İnterRail Pass

 
interrail

İnterRail Nedir?

Pek çok gezgin tarafından tercih edilen bir seyahat biçimi olan İnterRail, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafınca uygulanmaktadır. Her yaştan gezginin ekonomik bir şekilde Avrupa ülkelerini gezmesini sağlayan İnterRail, pass yani göster – geç bilet türüdür. İstediğiniz yerde istediğiniz zaman kullanabileceğiniz biletin en güzel yanı ise kişi sınırlamasının olmamasıdır. Tüm gezginlerin farklı fiyat uygulamasıyla alacağı İnterRail Pass bileti tamamen kişiye özeldir. Şöyle ki; biletin başlangıç tarihi ve yılın hangi döneminde kullanılacağı tamamen size bağlıdır.

İnterRail Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

InterRail Global Pass biletini alarak 30 Avrupa ülkesinden dilediğinizi 5 gün ile 3 ay arasında gezebilirsiniz. InterRail Bir Ülke Pass biletini alarak ise Bosna Hersek, Sırp Cumhuriyeti ve Karadağ hariç diğer Avrupa ülkelerinden birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız göster geç yaparak dolaşabilirsiniz. InterRail biletinin geçerli olduğu Avrupa ülkeleri şu şekildedir;

İnterRail Biletini Kimler Alabilir?

Resmi olarak herhangi bir Avrupa ülkesinde ikamet ettiğini belgeleyen tüm gezginler satın alabilmektedir.

İnterRail Bileti İçin Vize Gerekli Mi?

İnterRail bileti alan Türk vatandaşlarının vize uygulayan tüm ülkelerden vize alması gerekmektedir. Gezginlerin yolculuğa başlamadan önce vize işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Çünkü başka ülke sınırlarında vize başvurusu yapılamamaktadır. 25 Avrupa ülkesi Schengen Ülkeleri olarak anılmaktadır. Herhangi bir Schengen ülkesinden aldığınız vize ile diğer üye ülkeleri gezebilirsiniz.

İnterRail Bileti Nerden Ve Nasıl Alınır?

İnterRail biletlerini başta resmi İnterRail web sitesi olmak üzere TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garlarından satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra İstanbul’da Cosmopolitan, Gençtur ve Viking Turizm, Ankara’da Uygar Tours ve Van’da Ayanis Turizm acentelerinden satın alabilirsiniz. Ancak Avrupa’da yaşıyorsanız, gideceğiniz tren garındaki gişelerden biletinizi temin edebilirsiniz. İnterRail bileti almak için gerekli tek şey ise pasaportunuzdur. Pasaportunuzu gösterdiğiniz takdirde bilet ücretini ödeyerek İnterRail Pass sahibi olabilirsiniz.

İnterRail Bilet Türleri

Temelde İnterRail Global Pass ve InterRail Bir Ülke Pass olmak üzere çeşit bilet vardır. Ancak bu biletlerde geçerlilik süresi ve kaç gün seyahat edileceğine göre kendi içinde kategorilere ayrılmaktadır. İnterRail Global Pass ve InterRail Bir Ülke Pass haricindeki diğer bilet türleri şu şekildedir;

Birkaç Ülkeyi Gruplayan Biletler

Yunanistan Ya Da İtalya’ya Feribotla Geçiş İçeren Biletler

İtalya ve İspanya’da Ekstra Hizmetler Sağlayan Biletler

InterRail Biletinin Geçerlilik Ve Kullanım Süreleri

Bilet Türü Geçerlilik Süresi Kullanım Süresi
Bir Ülke Pass 15 Gün 5 Gün (Flexi)
  1 Ay 7 Gün (Flexi)
  1 Ay 10 Gün (Flexi)
  15 Gün Sınırsız
  22 Gün Sınırsız
  1 Ay Sınırsız
Global 1 Ay 3 Gün (Flexi)
  1 Ay 4 Gün (Flexi)
  1 Ay 6 Gün (Flexi)
  1 Ay 8 Gün (Flexi)

Interrail Yolculuğunda Rezervasyon Gerekli Midir?

Interrail bilete sahip kişilerin rezervasyon gerektiren hatlarda rezervasyon yaptırması zorunludur. Bunun haricinde diğer hatlarda boş buldukları koltuklarda rezervasyon yaptırmadan yolculuk yapabilirsiniz. Ancak yer bulamadığınız takdirde koridorda ve ayakta seyahat ederek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

 

Kullanım Şartları:

E-yasamrehberi.com bu sitede sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan tren saatlerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Bu saatlerin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez. Bilgileri lütfen TCDD web sitesinden veya yukarıdaki telefon numaralarından kontrol ve teyit ediniz.