Amasya Merzifon Havalimanı (MZH)

amasya havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Merzifon Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Amasya Merzifon Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Ortaova Köyü 05300 Merzifon/AMASYA
Telefon: 0358 535 10 16 / 17
Faks: 0358 535 10 76
Email: infomerzifon@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Amasya Merzifon Havalimanı

Amasya Merzifon Havalimanı, adından da anlaşılacağı üzere Amasya’nın Merzifon ilçesinde yer alan ve bölge halkına havayolu ulaşım hizmeti sağlayan bir havalimanıdır. Amasya merkeze 46 kilometre, Merzifon’a ise 6 kilometre mesafede konumlandırılan bu havalimanı, DHMI bünyesinde faaliyet göstermektedir. İlk kurulduğu yıllarda Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde olan Amasya Merzifon Havalimanı’na daha sonralarda sivil tesisler ilave edilmiş ve 20 Haziran 2018 tarihinde dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan Binali Yıldırım tarafından sivil hava trafiğine de açılmıştır. Söz konusu tarihten bu yana ülke genelinde iç hatlar seferleri düzenlenmektedir.

Merzifon Havalimanı, bulunduğu konum itibari ile yalnızca Amasya ve Merzifon’a değil, aynı zamanda Tokat, Çorum ve Samsun’un da bazı yakın ilçeleri için de hizmet vermektedir. Sivil havalimanı olarak faaliyet göstermeye başladığı ilk zamanlarda haftalık 3 seferin düzenlendiği bu havalimanında, ilerleyen süreçlerde seferler 4’e çıkarılmıştır. Üstelik düzenlenen bu seferler İstanbul-Amasya, Amasya-İstanbul arasıdır. Fakat yolcuların yoğun talebi üzerine Türk Hava Yollarının bu uçuşları günümüzde haftada 7 sefer olarak gerçekleştirilmektedir.

Amasya Merzifon Havalimanı Özellikleri

Amasya Merzifon Havalimanı’nda karşılıklı olarak sefer düzenleyen havayolu şirketi Türk Hava Yolları ve Pegasus olarak bilinmektedir. Uluslararası havalimanı olma niteliği bulunmayan bu havalimanı, yalnızca yurt içi seferleri düzenlemektedir. Ayrıca Amasya’dan Türkiye’nin İstanbul dışındaki Ankara, Adana, Antalya ve İzmir gibi farklı şehirlerine seyahat etmek isteyen yolcular İstanbul aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilmektedir.

Amasya Havalimanı teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse; bu havalimanında bulunan terminal binası yaklaşık olarak bin 200 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. 2008 yılından bu yana aktif bir şekilde faaliyet gösteren bu havalimanında bir adet apron, bir adet pist, iç hatlar gelen yolcu terminali ile giden yolcu terminali, bir adet taksirut, dış hatlar gelen yolu terminali ile giden yolcu terminali bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yolcuların bilet kontrollerini gerçekleştirebilmeleri adına check-in alanları, işletme şefliği, bekleme salonu, havayolu uçak bilgileri ve uçuş kontrolü alanları, bagaj konvektörleri, x-ray cihazı ve bunun gibi alanlar da yine bu havalimanında yer almaktadır.

Amasya Merzifon Havalimanı özellikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, yolcuların temel gereksinimlerini karşılayabilmeleri açısından da çeşitli alanlar bulunmaktadır. Örneğin; pek çok farklı bankaya ait olan ATM’ler, PTT ofisi, 132 araç kapasiteli otopark, rent a car firmaları, güvenlik noktası, hediyelik eşya mağazaları ve bekleme alanları da bulabilmek mümkündür. Üstelik yeme – içme ihtiyaçlarının karşılanması için de kafe ve restoran da yine Amasya Havalimanı bünyesinde yer almaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.