Atatürk Evi Müzesi (Samsun)

 
atatürk müzesi

Mustafa Kemal’i Görmek İsteyenlere: Samsun Atatürk Müzesi

İlk olarak 1968 yılının 1 Temmuz günü açılan Samsun Atatürk Müzesi, Cumhuriyet değerleri açısından büyük öneme sahiptir. 19 Mayıs Galerisi konseptiyle Eski Fuar alanında bulunan bölgede inşası tamamlanmış ve faaliyete geçirilmiştir. Renkli mermerlerle süslemesi yapılıp taş yapıların kullanılması da etkileyici bir görünüm sunmasını beraberinde getirmiştir. Samsun gezileri için önemli bir adres olurken yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olmaktadır.

 

Samsun Atatürk Müzesi Bölümleri

Halihazırda Karadeniz’in orta bölgesindeki gelişmiş kenti olan Samsun’da yer alan Atatürk Müzesi, birçok anlamlı yapıyı bulundurur. Ön cephesinde yer alan basamakları ve var olan kabartmaları Kurtuluş Savaşı’na atıflarla doludur. Atatürk’ün şahsına ait ise toplamda 114 eser yer alır. Müzeye genel anlamda baktığımızda üç ana bölümde bu eserler sergilenir.

Giriş ve çıkış bölümlerinde Mustafa Kemal Atatürk2e ait kitaplar bulunur. Ayrıca belki de en etkileyici kısımlardan olan kronolojik fotoğraf sıralaması da buradadır. Atatürk’ün Samsun’a gelişini gösteren fotoğraflar belirli sıraya göre burada düzenlenmiştir. Ayrıca Samsunlu halkın Atatürk’e hediye olarak takdim ettiği tütün yapraklarından meydana gelen tablonun da sergilenmesi yine bu bölümdedir. İç kısımda bulunan büyük salında ise Anıtkabir Müzesi’nden getirilmiş olan eserler bulunur. Bunlar arasında Mustafa Kemal Atatürk’e ait şapka, eldiven, kostümler vardır. Giyim haricinde baston ve yemek takımlarıyla silahları da yine görülmesi gerekenlerdendir. Özel eşyaları da yine büyük salondadır. Orta salon bölümünün çıkış kısmında ise ziyaretlerle ilgili izlenimlerin yazıldığı bölüm vardır. Genellikle devlet yetkililerinin yapmış oldukları ziyaretlerini anlattığı bu bölüm önemli alanlardandır.

Samsun Atatürk Müzesi Ziyaret Et

Cumhuriyet kazanımlarını armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili birçok özel unsurun yer aldığı Samsun Atatürk Müzesi birçok yönüyle görülmeye değerdir. Bir misyonun ortaya atılması ve vizyon oluşturulma çabalarının neler getirebileceği de bu müzede anlaşılır. İnsan olarak Mustafa Kemal Atatürk kimdir sorusunu merak edenler için en iyi müze gezisi olacağı da kesindir. Samsun’a gelenler adına bu müzenin ziyareti olmazsa olmazlar arasında bulunur. Bunların ötesinde Türkiye’de gezilmesi gereken müzeler listesinde de öncülerden olması Atatürk Müzesi’nin hem misyonunu hem de kalitesini ortaya koyar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Atatükr Evi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Samsun'un merkez ilçesi İlkadım'da bulunan Atatürk Evi Müzesi, sahil yolunda 19 Mayıs bulvarında yer alır. Samsun'un kalbi konumunda oluşu ulaşım açısından merkez konumadır. Şehir içinden Atatürk Müzesine ulaşmak için toplu taşıma, taksi, özel araç seçeneklerinin hepsi uygundur.

Şehir dışından Atatükr Evi Müzesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek tarih severler Samsun Çarşamba Havalimanı sayfamızı inceleyebilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Samsun Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Samsun Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler.

Fotoğraf: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü