Esenboğa Havalimanı Ulaşım

Ülkemizin başkenti Ankara, vazife ve konum itibariyle Türkiye'nin kalbidir. Cumhuriyet tarihimizle ilgili büyük adımların atıldığı önemli illerimizden biridir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün kabristanının yer aldığı şehrimizdir. Başkent, Avrupa ve Asya arasındaki geçiş noktasında bulunmasıyla Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya karayolu ve havayolu ulaşımı mevcuttur.

 

Ankara Esenboğa Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı 1955 yılında Türkiye’nin başkenti Ankara’nın Akyurt ve Çubuk ilçeleri sınırları içinde yer almaktadır. Esenboğa Havalimanı’nda iç ve dış hatlar terminali, kargo terminali ve genel havacılık terminali ile uçuşlar gerçekleşmektedir.
Türkiye’nin iç ve dış hatların bir arada olduğu tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Esenboğa Havalimanı’nın sahibi Devlet Hava Meydanları İşletmesi iken işletmecisi Mayıs 2023’e kadar TAV Havalimanları’dır. Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde ücretsiz kablosuz internet, kafeler, restoranlar, dünyaca ünlü markaların mağazaları, lounge hizmetleri, bankamatikler, kayıp eşya bürosu, otopark ve hatta içerisinde havuz bulunan havaalanı, vale hizmetinin de bulunduğu, dünyanın dört bir yanından gelen yolculara hizmet sunmaktadır.
Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB) kodu ile Ankara’nın Akyurt ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine 28 km mesafede, yaklaşık olarak ulaşımı 31 dakika süren uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanına ulaşım, Belko Air adlı otobüsler, belediye otobüsleri, havaş, taksi, özel transfer araçları ile sağlanmaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı
Adres: Balıkhisar Mahallesi, Özal Bulvarı, Akyurt/Ankara,Türkiye
Çağrı Merkezi: 444 9 TAV (828)
TAV Esenboğa Havalimanı Santral: 0312 590 40 00
DHMİ Esenboğa Havalimanı İletişim: 0312 398 00 00

senboğa Havalimanı Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Havaş Ankara Esenboğa Havalimanı Servis Saatleri

Havaş Esenboğa Havalimanı'na inen tüm uçakların inişinden 25 dakika sonra havalimanından hareket etmekte ve 11 TL bilet fiyatı ile ulaşım hizmeti vermektedir.
Aşti’den Esenboğa Havalimanı’na hareket saatinden önce ara duraklardan servis kullanacak yolcuların Aşti Otogar hareketinden 1 saat önce (0530 430 94 73) telefon numarasını arayarak rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.

Esenboğa Havalimanı Havaş Yolcu Alma Noktaları: AŞTİ Otogar Geliş Katı 129-130 Nolu Peron’dan hareket ederek İstasyon Caddesi Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı ve Pursaklar’dan yolcu alınarak Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminaline ulaşılmaktadır.

Esenboğa Havalimanı Havaş Yolcu İndirme Noktaları: Özal Bulvarı, Pursaklar, Çevreyolu, İstasyon Caddesi Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı ve Aşti Otogarda yolcu indirmektedir.

Esenboğa Havalimanı Ankara Havaş Otobüs İşletmesi Telefon Numarası: 0850 222 04 87 / 444 0 487

Sponsorlu Bağlantılar

Esenboğa Havalimanı Belko Air ve Ankara Büyükşehir Belediye Otobüsü

BelkoAir Otobüsü: Belko Air ile gitmek istediğiniz yerlere yaklaşık 50-60 dakikada ve 11 TL ücret ödemesi ile ulaşabilirsiniz. Havalimanı'nın iç ve dış hatların çıkış kapısı önünden hareket eden BelkoAir havalimanı otobüsleri; Şehir Merkezi, Kızılay, Ulus, AŞTİ, Ümitköy, Batıkent arasında karşılıklı hizmet veren otobüslerdir. Sabah saat 05.00-00.00 arası 30 dakikada bir, gece 24.00- 05.00 arasında ise saatte bir hareket etmektedir.
442-A Belkoair Otobüsü / AŞTİ Otogar -Esenboğa Havalimanı
442-K Belkoair Otobüsü / Kızılay - Esenboğa Havalimanı
442-B Belkoair Otobüsü / Ümitköy-Batıkent - Esenboğa Havalimanı
BelkoAir Havalimanı Otobüs İşletmesi Telefon Numarası: 444 9 312 - 0549 785 18 91

Ankara Büyükşehir Belediye Otobüsü: Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Aşti Otogar’ına ulaşmak isteyen misafirler için; Ankarakart sisteminin kullanıldığı belediye otobüslerinde; biniş kent kart ile 3.25 TL, kullan at bilet ise 4.00 TL ödemesi ya da şoföre nakit olarak yapılan ödeme ile Aşti Şehirlerarası Terminal’e yaklaşık 70 -75 dakika süre içerisinde ulaşılmaktadır.
442-3 Numaralı Beledye Otobüsü / Aşti - Havalimanı
442-3B Numaralı Beledye Otobüsü / Havalimani – Batıkent – Aşti
Belediye Otobüsü işletmesi Ego Genel Müdürlüğü Telefon Numarası: 0312 507 10 00

Ankara Esenboğa Havalimanı Taksi

Ankara Havalimanı, şehir merkezine 28 km uzaklıkta yer alan en rahat ve hızlı ulaşım sağlayan araçlar taksilerdir. Taksi havalimanı iç ve dış hatlar yolcu çıkışları önünden 7/24 hizmet vermektedir.

Esenboğa Havalimanı tahmini taksi ücretleri:
Ankara Esenboğa Havalimanı - AŞTİ Otogar arası taksi ücreti: 125 - 140 TL’dir.
Ankara Esenboğa Havalimanı - Ankara Tren Garı arası taksi ücreti: 115 - 130 TL’dir.
Ankara Esenboğa Havalimanı - Kızılay arası taksi ücreti: 120 - 135 TL’dir.
Ankara Esenboğa Havalimanı - Ulus arası taksi ücreti: 110 - 125 TL’dir.
Ankara Esenboğa Havalimanı - ANKAmall AVM arası taksi ücreti: 125 - 135 TL’dir.

Tabii ki bu taksi fiyatları değişim göstermektedir. Esenboğa Havalimanı taksi fiyat tarifesini öğrenmek için Esenboğa Taksi Durağı internet sitesine bakmanızı tavsiye ederiz. Taksi ücretlerini net öğrenebilmek adına aşağıdaki telefon numarasını arayarak da bilgi alabilirsiniz.
Ankara Esenboğa Havalimanı Taksi Telefon Numarası: 0312 398 08 98

Ankara Esenboğa Havalimanı Araç Kiralama / Rent a Car

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama şirketleri havaalanı içerisinde ve çevresinde yer alan birçok firmadan kiralayacağınız araçlarla gideceğiniz yerlere konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı Araç Kiralama sayfamıza göz atarak bilgi edinebilir ve güvenli bir şekilde rezevasyon yapabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havaalanı içerisinde yer alan araç kiralama firmaları:
AVİS Rent a Car Ankara Esenboğa Havalimanı Telefon Numarası: 444 28 47 - 0312 398 03 15
Enterprise Rent a Car Ankara Esenboğa Havalimanı Telefon Numarası: 0312 398 21 66 - 0533 481 56 37
Europcar Rent a Car Ankara Esenboğa Havalimanı Telefon Numarası: 0850 377 03 77 - 0312 398 21 66 - 0312 398 05 03
Hertz Rent a Car Ankara Esenboğa Havalimanı Telefon Numarası: 0850 811 32 56 - 0312 398 05 35

Ankara Esenboğa Havaalanı çevresindeki araç kiralama firmaları: Alamo, Avec Car Rentals, Circular Car Hire, Cizgi Rent a Car, Global Rent a Car, Green Motion, InterRent, Rent Go, Sixt ve Windy Car Rental markalarından araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı Otopark

Ankara Esenboğa Havalimanı Katlı Otoparkı, havaalanı içerisinde iç ve dış hatlar terminallerinin paralelinde yer alan 4.053 araç kapasiteli bir yerdir. Esenboğa Havalimanı’nda bulunan açık otoparkın girişi, gelen yolcu katındaki iç hatlar yolcu çıkışının 50 metre ilerisinde yer alan CIP Otoparkı 24 saat hizmet vermektedir.
Özel araçları ile havalimanına ulaşım sağlayacaklar için havaalanının yakın çevresine konumlandırılmış 7/24 açık ve kamera sistemiyle korunan güvenli otoparklar mevcuttur. Ayrıca havalimanı dışındaki otoparklara aracını bırakınca bazı otoparklar servisle ücretli ya da ücretsiz havalimanına ulaşım hizmeti vermektedir.
Ankara Havalimanı dışındaki özel otoparklar:
Park Via: Havalimanına 5 km uzaklıkta yer alan açık otopark, kamera güvenliği ile 7/24 hizmet vermektedir.
Park Stop Otopark: Havalimanına 4 dakikalık uzaklıkta, kamera güvenliği, günlük otopark 15 TL ücreti ile 7/24 hizmet vermektedir.
Park And Fly Otopark: Havalimanına 1 dakika uzaklıkta 700 araç kapasiteli otopark, ücretsiz shuttle havaalanı transferi, kamera güvenliği ile 7/24 hizmet vermektedir.
Ottopark: Havalimanına 3 dakikalık uzaklıkta 750 araç kapasiteli açık alana kurulu otopark, kamera güvenliği, Shuttle servisi, bireysel transfer, günlük otopark 15 TL ücreti ile 7/24 hizmet vermektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanı Transfer

Esenboğa Havalimanı’ndan Ankara merkeze birlikte seyahat ettiğiniz kişi sayısına göre uygun araç ve uygun fiyatlarla transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz. Araç kiralama bölümünde yer verdiğimiz rent a car firmalarında da transfer hizmeti mevcuttur.
Havaalanından bireysel transfer, grup transferi, VIP Transfer ve paylaşımlı (Shuttle) hizmeti sunan firmalar vardır. Havaalanından şehrin içindeki farklı noktalara ulaşım sağlayan havaalanı transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
Ankara transfer firmaların başında yer alan Progo Travel gibi özel transfer hizmeti sunan firmalar; Belko Air, Ankara Transfer Hizmetleri, Onay Vip Turizm, Ankara Transfer Hattı ve Tavport firmalarının 50 TL’den başlayan fiyatlar ile güvenli ve konforlu ulaşım sağlanmaktadır.

Ankara Aşti Otogarı Otobüs Firmaları

Ankara Esenboğa Havalimanı’na yapacağınız uçuştan sonra gideceğiniz yere kara yolu ile devam edecekseniz; Ankara (AŞTİ) Otogarında ulaşım hizmeti veren otobüs firmalarının bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Ankara Aşti Otogarı’ndan otobüs bileti alarak “Ankara Otobüs Firmaları” sayfamız aracılığıyla Türkiye’nin hemen hemen her şehrine gideceğiniz yöne çalışan otobüs firmalarını görebilir, otobüs saatlerini öğrenebilir ve otobüs bileti fiyatlarına ulaşıp, otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz.