Taşoz Adası (Thassos)

taşoz adası

Taşoz Adası Hakkında

Tasoz Adası, Yunanistan’a bağlı Ege Adalarından biridir. 380,1 km² lik yüzölçümü ile Yunan Adaları arasında 12. büyük adasıdır. Hem Yunanistan anakarasına hem de Türkiye anakarasına yakın konumda olan Tasoz adası, Ege Denizi’nin en kuzeyinde konumlanmıştır. Yunanistan’ın Doğu Makedonya olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Kavala şehrine bağlı olan Tasoz Adasına, Kavala-Tasoz arası feribotla ulaşım süresi takriben 1 saat 20 dk ‘dır. Dünyanın birçok yerinden turist alan ada, popüler plajları, masmavi suları, zümrüt yeşili doğası, antik bölgeleri, tarihi eserleri ve lezzetli mutfağı ile “iyi ki gelmişim” diyeceğiniz bir yaz tatili vadetmektedir. Kozmopolit atmosferi ile hem gece hem de gündüz eğlenceli ortamları bulunan Tasoz adası, aynı zamanda doğaseverlerin trekking ve diğer çeşitli sporları yapabileceği, içinde ormanlık alanların, nehirlerin ve şelalelerin de yer aldığı büyüleyici bir adadır. Kekik kokulu tepelerinde harika manzaraları anılarınızda biriktirirken, pitoresk koylarında gezebilir, geleneksel mimari evlerin bulunduğu dar sokaklarında huzuru bulabilir, bal, şarap ve sızma zeytinyağı başta olmak üzere yöresel ürünlerin satıldığı dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

 

Tarihsel geçmişi de oldukça zengin olan Tasoz Adasının bilinen ilk sakinleri antik çağlarda adaya yerleşim kuran Fenikelilerdir. Adada bulunan mermer ve altın gibi yeraltı zenginlikleri, Fenikelilerin burada kolonileşmesinin en büyük sebeplerindendir. Kral Anigoras’ın oğlu Thassos, adaya ismini vermiştir. Antik çağdan kalma madeni paraların üzerinde, mitolojideki şarap ve eğlence Tanrısı Dionysos’un resminin basılmış oluşu, o dönemde adada bağcılık ve şarap üretiminin de ne kadar önemi olduğunu göstermektedir. Zaman içerisinde Persler, Spartalılar, Atinalılar, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlık tarafından yönetilmiş olan ada, 1912 yılında Balkan Savaşından sonra Yunanistan’a bağlanmıştır.

 

Taşoz Adası Gezilecek Yerler

Limenas

Tasoz Adasının merkezi ve başkenti olan Limenas şehri, adanın kuzeyinde yer almaktadır. Aynı zamanda adanın dışarıya açılan kapısı konumunda olan Limenas önemli bir liman kentidir. Konaklama yerleri, mağazalar, restoranlar, kafeler ve eğlence yerleri bulunan Limenas, aynı zamanda tarihi yapıları, mimari eserleri ve idari binaları ile de öne çıkmaktadır.

Limenas’a yürüme mesafesinde olan Antik Agora bölgesi Tasoz adasının geçmişine ışık tutan en önemli ören yerlerinden biridir. MÖ.6.yy’a kadar uzanan eserleri, tapınakları, anıt ve heykelleri görülmeye değerdir. Günümüze kadar korunabilmiş bu eserleri her yıl çok sayıda turisti Antik Agora’ya çekmektedir. Ören yerinden tepeye doğru çıkıldığında ise muhteşem manzarası ile Antik tiyatronun kalıntıları görülmektedir. Antik Agora ve diğer tarihi bölgelerden çıkartılan eserlerin bazıları Limenas Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Bu bölgede ayrıca Evraiokastro Arkeolojik Sit Alanı, Antik Odeion, Silen Kapısı, Zeus ve Hera Kapısı, Dionysos, Artemis, Poseidon Tapınaklarının yer aldığı Polykrates Kalesi olarak da bilinen Akropol ve günümüzde kültür merkezi olarak kullanılan 19.yy mimari eserlerinden Kalogeriko (Vatopediou Manastırı) gezilebilecek yerler arasında sayılabilir.

Limenaria

Tasoz adasının ikinci önemli kasabası olan Limenaria, aynı zamanda eski limanın bulunduğu bölgeyi içine almaktadır. Popüler turizm bölgesi olan Limenaria, lüks otellere, yat kulüplerine ve pahalı restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda neoklasik mimari tarzda evleri, pitoresk manzarayı bütünleyen rengarenk balıkçı tekneleri ve sahildeki tavernaları ile hayranlık verici bir görselliğe sahiptir. Bu güzel kasabanın sınırları içerisinde dolaşırken, geleneksel ve etnik özelliklerini daha yakından tanımak için yöresel kostümlerin, çeşitli eşyaların, seramiklerin ve fotoğrafların sergilendiği Folklor Müzesini gezebilirsiniz.

Theologos

Limenas’a 50km uzaklıkta bulunan Theologos Köyü, adanın en eski yerleşimlerinden biridir. Çok güzel sokakları, muhteşem taş konakları, çiçekli bahçeleri ve tarihi yapıları bulunan geleneksel yapıda bir yerdir. Köyün en eski mimari yapısı Agia Paraskevi Kilisesidir. Muazzam taş işçiliği ve çini süslemeleri olan kilise, kutsal Meryem Ana’ya adanmış simgelere sahiptir. Theogolos Folklor Müzesi, bu şirin köyde ziyaret edebileceğiniz diğer bir alternatif mekan olabilmektedir.

Potamia

Tasoz Adasının en yüksek dağı ve en popüler trekking parkuru olan Ypsarion Dağı’nın eteklerine kurulmuş olan dağ köyü, merkez Limenas’a 10 km mesafededir. Muhteşem panoramik manzaraları bulunan Potamia köyü, adadaki meşhur gezi rotalarından biridir. Geleneksel evlerin, taş duvarlı sokakların bulunduğu Potamia’da, bir de vaktiyle burada doğmuş olan ünlü heykeltraş Polygnotos Vagis’in soyut eserlerinin sergilendiği Vagis Heykel Müzesi, sanatsever ziyaretçilerini beklemektedir.

Panagia

Adanın başkenti Limenas’a 7km uzaklıkta bulunan Panagia, aynı zamanda Tasoz’un eski başkentidir. Yemyeşil ormanlık alanların, zeytinliklerin ve küçük derelerin arasında kurulmuş olan Panagia, muhteşem bir doğaya sahiptir. Konaklama tesisleri, tavernaları, kafeleri, altın kumlu plajı bulunan kasabada, geleneksel mimariye sahip ahşap evler, tarihi kiliseler görülebilmektedir. Köyde yetişen domatesler, cevizler, incirler ve köye has bir tatlı olan “şam tatlısı” ana meydanda bulunan dükkanlardan satın alınabilmektedir. Panagia’ya yürüme mesafesinde yer alan Dracotrypa Mağarası (Ejderha Deliği), etkileyici sarkıt ve dikitleri ile ünlü olan ve adını ejderha şeklindeki dikitlerden almıştır. Mağaranın gizemleri hala tam olarak çözülebilmiş değilse de turizme kazandırılmış ve popüler yerlerden biri halini almıştır.

Taşoz Adası Plajları

Yunanistan Adalarının arasında en güzel plajlara sahip adalardan birisi de Tasoz Adası dersek abartmış olmayız. Ada üzerinde bulunan popüler 33 sahile ait plajlar, zümrüt yeşili ağaçlık alanların arasında altın rengi kumsallara ve turkuaz rengi kıyılara sahiptir. Farklı tatil tercihlerine hitap eden turistik tesisleri ve otellerinin bulunduğu Tasoz adasının plajları da yine misafirlerinin tercihlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Su sporlarına elverişli, organize, eğlenceli aktivitelere sahip olan yada tamamen mahremiyet ve sessizlik içeren plajları bulunmaktadır. Adanın ünlü plajlarına örnek vermek gerekirse, başkent Limenas’a 12km mesafede olan Altın Sahil Plajı, 20km mesafede olan Cennet Plajı, 30km mesafede olan Alyki Plajı, 39km mesafede olan Metalia Plajı, 40km mesafede olan Psili Ammos Plajı, 32km mesafede olan Aspas Plajı, 2km mesafede olan Makriamos Plajı, 42km mesafede olan Patos Plajı, 40km mesafede olan Pefkari Plajı, 10km mesafede olan Skala Rachoni Plajı, 42km mesafede olan Astris Plajı, 40km mesafede olan Kamari Plajı, şehir merkezindeki Palio Limani Plajı ve merkeze 1km mesafede yer alan Papalimani Plajı.. Tasoz Adasının popüler plajları arasında sayılabilir.

Taşoz Adasında Yeme İçme

Yunan Mutfağı ve Ege Mutfağının en güzel yemeklerini deneyimleyebileceğiniz Tasoz Adası, Yunan Adalarının en taze ve lezzetli deniz ürünlerine de sahip bir adadır. Enfes menülerde kalamar, karides, midye ve ahtapot ayrıca balık çeşitleri Tasoz mutfağının spesiyelleri arasındadır. Tabii ki zeytinyağlılar, salata çeşitleri ve mezeler sofraların olmazsa olmazı özelliği taşımaktadır. Biberli kabak, kabak çiçeği dolması, dolmades, mousakka, cacıki, börek, zeytinyağlı sarma, patlıcan kızartması, bir çeşit ot yemeği olan tatarka, kabaktan yapılan pitarakia, feta peyniri ile hazırlanan bouyourdi… ada restoranlarında öne çıkan lezzetler arasındadır. Kafelerde frappe ve aromalı kahve çeşitleri ile cheesecake, pasta ve baklava gibi tatlılar servis edilirken, taverna ve barlarda Yunanistan’a özgü rakı olan Ouzo, ayrıca Tasoz’ün meşhur şarapları da en çok tüketilen içkiler arasındadır.

Taşoz Adasına seyahat planlarınızda yardımcı olacak oteller hakkında bilgi almak ve konaklama fiyatlarını öğrenmek için Online Otel Rezervasyonu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Taşoz Adası seyahatiniz boyunca, adada rahatça gezebilmek ve popüler yerlere daha kolay ulaşabilmek için, Taşoz Adasında araç kiralama seçeneklerine Taşoz Adası Araç Kiralama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Taşoz Adası Ulaşım

Türkiye’den Tasoz Adasına ulaşımın en kolay yolu Yunanistan’ın Kavala kentine seyahat edip oradan feribotla adaya geçmektir. Bunun için iki seçenek vardır.

Karayolu ulaşımını tercih edenler için, İstanbul-Kavala arası karayolu mesafesi yaklaşık 450km’dir. İstanbul’dan Selanik ve Kavala kentlerine otobüs seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan Selanik şehrine ulaşım için Yunanistan Otobüs Seferleri adresimizden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca, Tekirdağ-Kavala arası otobüs seferleri de bulunmaktadır. Tekirdağ iline otobüsle seyahat etmek oradan da Yunanistan’ın Kavala şehrine ulaşım için Tekirdağ Otobüs Firmaları adresimizden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer, Kavala’ya ulaşım tercihiniz havayolu ise, Atina aktarmalı uçuş yapmalısınız çünkü Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır.

Tasoz Adası seyahatinizi Yunanistan’ın başkenti Atina aktarmalı olarak planlayacaksanız Havalimanları Uçuş Bilgileri adresinden uçak seferleri ve saatleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca uçak biletleriniz için en avantajlı seçenekleri de Ucuz Uçak Bileti adresinden takip edebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise Kavala Limanına ulaşım için Selanik’e uçmaktır. Selanik şehri ile Kavala Limanı arası yaklaşık 150km’dir. Selanik Uluslararası Havalimanından Kavala kentine ulaşım araçları, taksi ve rent a car seçenekleri mevcuttur. Selanik’ten Kavala Limanına ulaşım için Selanik’te araç kiralama seçeneklerine Selanik Araç Kiralama Firmaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kavala limanından Tasoz adasının başkenti Limenas’deki Skala Prinou Limanına her gün feribot seferleri yapılmaktadır. Yolculuk süresi 1saat 20dk sürmektedir. Keramoti Limanı, Kavala bölgesindeki bir diğer liman olup, Tasoz adasına sadece 6 deniz mili uzaklıktadır. Keramoti Limanı- Limenas arası feribot yolculuğu yarım saat sürmektedir.

Taşoz Adası Nerede?

Tasoz Adası Ege Denizi’nin en kuzeyindeki Yunan Adasıdır. Doğu Ege Takım adaları arasında yer alan Tasoz adası, Kavala kentine çok yakın konumda ve Keramoti limanına sadece 6 mil mesafededir. Tasoz Adasının coğrafi konumunu daha net görebilmek için aşağıdaki haritayı inceleyebilirsiniz.