Yalova Açık Hava Müzesi

 
yalova müzesi

Yalova Açık Hava Müzesi Hakkında

Arkeolojik eserlerin açık havada sergilenmesi mantığıyla kurulmuş Yalova Açık Hava Müzesi, birçok farklı medeniyetten eserleri envanterinde bulunduran önemli tarih müzelerinden birisidir. Anadolu tarihinde 6000 yıl gibi bir geçmişe sahip olan Yalova kentinin tarihindeki bu etkenleri gün yüzüne çıkaran keyifli ve sakin bir mekan ile birlikte müze yıllardır her zaman yoğun bir ziyaretçi almaktadır.

 

Yalova Açık Hava Müzesi Tarihçesi

Yalova'da tarihin derinliklerinden gelen kültürleri bir araya getiren bir yerleşim kültürü bulunurken, bu yerleşim kültürü kentte birçok yapı ve eseri arkasında bırakarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu nedenle yakın tarihte Yalova'da bu eserleri insanlara sunacak bir müze kurma kararı verilmiştir. Bu karar bağlamında Yalova Uygulama Oteli, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü ve Eski Hastanenin bulunduğu alan üzerinde bir müze kurulumu yapılması tercih edilmiştir.

Yalova merkezinde Safran Derenin hemen yanı başında ve Sanat Sokağı'nın köşesinde bulunan müze için 2002 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından onay verilmiştir. Sonrasında gerçekleştirilen çalışmalar ile birlikte ilin birçok farklı bölgesinden toplanarak muhafaza edilmiş tarihi eserler ile 29 Ekim 2003 tarihinde müze hayata geçmiştir.

Yalova Açık Hava Müzesi Eserleri

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkıları ile kurulan Yalova Açık Hava Müzesi, özel bir dizayna sahip olarak 2005 yılının sonu itibarıyla farklı tarihlerde ilde toplanan 46 adet tarihi eserin envanteri ile açık havada geziye açılmıştır. Bu eserler arasında Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinden olmak üzere birçok farklı yapıt ve bu yapıtların bazılarının da maketleri bulunmaktadır.

Geniş bir alana sahip olarak keyifli şekilde gezi imkanı sunan Yalova Açık Hava Müzesi sınırlarında bahsedilen farklı dönemlere ait olarak onur taşları, sütunlar, lahitler ve mezar stelleri gibi birçok farklı eser bulunmaktadır. Yine minyatür olarak uygulanmış bölgedeki tarihi yapıların örnekleri olarak da camiler ve diğer yapıların maketleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Yalova Açık Hava Müzesi Ulaşımı Ve Giriş Ücreti

Yalova şehir merkezinde bulunan müze, Şht. Ömer Faydalı Caddesi üzerinde çok kolay bir şekilde ulaşılabilecek noktadadır. Kentin birçok farklı noktasından toplu ulaşım araçlarıyla, yürüyerek veya taksiyle ulaşmanız mümkündür. Müze hafta içi mesai saatleri boyunca ziyarete açık olmakla birlikte 24 saat korunmakta ve kontrollü bir şekilde giriş sağlanmaktadır. Ancak giriş ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Şehir dışından gelerek Yalova Açık Hava Müzesine ulaşmak için karayolunu tercih edecek yolcular Yalova Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Yalova Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler. Yalova'ya bir diğer ulaşım şeklide deniz yoludur, Pendik-Yalova arası çalışan deniz otobüsü seferlerini inceleyebilirler.