Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır? 4A - 4B - 4C İçin

1. SGK' ya giderek banka değişikliği yapmak:

Emekli, dul ve yetimler tarafından, banka/şube değişikliği için SGK İl veya Merkez Müdürlüklerine verilecek dilekçe ile anlaşmalı bankalardan herhangi birisine emekli aylığının nakli yapılarak banka/şube değişikliği gerçekleştirilebilmektedir.

2. İnternet üzerinden banka değişikliği yapmak:

Emekli aylığı banka veya banka şubesi değişikliğini internet üzerinden bankaya gitmeden de yapabilirsiniz. Banka veya PTT şube değişikliği talepleri “www.turkiye.gov.tr” internet adresine T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile yapılacak giriş sonrasında bu site üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.


Aşağıda bu hizmete ulaşacağınız linkler, türkiye.gov.tr web sitesinde yapmanız gereken işlemlerin resimli açıklaması ve sayfanın altında SGK ile anlaşması olan ve emekli aylığı ödemesi yapan bankaların listesi bulunmaktadır.

Bu hizmetten yararlanmanız için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet Kapısı şifre zarfını T.C. Kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimlik kartınızla (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği) birlikte tüm PTT Merkezlerimizden ve yetkilendirilen PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bunun dışındaki kimlik belgeleri kesinlikle kabul edilmemektedir. Aşağıdaki linkten size en yakın e-Devlet şifresi veren PTT şubesini ve adresini öğrenebilirsiniz. (Not: Her PTT Şubesi e-Devlet şifresi vermemektedir. Aşağıda gelen ekranda "Sadece e-Devlet şifresi dağıtan şubeleri listele" kutucuğunu işaretleyiniz.)

e-Devlet Şifresi Veren PTT Şubeleri >>

Hemen üstte yer alan emekli olduğunuz kurumun banka değişikliği linkine tıklayarak türkiye.gov.tr web sitesinin ilgili sayfasını açınız. E-Devlet şifreniz ile siteye giriş yapınız.

Emekl Maaşı Banka Değişikliği -1
Karşınıza sizin ve maaş aldığınız banka veya Ptt bilgileri gelecektir. Bunları kontrol ettikten sonra bilgilerin altında yer alan "Banka / Şube Bilgilerinizi değiştirmek için tıklayınız" bölümüne tıklayınız.
2 ci ekranda karşınıza "Yeni Banka Bilgileriniz" gelecektir. Bu bölümde şehir, banka adı ve banka şubesi seçerek "Güncelle" butonuna basarak değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

4-A SSK, 4-B Bağ-Kur, 4-C Emekli Sandığı, emekli aylığı ödemesi yapan bankalar:

1- Akbank T.A.Ş.
2- Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
3- Alternatifbank A.Ş.
4- Anadolubank A.Ş.
5- Denizbank A.Ş.
6- Burgan bank A.Ş.
7- Finansbank A.Ş.
8- HSBC Bank A.Ş.
9- ING Bank A.Ş.
10- Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
11- Şekerbank T.A.Ş.
12- Tekstil Bankası A.Ş.
13- Turkısh Bank A.Ş.
14- Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
15- Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
16- Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
17- Türkiye Halk Bankası A.Ş.
18- Türkiye İş Bankası A.Ş.
19- Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
20- Odea Bank A.Ş.
21- Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
22- T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
23- PTT A.Ş.