Zonguldak Fener Mahallesi

 
zonguldak fener mahallesi

Zonguldak Fener Mahallesi Hakkında

Bugün dahi kömür madenleri ile kara elmasın kenti olarak bilinen Zonguldak, çok eski yıllardan bu yana madenlerin işlediği bir kenttir. Hatta Zonguldak'ta kömür madenleri ilk bulunduktan sonra Fransız sermayesi kısa sürede bu topraklarda etki etmiştir. Çünkü Fransızlar 1890-99 yılları arasında ilk kömür rıhtımını da kurarak bugün Fener Mahallesi olarak bilinen bölgede bir yaşam alanı kurulumu da sağlamışlardır.

 

Zonguldak Fener Mahallesi Tarihçesi

Kömür madenleri ile birlikte Zonguldak'ta Fransız etkisinin görüldüğü zamanlarda Fener Mahallesi olarak adlandırılan önemli bir yerleşim yeri kurulmuştur. Zonguldak'ın kent merkezinin Kuzeydoğu tarafında Karadeniz kıyısına ulaşan bir burun üzerinde kurulmuş bu mahalle, aslında o dönemlerde Zonguldak halkı tarafından Fransız Mahallesi olarak adlandırılmıştır. Çünkü Fransızlar bu bölgeyi meskun mahal olarak belirledikleri için bu bölgede bir mahalle kurmayı seçmiştir.

Mahallenin kurulmasından yaklaşık 20 sene sonrasında mahallenin bulunduğu burunda Zonguldak Deniz Feneri inşaatı gerçekleştirilince halk tarafından da bu mahallenin ismi Fener Mahallesi olarak adlandırılmıştır. Yıllar sonrasında Cumhuriyet'in ilan edilmesi ve Zonguldak'ın tamamen Türk toprağı olması ile birlikte artık mahalle bir Türk mahallesine dönüşmüş ve coğrafi yapısı göz önünde bulundurularak adı belediye kayıtlarında Yayla Mahallesi olarak tescil edilmiştir.

Zonguldak Fener Mahallesi Ve Turizm

Fener Mahallesi deniz kıyısında doğal ve yemyeşil bir yapıya sahip olarak, hem tarihi hem kültürel açıdan çok önemli bir geçmişe sahiptir. Bu nedenle yerel yönetimler ve kentsel idare tarafından bu özel yerleşim yeri Yayla Mahallesi adı altında koruma kapsamına alınmış ve geleceğe ulaştırılacak şekilde değerlendirilmiştir.

Fener Mahallesi günümüzde kentsel sit alanı oluştururken, endüstriyel mirasın izlerini taşıyan bir yere de sahiptir. Ancak buna rağmen her tarafında doğa ve kültür yürüyüşleri gerçekleştirebilecek kadar etkileyici ve her noktasında bambaşka manzara sunan bir yerleşim alanıdır.

Fener Mahallesi'nde 1950'li yıllarda dönemin EKİ Umum Müdürü İhsan Soyak tarafından birçok önemli gelişme sağlanmıştır. Bu dönemde mahalle sınırları içerisinde inşa edilen lojmanlar, misafirhane, deniz kulübü, tenis kortları gibi birçok farklı yapı mahallede turistik ve kültürel değişimin sağlanmasında önemli bir yer oluşturmuştur. Bu bağlamda günümüzde de Fener Mahallesi gezilirken bu yapılar görülebilir ve özellikle yemyeşil bir çevreye sahip olan mahallede doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık etkinlikleri, piknikler, geziler ve restoranlar gibi işletmelerde akşam yemekleri tercih edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Fener Mahallesi Ulaşımı

Fener Mahallesi, Zonguldak merkezinin Kozlu ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçeye ulaştıktan sonra Fener burnuna doğru ilerlediğinizde, yayla sınırından itibaren mahalle başlamaktadır.

Şehir dışından Zonguldak Fener Mahallesine ulaşmak isteyenler ulaşmak için karayolunu tercih etmek isterse Zonguldak Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Zonguldak Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler. Zonguldak'a bir diğer ulaşım şeklide tren yoludur, bunun için Zonguldak-Karabük arası ve Zonguldak-Çaycuma-Gökçebey çalışan bölgesel tren seferlerini inceleyebilirler.