Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

 
söğüt ertuğrul gazi müzesi

Osmanlı Detaylarıyla Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi Gezisi

İlk olarak Memiş Ağa ismindeki belediye başkanı tarafından “sargı evi” olarak inşa edilen Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi, 2001 yılında restore edilmiştir. Ücretsiz olarak günümüzde ziyarete açık olurken Bilecik adına son derece büyük öneme sahiptir. Eski Türk evi mimarisine sahip olup Türklerle ilgili çeşitli eserlerin sergilenmesine devam edilir.

 

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi Eserleri

İki katlı ve ahşap olan Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi binası mimari motifler açısından da etkileyicidir. Bununla birlikte var olan eserler çok geniş yelpazelidir. İlk olarak yörük olarak tanımlanan göçebe Türklere ait eserler ve eşyalar mevcuttur. Ne tür eşyaların hangi dönemlerde kullanıldığını merak edenler için ideal bir müze gezisi olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Türklere ait birçok özgün eşyanın bulunması da diğer müzelerle arasındaki farkı ortaya çıkarır.

Sancak ve eski giyim-kuşamlar çokça yer alır sergilenen eserler arasında. Ayrıca el dokuması ürünlerin sayısı da fazladır. Kilim ve halıların Türkler için ne kadar önemli olduğu bu müzede görülebilecektir. Ölçü ve tartı aletlerinin yanı sıra silahların sergilendiği özel bölümde vardır. Yine para keseleri ve arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkan diğer ürünlerde görülür. Osmanlı dönemine ait eserlerin çokça olduğu bilinirken hem Roma hem de Bizans dönemlerinden de kalma toprak kaplar ve sikkelerde yer alır. Her ne kadar Osmanlı merkeziyetçi bir anlayış olduğu fikri düşünülse de çağın önemli medeniyetlerine ait yapıların sergilenmesi de müze mozaiğini oluşturur.

Türk ve Osmanlı Tarihi Sentezi

Sizlerde eski Türk evi konseptiyle oluşturulmuş iki katlı bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Osmanlı ve Türk kültürleri hakkında geniş kapsamlı bilgiler bulabilir, eserlerin neler olduğu hakkında fikir edinebilirsiniz. Bilecik ve Söğüt, Osmanlı açısından çok büyük değerde olurken Türk kültürünü yansıtması adına da yine belirleyicidir. Yılın her döneminde ziyarete açık olan Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi tarihsel atmosferi yansıtması bakımından da ayırt edicidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bilecik şehrinin Söğüt ilçesinde yer alan Ertuğrul Gazi Müzesi, merkezdedir. Curabey Caddesi üzerinde olup karayoluyla ulaşımı son derece kolaydır. Osmanlı Devleti’nin filizlendiği bölge olmasıyla öne çıkan ilçenin tarihi vurgusu da bulunur. Osmanlı Bey Osman’ın babası olan Ertuğrul Gazi isminin verilmesi de müzeyi şekillendirir.

Şehir dışından Ertuğrul Gazi Müzesine ulaşım için tren yolunu tercih edecek tarih severler için Ankara'dan kalkan Boğaziçi Ekspresini kullanabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Bilecik Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Bilecik Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı