostalı andıran bir görsele sahiptir.

Anavatos

Anavatos, Chios kentine 19km uzaklıkta bulunan turistik bir bölgedir. Deniz kıyısındaki dik bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan eski köy, ortaçağda askeri amaçlı olarak, adanın batı sahillerini gözetlemek için inşa edilmiştir. 1881 depreminden sonra terk edilen Anavatos, Sakız adasının ulusal anıtı özelliği taşımaktadır. Tarihi bir kale, Taksiarhis kilisesi ve Meryem Ana kilisesi dışında eski halkın evlerinin bulunduğu Anavatos’ta, turistlere rehberlik edecek görevlilerden başka yaşayan kimse bulunmamaktadır. Geleneksel kafede yöresel tatlılar ve mezeler servis edilmektedir.

Volissos Köyü

Chios Kent merkezine 38 km uzaklıkta bulunan köy, üzerinde bir Bizans kulesi bulunan tepenin yamacında kurulmuştur. Ünlü İyonyalı şair, aynı zamanda Odysseia ve İlayda destanlarının yazarı Homeros’un doğduğu köydür. Köyde konaklama tesisleri, kafeler ve tavernalar mevcuttur. Ayrıca, ada kurucusuna adanmış olan Agia Makella Manastırı ve Ortaçağdan kalma Volissos Kalesi, Volissos Köyü sınırlarında görebileceğiniz tarihi eserlerdendir.

Karyes Köyü

Sakız Adasının ana kenti olan Chios Kentine 6km uzaklıktaki Karyes Köyü, bir tepenin eteklerinde kurulmuştur. Zengin bitki örtüsüne, kaliteli doğal kaynak sularına ve muazzam bir manzaraya sahiptir. Çok sayıda turistin ziyaret ettiği Karyes köyünde, yılın belli tarihlerinde festivaller ve organizasyonlar düzenlenmektedir. Pansiyonlar, restoran ve kafelerin bulunduğu köyde, 11.yy eserlerinden Bizans İmparatoru Konstantin tarafından yaptırılmış olan Nea Moni Manastırı, Sakız Adasının önemli eserlerinden biridir. Manastırın mimarisi ve duvarlarındaki yüzlerce yıllık freskler oldukça ilgi çekicidir. Görkemli manastır, UNESCO Dünya Mirası Anıt Listesinde bulunmaktadır. İlave olarak Karyes Köyünde bulunan bir diğer önemli yapı olan Agios Markos Manastırı’na muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Olympi Köyü

Chios kent merkezine 30km mesafedeki, yemyeşil bir vadi üzerinde kurulmuş olan Olympi köyü, 13.yy’dan kalma bir yerleşimdir. Mimarisi ile göz dolduran tarihi köy, bitişik nizamda inşa edilmiş evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, ve köye giriş kapısı niteliği taşıyan kemerli yapıları ile oldukça karakteristik özelliktedir. Köy sınırları içerisindeki Agia Paraskevi Kilisesi, ikonları ile ünlü bir tarihi yapıdır. Ayrıca Olympi köyüne 5km mesafede bulunan Olympi Mağarası, 150 milyon yıl öncesine kadar uzanan damlataşları ile ünlü bir doğa harikasıdır. Sarkıt ve dikitleri olağanüstü görselliğe ev sahipliği yapmaktadır. Nem oranı %95 olan mağarada iç sıcaklık her zaman 18 derecedir. Sarkıtların en önemli özelliği yerçekimine karşıymışçasına eğimli olarak uzamış olmalarıdır. Bu şaşırtıcı doğal ortamın içeriğinde bulunan bazı elementlerden dolayı rengarenk oluşumlarda meydana gelmiştir.

Sakız Adası Plajları

Sakız adası kıyıları masmavi sulara ve uzun kumsallara sahiptir. Bu kumsallara kurulmuş olan 27 adet plaj bulunmaktadır. Plajların bazıları tenha ve huzur arayanlar için uygun nitelikte, bazıları organize ve eğlencelere, su sporlarına ve diğer aktivitelere açık olarak hizmet vermektedir. Chios kent merkezine 28km uzaklıkta bulunan Emporios Mavros Gialos Plajı,10 km uzaklıkta bulunan Karfas Plajı, 4km uzaklıkta bulunan Vrondados Plajı, 15 km uzaklıkta bulunan Agia Fotini Plajı, 20 km uzaklıkta bulunan Trahili Plajı, 32km uzaklıkta bulunan Didima Plajı,20 km uzaklıkta bulunan Lithi Plajı, 30km uzaklıkta bulunan Agia Irini Plajı, 32km uzaklıkta bulunan Papalia Plajı, 5km uzaklıkta bulunan Daskalopetra Plajı, 20km uzaklıkta bulunan Giali Plajı ve şehir merkezindeki şehir plajı, Sakız Adasının en popüler plajları arasında yer almaktadır.

Sakız Adasında Yeme İçme

Yunan mutfağının ve Ege mutfağının çeşitlerinin servis edildiği Sakız Adası restoranlarında, en başta balık çeşitleri, midye, kalamar, ahtapot ve diğer deniz ürünleri çokça sunulmaktadır. Ayrıca, et yemekleri, dolmalar, sarmalar, Yunan salatası, cacıki, peynir çeşitleri, sigara böreği, makarnalar, zeytinyağlılar ve mezeler de ada mutfağında öne çıkan lezzetlerdendir. Ouzo denen Yunan rakısı, Yunan bağlarının üzümlerinden elde edilen şarap çeşitleri, likörler... taverna ve eğlence yerlerinde sunulan içeceklerdendir. Sokaklarda kafelerde frappe (aromalı kahve) ve tatlı çeşitleri ve kahvaltı dükkanları hizmet vermektedir.

Sakız Adasına seyahat planlarınızda yardımcı olacak oteller hakkında bilgi almak ve konaklama fiyatlarını öğrenmek için Online Otel Rezervasyonu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Adası seyahatiniz boyunca, adada rahatça gezebilmek ve popüler yerlere daha kolay ulaşabilmek için, Sakız Adasında araç kiralama seçeneklerine Sakız Adası Araç Kiralama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sakız Adası Ulaşım

Türkiye’den Sakız Adasına seyahat etmenin iki farklı yolu vardır. Uçak yolculuğunu tercih edenler için Türkiye havalimanlarından maalesef direk uçuş bulunmamaktadır fakat, Atina aktarmalı olarak Sakız Adasına ulaşılabilmektedir. Chios Havalimanı kent merkezine 3km mesafede olup, Atina’dan günlük, Selanik’ten ise haftada 3 kez uçuşlar bulunmaktadır. Atina- Chios arası uçakla yaklaşık 1 saattir.

Midilli Adası seyahatinizi Yunanistan’ın başkenti Atina ya da Selanik aktarmalı olarak planlayacaksanız Havalimanları Uçuş Bilgileri adresinden uçak seferleri ve saatleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca uçak biletleriniz için en avantajlı seçenekleri de Ucuz Uçak Bileti adresinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca Atina’nın Pire Limanından haftada 3 gün feribot seferleri yapılmaktadır. Pire limanından hareket eden feribot rotasına bağlı olarak, başka Yunan adalarındaki limanlara da uğrayıp Chios Limanına 9 saatte ulaşabilmektedir.

Türkiye’den Sakız Adasına seyahat etmenin diğer yolu ise Çeşme limanından feribotla adaya geçmektir. Feribot yolculuğunuz en fazla 30 dk sürecektir.

Sakız adasına, İzmir’in turistik ilçelerinden biri olan Çeşme ilçesinden denizyolu ile rahatça ulaşmayı planlıyorsanız, İzmir iline seyahat etmek için İzmir Otobüs Firmaları adresinden yardım alabilir yada Çeşme ilçesine ulaşım için Çeşme Otobüs Firmaları sayfamızdan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çeşme’den Sakız adasına kolayca geçmek için Feribot ve Deniz Otobüsü Seferleri adresinden sizin için en uygun feribot seferlerini görebilirsiniz.

Sakız Adası Nerede?

Sakız Adası Ege Denizinin doğusunda, İzmir’in Çeşme ilçesinin yer aldığı yarımadaya 6 km mesafededir. Sakız Adasının coğrafi konumunu aşağıdaki haritada daha net görebilirsiniz.